Millal kasutada -nud ja millal -tud/dud, millal -ma ja millal -da?

Moderator:aaakknu

ükssakslane
Posts:38
Joined:2018-10-18, 14:55
Gender:male
Country:DEGermany (Deutschland)
Millal kasutada -nud ja millal -tud/dud, millal -ma ja millal -da?

Postby ükssakslane » 2018-11-01, 15:36

Seda oleks nüüd väga hästi teada. Nii väldin palju tihtised vigad.

User avatar
ainurakne
Posts:747
Joined:2012-02-16, 22:09
Gender:male
Country:EEEstonia (Eesti)

Re: Millal kasutada -nud ja millal -tud/dud, millal -ma ja millal -da?

Postby ainurakne » 2018-11-01, 19:24

-nud on isikuline vorm. Seda kasutatakse siis, kui keegi on või ei ole midagi teinud:
  • (ma) ei teinud - I didn't do
  • (ma) olen teinud, (ma) ei ole teinud - I have done, I haven't done
  • (ma) olin teinud, (ma) ei olnud teinud - I had done, I hadn't done

Samuti saab seda kasutada omadussõnalaadselt, kirjeldamaks mingit ise saavutatud omadust:
  • võitnud võistleja - a contestant who has won


-tud/dud on umbisikuline vorm. Seda kasutatakse siis, kui midagi on või ei ole (kellegi poolt) tehtud:
  • ei tehtud - (it) wasn't done
  • on tehtud, ei ole tehtud - (it) has been done, (it) hasn't been done
  • oli tehtud, ei olnud tehtud - (it) had been done, (it) hadn't been done

Samuti saab seda kasutada omadussõnalaadselt, kirjeldamaks mingit väliselt saavutatud omadust:
  • võidetud võistlus - a contest that has been won

---

da-tegevusnimi käitub üldjuhul nagu infinitiiv ikka.

ma-tegevusnimel on mitu tähendust:
  • kasutatakse koos mingite kindlate tegusõnadega, näiteks sõnaga "pidama": pean tegema (I must do)
  • tegusõna sisseütlev vorm

Lisaks sisseütlevale vormile on tegusõnade puhul olemas veel ka seesütlev (-mas), seestütlev (-mast), saav (-maks) ja ilmaütlev (-mata) vorm. Sisseütlevat, seesütlevat ja seestütlevat vormi kasutatakse vastavalt mingi tegevuse alustamisel või midagi tegema minemisel, mingisuguses tegevuslikus olekus olemisel ning mingi tegevuse lõpetamisel või kustki midagi tegemast tulemisel:
  • hakkan sööma - I (will) start eating; lähen jooksma - I (will) go running, I (will) go into the state of running
  • olen söömas - I am eating, I am in the state of eating; olen jooksmas - I am running, I am in the state of running
  • lakkan söömast - I (will) stop eating; tulen jooksmast - I (will) come from running, I (will) come from the state of running

Asukoha vahetamisel mingisugusesse tegevuslikku olekusse minemisel või sealt tulemisel kehtivad samad reeglid, mis tavalisegi liikumise puhul:
  • lähen metsa -> lähen metsa jooksma
  • olen metsas -> olen metsas jooksmas (kuigi lihtsalt jooksen metsas on enamasti palju loomulikum)
  • tulen metsast -> tulen metsast jooksmast


Keegi teine oskab kindlasti ka mingisugused konkreetsed reeglid loetleda. Mina seda ei oska.
Siin foorumis on ma- ja da-tegevusnimi varemgi mitmeid kordi läbi käinud. Kui natuke otsid, siis leiad vast varasemaidki küsimusi ja teemasid selle kohta.
Eesti keel (et) native, English (en) I can manage, Suomi (fi) trying to learn, Pусский (ru)&Deutsch (de) unfortunately, slowly fading away


Return to “Estonian (Eesti keel)”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests