Viđat boddu - Fifth lesson

User avatar
Jonne
Posts: 1379
Joined: 2005-08-25, 15:15
Gender: male
Location: Oulu
Country: FI Finland (Suomi)

Viđat boddu - Fifth lesson

Postby Jonne » 2005-12-07, 14:25

Viđat boddu - Fifth lesson


Máhtte: Leago gáffe?
Nieida: De lea.
Máhtte: Na mun jigan gáfe. Maid don válddát?
Iŋgá: Leago deadja?
Nieida: De lea deadja.
Iŋgá: Mun válddán deaja.
Máhtte: Na juga don deaja.
Iŋgá: Joavnna juhká mielkki. Leago mielkki?`
Nieida: Lea dieđusge.
Iŋgá: Giitu. Joavnna, dá, juga mielkki!
Joavnna: Leago máfi?
Nieida: De lea.
Joavnna: Mun válddán márffi.
Iŋgá: Bora fal márffi! Itgo láibbi maid bora?
Joavnna: In mun láibbi gal bora.
Máhtte: Maid Biera juhká?
Biera: In mun jiga maidege.
Máhtte: Na maid don borat?
Biera: Na láibbi.

Máhtte: Joavnna, boađe dal!
Joavnna: Gal mun boađan.
Máhtte: Bora vuos, vai ealát!
Joavnna: In mun astta.
Máhtte: De asttat. Mun gal asttan.
Joavnna: Asttatgo? Gal mun dalle boran.
Máhtte: Ja juga fal mielkki!


Sánit:
Borramušat - Foods
Láibi [laaj^pii] - Bread
Láibbi [laajppii] - Bread (accusative)
Oastit, oasttán - To buy
Oastte - Buy (imperative)
Vuodja, vuoja (accus.) - Butter
Mielki [miel^hkii] - Milk
Márfi [maar^fii] - Sausage
Vuostá, vuosttá (accus.) - Cheese
Kafeas - In a café
Váldit [vaaltiiht], válddan [vaalttaan] - To take
Deadja, deaja (accus.) - Tea
Giitu - Thankyou
Fal - But
Maid - Also, too
Maidege [maj^teke] - Anything
Boađe - Come
Dal, dál - Now
Dalle [tallle] - Then
Vai - That, so that..

Note on pronunciation

i after a vowel is pronounced as j (English y)


More about gradation

Consonants inside a word are called "body consonants"
There can be two same body consonants:
borrat
Or consonant groups with different consonants.
Please learn the pronunciation of following consonant groups:

Strong-Weak-Example
-ib- -ibb- láibi > láibbi
-id- -idd- nieida > nieidda
-lg- -lgg- vuolgit > vuolggán
-rf- -rff- márfi > márffi

Strong: first part is long. There can be a schwa between the two parts.

láibi [laajj-pii] OR [laaj^-pii]
nieida [niejj-ta] OR [niej^-ta]
márfi [maar^-fii]

Weak: No schwa here. The second part is long and has two syllables.

láibi > láibbi [laajp-pii]
nieida > nieidda [niejt-ta]
márfi > márffi [maarf-fii]


Imperative

Imperative is the form of the verb you use to command people. Come! Do that! Stop! In Sámi it's usually the same as the negative verb form.

In bora = I don't eat
Bora! = Eat!

In boađe = I don't come
Boađe! = Come!

How would you say...
leave! hear! buy! drink! ?



Cases: Accusative

Now we'll learn the accusative. It shows the object of an action.
You are eating meat.
I sent an email.

Here are the nominative and accusative forms of some verbs:

gáffe - gáfe [ff > f]
deadja - deaja [dj > j]
vuodja - vuoja [dj > j]
mielki - mielkki [lk > lkk]
láibi - láibbi [ib > ibb]
márfi - márffi [rf > rff]
nieida - nieidda [id > idd]
vuostá - vuosttá [st > stt]
Iŋgá - Iŋggá [ŋg > ŋgg]
Máhtte - Máhte [htt > ht]


Bargobihtát

1. Answer the questions.
Eg. Maid don borat? (Vuostá) - Mun boran vuosttá
a) Maid don oasttát? (Mielki)
b) Maid don jugat? (Gáffe)
c) Maid Máhtte borrá? (márfi)
d) Maid Joavnna juhká? (deadja)

2. Accusative or nominative? Write the word.
Eg. Biret-Elle, oastte (milk) - mielkki
a) Dá, juga (coffee)
b) Leago (butter)
c) Bora (sausage)
d) Itgo bora (bread)
e) Ii lea šat (cheese)

Return to “Uralic Languages”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron