Το άτομο κάτω από μένα (παιχνίδι)

Moderator:Dark_Horse

User avatar
Aberine
Posts:167
Joined:2005-11-25, 11:47
Real Name:Πριγκήπισσα Άμπεριν
Gender:female
Location:Sofia, Bulgaria, The end of EU
Country:BGBulgaria (България)
Contact:

Postby Aberine » 2008-02-04, 23:49

Ναι, έχεις δίκιο, και για αυτά που δεν μπορώ να κάνω μόνη ρωτάω τον αδερφό μου αφού αυτή είναι η δουλειά του. Έτσι, δεν πηγαίνω καθόλου στο service. :)


EvanT Δεν σε έχω δει εδώ πριν, είσαι νέος μέλος; (Ναι Ego, το είδα ότι είναι νέος μέλος - απλά ξέρω τι θα μου πει ο Ego μας... )
Xάρηκα πολύ Εβαν :)

Το άτομο κάτω μου συνήθως δεν πάει για ύπνο νωρίτερα από 3 το πρωί.

User avatar
nettchelobek1
Posts:1694
Joined:2006-04-17, 21:59
Real Name:Francisco R. Trejo Campos
Gender:male
Location:Chilangolandia
Country:MXMexico (México)
Contact:

Postby nettchelobek1 » 2008-02-05, 4:07

Ναί,όταν κάνω διακοπές πάω για ύπνο αργότερα από 3 το προωί, άλλα όταν πάω στο πανεπιστήμιο πάω για ύπνο σε 1 ή 2 το πρωί.

Το άτομο κατώ μου αγαπάει τα τυχερά παιχνίδια.
"From relativity ... one obtains an unequivocal proof for the view of philosophers who, like Parmenides, Kant, and the modern idealists, deny the objectivity of change as an illusion or appearance due to our special mode of perception" Gödel.

User avatar
EvanT
Posts:45
Joined:2007-12-18, 11:35
Gender:male
Location: Θεσσαλονίκη
Country:GRGreece (Ελλάς)
Contact:

Postby EvanT » 2008-02-05, 9:21

Λάθος! Απεχθάνομαι τα τυχερά παιχνίδια, ειδικά του ΟΠΑΠ. Δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο από ένα κράτος που ωθεί εμμέσως πλην σαφώς του πολίτες στον τζόγο.

EvanT Δεν σε έχω δει εδώ πριν, είσαι νέος μέλος; (Ναι Ego, το είδα ότι είναι νέος μέλος - απλά ξέρω τι θα μου πει ο Ego μας... )
Xάρηκα πολύ Εβαν

Και εγώ Aberine. Με χαροποιεί πολύ το γεγονός ότι οι Βαλκάνιοι γείτονές μας ενδιαφέρονται για τα Ελληνικά. :)

Το άτομο από κάτω μου δεν έχει φάει ποτέ ελληνικό junk food.

User avatar
Aberine
Posts:167
Joined:2005-11-25, 11:47
Real Name:Πριγκήπισσα Άμπεριν
Gender:female
Location:Sofia, Bulgaria, The end of EU
Country:BGBulgaria (България)
Contact:

Postby Aberine » 2008-02-05, 12:17

Μα πώς; Είμαι τόσο αγαπημένη με την ελληνική πολιτισμό και γλώσσα που συνέχεια βλέπω ελληνικές ταινίες, ακούω ελληνική μουσική, προσπαθώ να διαβάζω ελληνικά βιβλία κτλ. και έτσι σιγά σιγά προοδεύω με/σε(?) τα ελληνικά. Πάνω από όλα αυτά άρχισα να σπουδάζω ελληνική φιλολογία.

Έχεις δίκιο, δεν έχω φάει τέτοια, έχω πάει μόνο σε ελληνικά εστιατόρια αλλά εκεί δεν σερβίρουν τέτοια.

Τον κάτω μου του αρέσει να πάει σε ελληνικά κλαμπ και να ακούει ελληνική μουσική.

User avatar
ego
Posts:4920
Joined:2004-12-06, 15:19
Real Name:Thanasis
Gender:male
Location:SX
Country:GBUnited Kingdom (United Kingdom)

Postby ego » 2008-02-05, 20:57

Aberine wrote:Μα πώς; Είμαι τόσο [s]αγαπημένη[/s] ερωτευμένη με [s]την[/s] τον ελληνικ[s]ή[/s]ό πολιτισμό και τη γλώσσα που συνέχεια βλέπω ελληνικές ταινίες, ακούω ελληνική μουσική, προσπαθώ να διαβάζω ελληνικά βιβλία κτλ. και έτσι σιγά σιγά προοδεύω [s]με/[/s]στα ελληνικά. [s]Πάνω από όλα αυτά[/s] Το κυριότερο είναι ότι άρχισα να σπουδάζω ελληνική φιλολογία.

Έχεις δίκιο, δεν έχω φάει τέτοια, έχω πάει μόνο σε ελληνικά εστιατόρια αλλά εκεί δεν σερβίρουν τέτοια.

[s]Τον[/s] Του από κάτω μου του αρέσει να[s] πάει[/s] πηγαίνει σε ελληνικά κλαμπ και να ακούει ελληνική μουσική.


Όχι, δεν πάω ποτέ σε κλαμπ. Αλλά μου αρέσει να πηγαίνω και να ακούω καλή ελληνική μουσική σε κουτούκια, μπουάτ κτλ.

Το άτομο κάτω μου έχει μετανιώσει για αυτό που επέλεξε να σπουδάσει στο πανεπιστήμιο

User avatar
Aberine
Posts:167
Joined:2005-11-25, 11:47
Real Name:Πριγκήπισσα Άμπεριν
Gender:female
Location:Sofia, Bulgaria, The end of EU
Country:BGBulgaria (България)
Contact:

Postby Aberine » 2008-02-05, 22:35

Μπα, νωρίς δεν είναι; Μάλλον θα το μετανιώσω μετά από κάτι χρόνια... αλλά τώρα είμαι ερωτευμένη ακόμα.

Ευχαριστώ που διόρθωσες τα λάθη μου.

Νόμισα ότι πολιτισμός είναι θηλυκό αφού έτσι είπε το λεξικό μου... αλλά δεν πειράζει μάλλον είναι αρσενικό.

Του από κάτω μου του αρέσει να κάνει μεταφράσεις και έχει μεταφράζει τουλάχιστον ένα ολόκληρο βιβλίο.

User avatar
Arcane
Posts:183
Joined:2007-02-20, 18:19
Gender:female
Country:DKDenmark (Danmark)

Postby Arcane » 2008-02-06, 3:15

EvanT, σ'ευχαριστώ πολύ για τη λεπτομερή εξήγηση. ¨Ηταν πάρα πολύ χρήσιμη γιατί δίνω πολύ μεγάλη σημασία στις διαφορετικές έννοιες των λέξεων.
Aberine wrote:Του από κάτω μου του αρέσει να κάνει μεταφράσεις και έχει μεταφράζει τουλάχιστον ένα ολόκληρο βιβλίο.

Ναι, έχω μεταφράσει για έναν εκδοτικό οίκο στη Σόφια. Μου άρεσε να μεταφράζω και όταν ήμουν στο λύκειο ήθελα να γίνω μεταφραστής. Αλλά οι άνθρωποι λένε "πρόσεχε τι εύχεσαι"... γιατί μπορεί να πραγματοποιηθεί. Τώρα μισώ να μεταφράζω (κυρίως fantasy βιβλία) :roll:

User avatar
Arcane
Posts:183
Joined:2007-02-20, 18:19
Gender:female
Country:DKDenmark (Danmark)

Postby Arcane » 2008-02-06, 4:04

Ουπς, ξέχασα να συνεχίσω το παιχνίδι:

Το άτομο από κάτω μου και η/ο σύζιγὀς(ή πάρτνερ)του δεν έχουν την ίδια μητρική γλώσσα.

User avatar
Aberine
Posts:167
Joined:2005-11-25, 11:47
Real Name:Πριγκήπισσα Άμπεριν
Gender:female
Location:Sofia, Bulgaria, The end of EU
Country:BGBulgaria (България)
Contact:

Postby Aberine » 2008-02-06, 11:03

Δεν ξέρω για ποιο αγόρι μιλάς αφού δεν έχω σχέση τώρα, αλλά έτσι και αλλιώς δεν έχω βγει με Βούλγαρο καθόλου - έξω από μια φορά πριν 3-4 χρόνια, αλλά βαρέθηκα αρκετά τότε.

Το άτομο κάτω από μένα πιστεύει ότι είναι όμορφος/όμορφη, αφού του/της το λένε όλοι συνέχεια.

User avatar
Babelfish
Posts:4444
Joined:2005-07-21, 12:00
Gender:male
Location:רחובות
Country:ILIsrael (ישראל / إسرائيل)
Contact:

Postby Babelfish » 2008-02-06, 17:56

:? Δεν νομίζω ότι είμαι άσχημος, αλλά όχι τόσο όμορφος... Κατ' ανώτατο όριο αποκαλούμουν ομορφούλης :evil:

Το άτομο κάτω από μένα προτιμάει την ζεστή από το κρύο.

User avatar
ego
Posts:4920
Joined:2004-12-06, 15:19
Real Name:Thanasis
Gender:male
Location:SX
Country:GBUnited Kingdom (United Kingdom)

Postby ego » 2008-02-06, 18:36

Aberine wrote:Μπα, νωρίς δεν είναι; Μάλλον θα το μετανιώσω μετά από κάτι χρόνια... αλλά τώρα είμαι ερωτευμένη ακόμα.

Ευχαριστώ που διόρθωσες τα λάθη μου.

Νόμισα ότι ο πολιτισμός είναι θηλυκό αφού έτσι [s]είπε[/s] έλεγε το λεξικό μου... αλλά δεν πειράζει μάλλον είναι αρσενικό.

Του από κάτω μου του αρέσει να κάνει μεταφράσεις και έχει μεταφρά[s]ζει[/s]σει τουλάχιστον ένα ολόκληρο βιβλίο.

User avatar
ego
Posts:4920
Joined:2004-12-06, 15:19
Real Name:Thanasis
Gender:male
Location:SX
Country:GBUnited Kingdom (United Kingdom)

Postby ego » 2008-02-06, 18:38

Arcane wrote:EvanT, σ'ευχαριστώ πολύ για τη λεπτομερή εξήγηση. ¨Ηταν πάρα πολύ χρήσιμη γιατί δίνω πολύ μεγάλη σημασία στις διαφορετικές έννοιες των λέξεων.
Aberine wrote:Του από κάτω μου του αρέσει να κάνει μεταφράσεις και έχει μεταφράζει τουλάχιστον ένα ολόκληρο βιβλίο.

Ναι, έχω μεταφράσει για έναν εκδοτικό οίκο στη Σόφια. Μου άρεσε να μεταφράζω και όταν ήμουν στο λύκειο ήθελα να γίνω μεταφραστής. Αλλά οι άνθρωποι λένε "πρόσεχε τι εύχεσαι"... γιατί μπορεί να πραγματοποιηθεί. Τώρα μισώ να μεταφράζω (κυρίως fantasy βιβλία) :roll:


:waytogo:

fantasy βιβλία?

User avatar
ego
Posts:4920
Joined:2004-12-06, 15:19
Real Name:Thanasis
Gender:male
Location:SX
Country:GBUnited Kingdom (United Kingdom)

Postby ego » 2008-02-06, 18:39

Arcane wrote:Ου[s]πς[/s]ψ, ξέχασα να συνεχίσω το παιχνίδι:

Το άτομο από κάτω μου και η/ο σύ[s]ζι[/s]ζυγός (ή [s]πάρτνερ[/s] σύντροφός)του δεν έχουν την ίδια μητρική γλώσσα.

User avatar
ego
Posts:4920
Joined:2004-12-06, 15:19
Real Name:Thanasis
Gender:male
Location:SX
Country:GBUnited Kingdom (United Kingdom)

Postby ego » 2008-02-06, 18:40

Aberine wrote:Δεν ξέρω για ποιο αγόρι μιλάς αφού δεν έχω σχέση τώρα, αλλά έτσι και αλλιώς δεν έχω βγει με Βούλγαρο καθόλου - έξω από μια φορά πριν 3-4 χρόνια, αλλά βαρέθηκα αρκετά τότε.

Το άτομο κάτω από μένα πιστεύει ότι είναι όμορφος/όμορφη, αφού του/της το λένε όλοι συνέχεια.


:good4u:

Φαίνεται ότι στη Βουλγαρία έχετε καλούς δασκάλους ελληνικών

User avatar
ego
Posts:4920
Joined:2004-12-06, 15:19
Real Name:Thanasis
Gender:male
Location:SX
Country:GBUnited Kingdom (United Kingdom)

Postby ego » 2008-02-06, 18:42

Babelfish wrote::? Δεν νομίζω ότι είμαι άσχημος, αλλά όχι τόσο όμορφος... [s]Κατ' ανώτατο όριο[/s] Κατά κύριο λόγο αποκαλούμουν ομορφούλης :evil:

Το άτομο κάτω από μένα προτιμάει την ζεστή από το κρύο.


Λάθος, προτιμώ το κρύο, αν και κατά το τέλος του χειμώνα πεθυμώ το καλοκαίρι

Το άτομο κάτω μου δεν πίνει ποτέ αλκοόλ

User avatar
Aberine
Posts:167
Joined:2005-11-25, 11:47
Real Name:Πριγκήπισσα Άμπεριν
Gender:female
Location:Sofia, Bulgaria, The end of EU
Country:BGBulgaria (България)
Contact:

Postby Aberine » 2008-02-06, 23:50

Χαχαχα... μόλις γύρισα από ένα πάρτι και ήπια αρκετά :) ... ε, βεβαία μπίρα και κρασί αλλά πάλι είναι αλκοόλ.

ego wrote::good4u:

Φαίνεται ότι στη Βουλγαρία έχετε καλούς δασκάλους ελληνικών


Μπα, θα είπα ότι στη Βουλγαρία υπάρχουν καλές μαθήτριες. Η αλήθεια είναι ότι εγώ διαβάζω μόνη και δεν αρέσω πολύ στις δασκάλες. Αλλά δεν με ενδιαφέρει καθόλου 8)

Το άτομο κάτω από μένα θέλει να πάει μακριά από όπου και να βρίσκεται αυτή τη στιγμή.

User avatar
Babelfish
Posts:4444
Joined:2005-07-21, 12:00
Gender:male
Location:רחובות
Country:ILIsrael (ישראל / إسرائيل)
Contact:

Postby Babelfish » 2008-02-08, 15:40

ego wrote:
Babelfish wrote:[s]Κατ' ανώτατο όριο[/s] Κατά κύριο λόγο αποκαλούμουν ομορφούλης :evil:

Εννοούσα "at most"... Νομίζω ότι άλλαξες την σημασία της πρότασής μου :?

User avatar
ego
Posts:4920
Joined:2004-12-06, 15:19
Real Name:Thanasis
Gender:male
Location:SX
Country:GBUnited Kingdom (United Kingdom)

Postby ego » 2008-02-08, 16:23

Babelfish wrote:
ego wrote:
Babelfish wrote:[s]Κατ' ανώτατο όριο[/s] Κατά κύριο λόγο αποκαλούμουν ομορφούλης :evil:

Εννοούσα "at most"... Νομίζω ότι άλλαξες την σημασία της πρότασής μου :?


Δε νομίζω ότι την άλλαξα. Μπορούσες επίσης να πεις "συνήθως"

Kyr
Posts:751
Joined:2004-07-03, 15:52
Real Name:Kyriakos
Gender:male
Location:Athens
Country:GRGreece (Ελλάς)

Postby Kyr » 2008-02-08, 19:32

ego wrote:
Babelfish wrote:
ego wrote:
Babelfish wrote:[s]Κατ' ανώτατο όριο[/s] Κατά κύριο λόγο αποκαλούμουν ομορφούλης :evil:

Εννοούσα "at most"... Νομίζω ότι άλλαξες την σημασία της πρότασής μου :?


Δε νομίζω ότι την άλλαξα. Μπορούσες επίσης να πεις "συνήθως"

Νομίζω ότι το νόημα αλλάζει όντως. Λέμε "το πολύ (να) αποκαλούμουν ομορφούλης" σ' αυτή την περίπτωση

Kyr
Posts:751
Joined:2004-07-03, 15:52
Real Name:Kyriakos
Gender:male
Location:Athens
Country:GRGreece (Ελλάς)

Postby Kyr » 2008-02-08, 19:39

Aberine wrote:Χαχαχα... μόλις γύρισα από ένα πάρτι και ήπια αρκετά :) ... ε, βεβαία μπίρα και κρασί αλλά πάλι είναι αλκοόλ.

ego wrote::good4u:

Φαίνεται ότι στη Βουλγαρία έχετε καλούς δασκάλους ελληνικών


Μπα, θα έλεγα ότι στη Βουλγαρία υπάρχουν καλές μαθήτριες. Η αλήθεια είναι ότι εγώ διαβάζω μόνη και δεν αρέσω πολύ στις δασκάλες. Αλλά δεν με ενδιαφέρει καθόλου 8)

Το άτομο κάτω από μένα θέλει να πάει μακριά από όπου και να βρίσκεται αυτή τη στιγμή.


Αυτή τη στιγμή είμαι τόσο κουρασμένος που το μόνο που θέλω είναι να πάω στο κρεβάτι μου...

Το άτομο κάτω μου έχει να πάει σινεμά τρεις μήνες...


Return to “Greek (Ελληνικά)”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests