Ahoj, potrebuji pomoc

User avatar
cal
Posts:117
Joined:2005-11-18, 9:38
Real Name:Lucie
Gender:female
Location:Kladno
Country:CZCzech Republic (Česká republika)

Postby cal » 2006-05-30, 8:12

Předtím jsem vždycky četla www.tyden.cz. Je to moc zajimavé, ale někdy i dost těžké...


Musím říct, že Týden (vychází i v tištěné podobě) je kolikrát těžký i pro Čecha. Dřív jsem ho kupovala, ale potom (už je to déle, tak 5 let) mi "vypadl z oka". (Jsem zvědavá, jestli tomu budeš rozumět...) :-)

Ostatně si myslím, že cal to stejně ještě poopraví, třeba větný pořádek.

A sakra - to jsem nevěděla, že působím jako ras! :oops: Ba ne, já mám prostě to "učitelství" v krvi, ať chci nebo ne, skoro pokaždé zvítězí. Tak se omlouvám a budu se snažit neopravovat věci, které v podstatě ani opravené být nemusí :-)

User avatar
hreru
Posts:752
Joined:2005-10-27, 13:14
Gender:female
Country:CZCzech Republic (Česká republika)
Contact:

Postby hreru » 2006-05-30, 9:19

cal wrote: A sakra - to jsem nevěděla, že působím jako ras! :oops: Ba ne, já mám prostě to "učitelství" v krvi, ať chci nebo ne, skoro pokaždé zvítězí. Tak se omlouvám a budu se snažit neopravovat věci, které v podstatě ani opravené být nemusí :-)

Mluvíme o učitelství v uvozovkách, nebo o plnohodnotném učitelství (čeština?) bez jakýchkoliv uvozovek? Jestli to druhé, tak přestanu opravovat vůbec - ta představa, že to po mně čte profesionál ... :wink:
Jako ras? :lol: Rikita je určitě ráda; čím víc chyb, na které ji upozorníš, tím větší pravděpodobnost, že je příště neudělá. :D Hm, ale nebudu mluvit za ni. :oops:

User avatar
cal
Posts:117
Joined:2005-11-18, 9:38
Real Name:Lucie
Gender:female
Location:Kladno
Country:CZCzech Republic (Česká republika)

Postby cal » 2006-05-31, 12:05

Mluvíme o učitelství v uvozovkách, nebo o plnohodnotném učitelství (čeština?) bez jakýchkoliv uvozovek? Jestli to druhé, tak přestanu opravovat vůbec - ta představa, že to po mně čte profesionál ...

O učitelství v uvozovkách, co se týče zaměstnání. Tedy alespoň co se týče češtiny jako takové (bokem učím angličtinu, ale moje mamka je pravá učitelka a já to mám beze sporu od ní v genech). Nejsem žádný profesionál. Na druhou stranu, určitou dávku profesionalismu by jeden očekával například u redaktorů nebo přinejmenším editorů novin či časopisů. Někdy mám ale sto chutí vzít tu učitelskou červenou propisku a do těch novin čmárat; a to mluvím jen o hrubkách či běžných chybách, stylistika je věc individuální, jak jsem se o tom přesvědčila coby překladatelka a někdy též editorka jednoho již neexistujícího týdeníku. :-) Dodnes si pamatuji na přátelské rozepře s mým kolegou, který mé překlady editoval, a já zase editovala ty jeho. Jelikož byl vedoucí, musela jsem se podřídit. Každému se líbil jiný slovosled. :-)

cal

User avatar
Rikita
Posts:585
Joined:2005-05-22, 1:44
Gender:female
Location:Bln, Dtl

Postby Rikita » 2006-06-05, 21:55

cal wrote:Musím říct, že Týden (vychází i v tištěné podobě) je kolikrát těžký i pro Čecha. Dřív jsem ho kupovala, ale potom (už je to déle, tak 5 let) mi "vypadl z oka". (Jsem zvědavá, jestli tomu budeš rozumět...) :-)

Pravda je, že nevím, co znamená "vypadnout (?) z oka"... Mám trošku tušení, ale nejsem si jistá...

User avatar
Rikita
Posts:585
Joined:2005-05-22, 1:44
Gender:female
Location:Bln, Dtl

Postby Rikita » 2006-06-05, 22:07

hreru wrote:Jako ras? :lol: Rikita je určitě ráda; čím víc chyb, na které ji upozorníš, tím větší pravděpodobnost, že je příště neudělá. :D Hm, ale nebudu mluvit za ni. :oops:

Má pravdu: jsem moc ráda, že mě tolik pomůžeš, cal!

User avatar
hreru
Posts:752
Joined:2005-10-27, 13:14
Gender:female
Country:CZCzech Republic (Česká republika)
Contact:

Postby hreru » 2006-06-10, 20:09

Jéje, Rikito, jestli čekáš, až ti někdo opraví tvoje poslední dva příspěvky, tak tě musím zklamat - napsala jsi to totiž úplně správně! :D (Já bych sice řekla "že mě tolik pomáháš" - nedokonavý vid, ale "pomůžeš" mi tady nezní nijak zle.)
Zajímavé je, že mě vůbec nenapadlo sdělit ti takovou pozitivní zprávu. Kdybych našla nějakou chybu, tak ji prostě opravím; ale když jsem žádnou neviděla, trvá mi to týden, než mě napadne tě pochválit. :oops:

User avatar
Rikita
Posts:585
Joined:2005-05-22, 1:44
Gender:female
Location:Bln, Dtl

Postby Rikita » 2006-06-10, 21:03

hreru wrote:Jéje, Rikito, jestli čekáš, až ti někdo opraví tvoje poslední dva příspěvky, tak tě musím zklamat - napsala jsi to totiž úplně správně! :D (Já bych sice řekla "že mě tolik pomáháš" - nedokonavý vid, ale "pomůžeš" mi tady nezní nijak zle.)
Zajímavé je, že mě vůbec nenapadlo sdělit ti takovou pozitivní zprávu. Kdybych našla nějakou chybu, tak ji prostě opravím; ale když jsem žádnou neviděla, trvá mi to týden, než mě napadne tě pochválit. :oops:

Hehe! Tak to jsem ráda, že jsem nedělala žádnou chybu! Bylo to ale lehké, protože jsem psala jen moc krátké příspěvky. Ted' že píšu trochu více, bojím si, že tam budou už víc chyb...

A není to problem, že jsi nic neřekla. Mohla jsem psát víc, ale byla jsem liná...

Jak se máte? Já moc dobře, jsem ráda, že konečně svítí slunce, a je léto... Jen že tady všichni mluví o fotbalu, a já se o tom vůbec nezajímám... Zítra budu útect od města...

User avatar
hreru
Posts:752
Joined:2005-10-27, 13:14
Gender:female
Country:CZCzech Republic (Česká republika)
Contact:

Postby hreru » 2006-06-10, 21:37

Rikita wrote: Hehe! Tak to jsem ráda, že jsem nedělala žádnou chybu! Bylo to ale lehké, protože jsem psala jen moc krátké příspěvky. Ted' že píšu trochu více, bojím si, že tam budou už víc chyb...

A není to problem, že jsi nic neřekla. Mohla jsem psát víc, ale byla jsem liná...

Jak se máte? Já moc dobře, jsem ráda, že konečně svítí slunce, a je léto... Jen že tady všichni mluví o fotbalu, a já se o tom vůbec nezajímám... Zítra budu útect od města...

A vida! Možnost opravovat a škrtat a odmítat je tu! :twisted:
"... že jsem neudělala žádnou chybu...(dokonavý vid)"
"Teď, když píšu ... bojím se, že tam už bude víc chyb/že tam budou chyby."
"... problém ... líná..."
"...jenže tady všichni mluví o fotbalu, a já se o to/něj vůbec nezajímám ... Zítra uteču z města."
Já nevím, potřebuješ něco z toho vysvětlit, nebo víš, v čem děláš chyby? Promiň, já ve vysvětlování nejsem zrovna nejlepší. :oops: V každém případě, všechno, co jsi napsala, je krásně srozumitelné (to je ta opožděná pochvala :wink:).

User avatar
cal
Posts:117
Joined:2005-11-18, 9:38
Real Name:Lucie
Gender:female
Location:Kladno
Country:CZCzech Republic (Česká republika)

Postby cal » 2006-06-12, 6:14

Takže popořadě :)

Rikita wrote:Pravda je, že nevím, co znamená "vypadnout (?) z oka"... Mám trošku tušení, ale nejsem si jistá...

Vypadnout z oka znamená, že se ti něco nebo někdo přestane líbit, přestane ti (to) být sympatický/á/é ...

Rikita wrote:Má pravdu: jsem moc ráda, že mě tolik pomůžeš, cal!

... že mi/mně tolik ...
(pomáháš by se opravdu hodilo víc ...) - každopádně se mi ulevilo, že ti to pomáhá :-)

Já jsem ráda, že je konečně hezky. Včera jsme se s mým mužem a s naším miláčkem (naše dcerka) jeli projet na kole. Prohřáli jsme se na sluníčku, dali si pěkně hnusné párky a mazali zpátky domů uklízet. V sobotu jsme pořádali turnaj pro děti a rodiče, který se koná každý rok na ukončení sezóny. Bylo to náročné, ale všem se sportovní klání líbilo. Tak to je asi vše.

Co teď čtete? :roll:

User avatar
hreru
Posts:752
Joined:2005-10-27, 13:14
Gender:female
Country:CZCzech Republic (Česká republika)
Contact:

Postby hreru » 2006-06-12, 9:41

cal wrote: ... že mi/mně tolik ...

Ale no jo. To se dalo čekat, že něco přehlédnu. :oops:
Ale stejně, jedna chyba, to je v podstatě totéž jako žádná chyba.

User avatar
Rikita
Posts:585
Joined:2005-05-22, 1:44
Gender:female
Location:Bln, Dtl

Postby Rikita » 2006-06-14, 21:35

hreru wrote:Já nevím, potřebuješ něco z toho vysvětlit, nebo víš, v čem děláš chyby? Promiň, já ve vysvětlování nejsem zrovna nejlepší. :oops: V každém případě, všechno, co jsi napsala, je krásně srozumitelné (to je ta opožděná pochvala :wink:).

To je dobře i takhle... Nepotřebuji vysvětlení, protože jsem si to všechno na univerzitě učila, a vím to teoreticky, ale když píšu nebo mluvím, zapomenu...

I tady je moc hezké ted'. Jen že v noci je to tak horko, že nemužu spát...

User avatar
Rikita
Posts:585
Joined:2005-05-22, 1:44
Gender:female
Location:Bln, Dtl

Postby Rikita » 2006-06-14, 21:39

cal wrote:Já jsem ráda, že je konečně hezky. Včera jsme se s mým mužem a s naším miláčkem (naše dcerka) jeli projet na kole. Prohřáli jsme se na sluníčku, dali si pěkně hnusné párky a mazali zpátky domů uklízet. V sobotu jsme pořádali turnaj pro děti a rodiče, který se koná každý rok na ukončení sezóny. Bylo to náročné, ale všem se sportovní klání líbilo. Tak to je asi vše.

Co teď čtete? :roll:

A kolik let je tvé dcery?

User avatar
cal
Posts:117
Joined:2005-11-18, 9:38
Real Name:Lucie
Gender:female
Location:Kladno
Country:CZCzech Republic (Česká republika)

Postby cal » 2006-06-15, 8:38

Rikita wrote:To je dobře i takhle...

Spíše: I takhle je to dobré...

Rikita wrote:Nepotřebuji vysvětlení, protože jsem se to všechno na univerzitě učila, a vím to teoreticky, ale když píšu nebo mluvím, zapomenu...

I tady je teď moc hezky [s]ted'[/s]. Jenže v noci je [s]to[/s] tak horko, že nemůžu spát...

A kolik let je tvé dceři?

Je jí devět.

hreru wrote:Ale no jo. To se dalo čekat, že něco přehlédnu.
Ale stejně, jedna chyba, to je v podstatě totéž jako žádná chyba.

Jasně ;-)

User avatar
hreru
Posts:752
Joined:2005-10-27, 13:14
Gender:female
Country:CZCzech Republic (Česká republika)
Contact:

Postby hreru » 2006-06-16, 18:41

cal wrote: Já jsem ráda, že je konečně hezky.
Chtěla jsem si postěžovat, jak je hnusně, a co že jako má být na třiceti stupních ve stínu pěkného?, ale potom jsem zapomněla, a než jsem si znovu vzpomněla a napsala... hurá!, prší! :P
cal wrote:Co teď čtete? :roll:
Nikdo ti nechce říct, co čte, že?

User avatar
Rikita
Posts:585
Joined:2005-05-22, 1:44
Gender:female
Location:Bln, Dtl

Postby Rikita » 2006-06-16, 21:02

Hm... Jsem moc unavená dneska. Pršelo to trochu, ale ne moc... A doufám, že zítra nebude pršet, protože chci jet na kolo...

User avatar
hreru
Posts:752
Joined:2005-10-27, 13:14
Gender:female
Country:CZCzech Republic (Česká republika)
Contact:

Postby hreru » 2006-06-20, 14:52

Rikita wrote:Hm... Jsem dneska moc unavená [s]dneska[/s]. Pršelo [s]to[/s] trochu, ale ne moc... A doufám, že zítra nebude pršet, protože chci jet na kolo...

Prší, svítí sluníčko, fouká vítr - žádné zájmeno tady není potřebné. Nebo jsi chtěla napsat "Pršelo tu?

User avatar
cal
Posts:117
Joined:2005-11-18, 9:38
Real Name:Lucie
Gender:female
Location:Kladno
Country:CZCzech Republic (Česká republika)

Postby cal » 2006-06-21, 10:46

hreru wrote:Nikdo ti nechce říct, co čte, že?

Ne, nechtějí, mršky :-) Já mám ráda Agathu Christie, takže tu čtu pořád. A pak taky Harryho Pottera, abych věděla, o čem to je, a mohla se o tom bavit se svou dcerou :-)

User avatar
Rikita
Posts:585
Joined:2005-05-22, 1:44
Gender:female
Location:Bln, Dtl

Postby Rikita » 2006-06-21, 23:41

hreru wrote:
Rikita wrote:Hm... Jsem dneska moc unavená [s]dneska[/s]. Pršelo [s]to[/s] trochu, ale ne moc... A doufám, že zítra nebude pršet, protože chci jet na kolo...

Prší, svítí sluníčko, fouká vítr - žádné zájmeno tady není potřebné. Nebo jsi chtěla napsat "Pršelo tu?

Ah okay, tak bez "to"... Myslím si, ze jsem to delala spatne, protoze nemecky ríkáme "es regnet"...

Dneska jsem se dívala na ceský film Kolja. Dívala jsem se na tom uz jednou. Je docela dobre, a cemu nerozumím, to je, jak Kolja muze zit vice nez rok v Ceské republice, a neucit se cesky...

Pristi týden asi mám tu zkousku z prekladání z nemciny do cestiny. Mám strach... :shock:

Co ctu? Ted' ctu knizku od Astrida Lindgrena, která se jmenuje "Madicken". Je to detská kniha, ale ctu to svedsky, a tak jsem chtela císt neco lehkého... Také ctu Odyssee od Homera.

User avatar
cal
Posts:117
Joined:2005-11-18, 9:38
Real Name:Lucie
Gender:female
Location:Kladno
Country:CZCzech Republic (Česká republika)

Postby cal » 2006-06-22, 6:38

Rikita napsala:
Ah okay, tak bez "to"... Myslím si, ze jsem to udelala spatne, protoze nemecky ríkáme "es regnet"...

Dneska jsem se dívala na ceský film Kolja. Uz jsem to jednou videla. [s]Dívala jsem se na tom uz jednou.[/s] Je docela dobrý (ten film), ale cemu nerozumím[s], to[/s] je, jak Kolja muze zit vice nez rok v Ceské republice a ne(na)ucit se cesky... (podle toho, co chces rict).

Pristi týden asi mám tu zkousku z prekladu z nemciny do cestiny. Mám strach... :shock: Držíme ti palce!
Co ctu? Ted' ctu knizku od Astrida Lindgrena, která se jmenuje "Madicken". Je to detská kniha, ale ctu to svedsky, a tak jsem chtela císt neco lehkého... Také ctu Odyssee od Homera.

Smekám!

User avatar
hreru
Posts:752
Joined:2005-10-27, 13:14
Gender:female
Country:CZCzech Republic (Česká republika)
Contact:

Postby hreru » 2006-06-22, 8:10

Rikita wrote:Pristi týden asi mám tu zkousku z prekladání z nemciny do cestiny. Mám strach... :shock:

Co ctu? Ted' ctu knizku od Astrida Lindgrena, která se jmenuje "Madicken". Je to detská kniha, ale ctu to svedsky, a tak jsem chtela císt neco lehkého... Také ctu Odyssee od Homera.

Jen tak pro pořádek, Odysseu. Hm, nebo Odysseiu? :shock:, teď teda nevím. Ale každopádně to v češtině v nominativu končí na a, to za prvé; a za druhé to je naprosto nepodstatná chybka. :P
Ovšem co důležité je, knížku od Astrid Lindgrenové, případně by snad šlo neskloňovat to jméno vůbec a napsat od Astrid Lindgren. Ale od Astrida Lindgrena - to vypadá, jako kdyby tu knížku napsal chlap. :D
Rikita wrote:a cemu nerozumím, to je, jak Kolja muze zit vice nez rok v Ceské republice, a neucit se cesky...
Myslím, že Kolja cestou z výslechu říká "milej zlatej..." :P

Hodně štěstí při zkoušce!


Return to “Czech (Čeština)”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests