Livonian

Linguaphile
Posts: 2000
Joined: 2016-09-17, 5:06

Re: Livonian

Postby Linguaphile » 2018-06-24, 23:38

Declination of pronouns (see also: personal pronouns in Livonian above for nominative examples with 'to be' and a video with pronunciation for nominative forms)

Nominative:
1s: ma / minā
2s: sa / sinā
3s: ta /tämā
1p: mēg
2p: tēg
3p: ne

Genitive:
► Show Spoiler


Partitive:
► Show Spoiler


Dative:
► Show Spoiler


Instrumental:
► Show Spoiler


Illative:
► Show Spoiler


Inessive:
► Show Spoiler

Elative:
► Show Spoiler

Linguaphile
Posts: 2000
Joined: 2016-09-17, 5:06

Re: Livonian

Postby Linguaphile » 2018-07-06, 23:14

Family:

jemā = ǟma = mother
izā = father
tidār = daughter
pūoga = son
veļ = brother
sõzār = sister
vanāǟma = vanājemā = grandmother
izāizā = grandfather (father's father)
izājemā = grandmother (father's mother)
vanātǭți = vanāizā = grandfather
lapsläpš = grandchild
tidārtidār = granddaughter (daughter's daughter)
pūogatidār = granddaughter (son's daughter)
tidārpūoga = grandson (daughter's son)
pūogapūoga = grandson (son's son)
tantõ = sūrsušā = aunt
jemāsõzār = aunt (mother's sister)
izāsõzār = aunt (father's sister)
sūrveļki = uncle
jemāveļ = uncle (mother's brother)
izāveļ = uncle (father's brother)
veļītidār = niece (brother's daughter)
sõzārtidār niece (sister's daughter)
veļpūoga = nephew (brother's son)
sõzārpūoga = nephew (sister's son)
abpūol = spouse
mīez = husband
nai = wife
mīeizā = father-in-law (husband's father)
naizizā = naiizā = father-in-law (wife's father)
mīejemā = mother in-law (husband's mother)
naizjemā = mother-in-law (wife's mother)
mīņa = daughter-in-law
vav = znūot = son-in-law
tidārmīez = son-in-law (daughter's husband)
sõzārmīez = brother-in-law (sister's husband)
veļīnai = sister-in-law (brother's wife)
mīesõzār = sister-in-law (husband's sister)

Linguaphile
Posts: 2000
Joined: 2016-09-17, 5:06

Re: Livonian

Postby Linguaphile » 2018-07-19, 1:54

Conjugation of the verb vȱlda (to be)

1s ma um I am
2s sa ūod you (singular) are
3s ta um he/she is
1p mēg ūomõ we are
2p tēg ūotõ you (plural) are
3p ne attõ they are

1s ma vȯļ I was
2s sa vȯļd you (singular) were
3s ta vȯļ he/she was
1p mēg vȯļmõ we were
2p tēg vȯļtõ you (plural) were
3p ne vȯļtõ they were

1s ma äb ūo = I am not
2s sa äd ūo you (singular) are not
3s ta äb ūo he/she is not
1p mēg äb ūomõ we are not
2p tēg äd ūotõ you (plural) are not
3p ne äb ūotõ they are not

Linguaphile
Posts: 2000
Joined: 2016-09-17, 5:06

Re: Livonian

Postby Linguaphile » 2018-08-09, 0:22

Vegetation

mõtsā = forest
= tree
ovpū = conifer
kõuvõ = birch
alāb = alābõz = willow
piedāg = pine
täm = oak
vǭdõr = maple
pǟrna = linden
tsīedõr = cedar
ǭbõ = aspen
liepā = alder
līedkūzõ = saksākūzõ = larch
kūzõ = spruce, fir
sǟrna = ash
pīlgõz = rowan
pȭzõ = shrub, bush
mǭŗa = berry
būolgõz = lingonberry
ērškõmǭŗa = gooseberry
sõstār = irēmǭŗa = irāmǭŗa = currant
gārban = cranberry
mǭškõz = strawberry
muškõz = blueberry
okšmǭŗa = cloudberry
ounõmǭŗa = raspberry
gadāg = gadāgõz = juniper
āina = hay, grass
rõv = grass, lawn
pusk = puțkõz = flower
ēdrõm = blossom
jūŗ = root
oksā = branch
lēḑ = leaf
ov = ǟnda = nõggõl = needle
gräbīkšõ = to rustle (leaves)
gräbžimi = rustling, rustle
käbā = cone, pinecone
pēgõz = nut
sēņ = mushroom
sǭmal = moss, lichen
papāsmõz = papārd = fern

:arrow: for comparisons

Linguaphile
Posts: 2000
Joined: 2016-09-17, 5:06

Re: Livonian

Postby Linguaphile » 2018-08-27, 1:28

Bodies of water

vež = water
imābvež = fresh water
sūolvež = salt water, brine
ovāt = spring
kouv = well
ūrga = creek, brook
joug = river
jǭra = lake
dīk = pond
sūo = marsh, bog
viedsadāmi = goļātõks = waterfall
kērik = cascade, rapids
jougūdsū = mouth of the river
kūolta = shore
rānda = coast, beach
lop = kõlā = bay, gulf
ǭdõm = strait
mer = sea
laint = wave
kõla = island
pūolkõla = peninsula
touvõaigā = horizon

:arrow: for comparisons

Linguaphile
Posts: 2000
Joined: 2016-09-17, 5:06

Re: Livonian

Postby Linguaphile » 2018-09-03, 3:59

Case declension for nouns

Singular forms of 'mõtsā' (forest):
Nominative: mõtsā
Genitive: mõtsā
Partitive: mõtsõ
Dative: mõtsān
Illative: mõtsõ
Inessive: mõtsās
Elative: mõtsāst
Instrumental: mõtsāks

Plural forms of 'mõtsād' (forests):
Nominative: mõtsād
Genitive: mõtsād
Partitive: mõtsīdi
Dative: mõtsādõn
Illative: mõtsīž
Inessive: mõtsīs = mõtsīš
Elative: mõtsīst
Instrumental: mõtsādõks

:arrow: for comparison

User avatar
aaakknu
Language Forum Moderator
Posts: 1145
Joined: 2015-05-10, 12:24
Real Name: Ira
Gender: female
Country: UA Ukraine (Україна)

Re: Livonian

Postby aaakknu » 2018-10-18, 23:20

Maybe this will be interesting to somebody: http://jeful.ut.ee/index.php/JEFUL/arti ... 8.1.18/155
Здайся на Господа у твоїх справах, і задуми твої здійсняться. (Приповідки 16, 3)
TAC 2018
Sign up for the Broken Translation Game 2018 and Oral Broken Translation Game 2 and Conlang Broken Translation Game 3 and FUBAR Game 2018

Linguaphile
Posts: 2000
Joined: 2016-09-17, 5:06

Re: Livonian

Postby Linguaphile » 2018-12-02, 21:01

Weather terms

āiga = weather
knaš āiga = jõva āiga = nice weather
sitā āiga = bad weather
pǟva = sun
pǟvaļikki = sunny
pǟva pāistab = the sun shines
pīla = cloud
piļļi = cloudy
bǭņ = dark raincloud
pițkīzpǟ = thundercloud
kūja = dry
tūļ = wind
tūļi = windy
vȱrna tūļ = light wind
veggi tūļ = strong wind
tōvaz = storm
touvi = stormy
borātõ = to thunder
pițki = thunder
valkt = lightning
ud = tosā = fog
uddi = tossi = foggy
blīvõz ud = dense fog
vīmõ = rain
vīmi = rainy
sadāb vīmõ = it's raining
vīmõūokt = rainshower
lum = snow
lummi = snowy
sadāb lūnda = it's snowing
ragdõ = hail
sadāb ragdõ = it's hailing
šlogā = sleet
jei = ice
jeiji = icy
pǭļazkīlma = hard freeze (without snow)
ǭla = frost
ǟrma = rime
kīlma = cold
lem = warm
kūmi = kīebi = hot
nīski = humid, moist
kastūg = dew

:arrow: for comparison

Linguaphile
Posts: 2000
Joined: 2016-09-17, 5:06

Re: Livonian

Postby Linguaphile » 2018-12-20, 1:39

Time-related expressions

Āiga = time
Või sinnõn um aigõ? = do you have time?
Nǟ, minnõn um aigõ = yes, I have time
Minnõn äb ūo aigõ = I don't have time

Um vel varāld = it's still early
Um jõ obbõ = it's already late

Ni = now
Paldīņ / Ildīņ / Tulīt = right away
Alz / Īdtõkabāl = always
Saggõld = often
Mūndakõrd = sometimes
Ǭrald / Ǭraldõst = rarely
Kunāid = never

Ūoņdžõl = in the morning
Päuvõ = during the day
Lȭinagstāigal = at midday
Pierrõlȭinagstāigal = in the afternoon
Ȭdõn = in the evening
Īe = at night

Mits um kīela? = what time is it?
Kīela um kakš = it's two o'clock
Kīela um kakštuoistõn = it's twelve o'clock
Pūol ikš = it's twelve thirty
Pūol kuolm = it's two thirty
Neļļõnd jagū ikštuoistõn pǟlõ = it's ten forty-five
Vīd minūtõ pūtõb kǭdšt = it's five minutes to two
Kim minūtõ iļ kakš = it's ten past two

Ikš minūt = one minute
Pǭŗ minūtõ = a couple minutes
Pǭŗ stuņdstõ = a couple hours

Pǟva = day
Ikš pǟva = one day
Kakš päuvõ = two days
Kim päuvõ = ten days

Mingi dātõm tämpõ? = what's the date today?
Mingi pǟva tämpõ? = what day is today?
Tämpõ um ežžõmpǟva = today is Monday
Tämpõ um tuoiznapǟva = today is Tuesday
Tämpõ um kuolmõndpǟva = today is Wednesday
Tämpõ um neļļõndpǟva = today is Thursday
Tämpõ um brēḑig = today is Friday
Tämpõ um pūolpǟva = today is Saturday
Tämpõ um pivāpǟva = today is Sunday

Ändistpǟvan = the day before yesterday
Eggiļ = yesterday
Tämpõ = today
Ūomdõ = tomorrow
Tagāūomdõ = the day after tomorrow

Īepǟva = day (24-hour period)

Sīe nädīļ = this week
Tulbiz nädīļ = next week
Sīes kūs = this month
Tulbiz kūs = next month
Lǟndz kūs = last month
Ūdāigastõ = New Year
Tämnāigaist = this year
Lǟndzāigast = last year

Kievād = spring
Kievāds = in spring
Sõv = summer
Sõvvõ = in summer
Sigž = autumn
Sigžõ = in autumn
Tōla = winter
Tallõ = in winter

Janvār / Ūdāigast kū = January
Februar / Kīņḑõļkū = February
Märts / Kievādkū = March
April / Kõļimkū = April
Maij / Lēḑkū = May
Jūnij / Jõņpǟva kū = June
Jūlij / Ainakū = July
Ougust / Vīļakū = August
Septembõr / Sigžkū = September
Oktōbõr / Vīmkū = October
Novembõr / Kīlmakū = November
Detsembõr / Tōlakū = December

:arrow: for comparison

Linguaphile
Posts: 2000
Joined: 2016-09-17, 5:06

Re: Livonian

Postby Linguaphile » 2019-01-20, 19:41

Livonian
Conjugation of verbs jellõ "to live" and tūlda "to come"

Infinitive:
jellõ tūlda

Indicative present, affirmative
1s ma jelāb ma tulāb
2s sa jelād sa tulād
3s ta jelāb ta tulāb
1p mēg jelām mēg tulmõ
2p tēg jelāt tēg tult
3p ne jelābõd ne tulbõd

Indicative present, negative
1s ma äb jel ma äb tul
2s sa äd jel sa äd tul
3s ta äb jel ta äb tul
1p mēg äb jelām mēg äb tulmõ
2p tēg ät jelāt tēg ät tultõ
3p ne äb jelāt ne äb tultõ

Indicative simple past, affirmative
1s ma jelīz ma tuļ
2s sa jelīzt sa tuļt
3s ta jelīz ta tuļ
1p mēg jelīzmõ mēg tuļmõ
2p tēg jelīztõ / tēg jelīzt tēg tuļtõ
3p ne jelīztõ / ne jelīzt ne tuļtõ

Indicative simple past, negative
1s ma iz jel ma iz tul
2s sa izt jel sa izt tul
3s ta iz jel ta iz tul
1p mēg iz jelām mēg iz tulmõ
2p tēg iz jelāt tēg izt tultõ
3p ne izt jelāt ne izt tultõ

Past perfect, affirmative
1s ma um jellõn ma um tund
2s sa ūod jellõn sa ūod tund
3s ta um jellõn ta um tund
1p mēg ūomõ jellõnd mēg ūomõ tunnõd
2p tēg ūotõ jellõnd tēg ūotõ tunnõd
3p ne attõ jellõnd ne attõ tunnõd

Past perfect, negative
1s ma äb ūo jellõn ma äb ūo tund
2s sa äd ūo jellõn sa äd ūo tund
3s ta äb ūo jellõn ta äb ūo tund
1p mēg äb ūomõ jellõnd mēg äb ūomõ tunnõd
2p tēg äd ūotõ jellõnd tēg äd ūotõ tunnõd
3p ne äb ūotõ jellõnd ne äb ūotõ tunnõd

Imperative
1s laz ma jelāg! laz ma tulgõ!
2s jelā! tul!
3s laz ta jelāg! laz ta tulgõ!
1p jelāgõm! / laz mēg jelāgõd! tulgõm! / laz mēg tulgõ!
2p jelāgid! tulgid!
3p laz ne jelāgõd! laz ne tulgõd!

Negative imperative
1s algõ ma jelāg! algõ ma tulgõ!
2s alā jellõ! alā tul!
3s algõ ta jelāg! algõ ta tulgõ!
1p algõm jelāgõm! algõm tulgõm!
2p algid jelāgid! algid tulgid!
3p algõd ne jelāgõd! algõd ne tulgõd!

:arrow: for comparison


Return to “Uralic Languages”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest