Čáluŋka

This forum is for constructed languages, both those invented by UniLang members and those already existing.

Moderators: Ashucky, Dormouse559

User avatar
Kaylee
Posts: 871
Joined: 2011-04-16, 1:46
Real Name: Some casual name
Gender: female

Čáluŋka

Postby Kaylee » 2011-05-03, 5:36

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~Image

***NEWS: Language undergoing lots of changes!

(Name subject to change! Alterations might be made based on new understandings, problems or anything else. But nothing too big xD)
So before I found Mark or Pablo's site, or any of the forums, I was learning to create languages (which I had no idea had a term to be called! lol) using a guidebook. I had finished it, a language and then went online only to learn there was a way to do it so much better. Through the help of many people, I have learned a lot of stuff that I couldn't understand. And great links were shared with me that made the process extremely fun and very easy to understand. Anyway...!


Any suggestions, feedback or anything, is greatly welcome! I will listen to each and every post (and try to my best to understand it) and take into everything said! I promise! *I only ask for it to be nicely said :oops: *

1ST Conlang, Čáluŋka. Sounds based on Native American languages and is (mostly) agglutinative. I didn't directly take though, or at least I didn't mean to xD

Consonants:

Code: Select all

               Lab   Dent   Alv   Pal-Alv Pal   Vel   Glot
    Nasal      m            n                   ŋ
    Plosive    p b          t d            c    k g     ʔ
    Affric                  ts      tɕ
    Fric        ɸ     θ     s z      ɕ           x      h
    Approx                    l                  w

<Might keep <r> or throw it away. Decided to throw <J> away as well.... :hmm: >

Consonant Transliteration:

Code: Select all

/p/ <p> /t/ <t> /k/ <k> /b/ <b> /d/ <d> /n/ <n> /ŋ/ <ng> /g/ <g> /h/ <h>  /w/ <w>
/m/ <m> /s/ <s> /ɕ/ <Š> /z/ <z> /ts/ <ts> /x/ <ch>  /tɕ/ <Č> /ɸ/ <f> /θ/ <th> /l/ <l>  / ʔ/ < ʻ>


Vowels:

Code: Select all

/a i e o ʊ y/ <a i e o u y>


*1: Allophones!
• / x / when before/after diphthongs, /Č/ before vowels.

*Stress is marked by the acute diacritic ( ´ )*

Please tell me what you think and sorry if there are big mistakes, its pretty late here and I can't go to bed :(.
Last edited by Kaylee on 2012-07-02, 22:49, edited 12 times in total.
Native American inspired Conlang!
Kaylee - NAILC - Lakȟotiyapi
Learning:lkt (lkt) Next: ru (ru) af (af) bo (bo) ar (ar) cy (cy)/gd (gd)

Thanks to hashi, ronin319, razlem, johntm, Lenguas, jake12,Milya0 and YngNghymru for literally teaching me from nothing, to something big! Thank you guys so much!

User avatar
Kaylee
Posts: 871
Joined: 2011-04-16, 1:46
Real Name: Some casual name
Gender: female

Re: Čáluŋka

Postby Kaylee » 2011-05-03, 5:38

Tenses:

Past:
<há>

Examples:
Theki-há = "started"


Present:

Present tense is the root word alone.

Future:
Prefix <cén>

Examples:
An cénpuyá.
I will run.

=======================

To form Verb infinitives, it is preceded by "Wó".

Yé wági = to study

Wógo (past tense, singular & plural):

Code: Select all

SINGULAR                            PLURAL
was,                   |
were,                  |             were
was,                   |


Wóga (present, sing & plural):

Code: Select all

SINGULAR                            PLURAL
am,                   |
are,                  |              are
is,                   |


To form adj/s "to be sleepy", "to be mingy", "to be jumpy", "to be creepy", "to be greedy" etc etc, you would do so:

Wó águŋni = to be sleepy
Wó degni = to be jumpy

Or other examples:
omgáni hera = a fast creature/monster
águŋni hera = a sleepy creature/monster
degni hera = a jumpy creature/monster
Méŋkaháni ga’encá = a marked/scarred giant

Ág scalhera beča an kin igakú omgáni
On dragon back I can move fast!

To form the Gerundd, apply the suffix <ka> to the word:

Test sentences: (simple)
An sowa puyá'ka ag daen
I enjoy swimming at night.

Plural:

To pluralize animate or inanimate, a suffix is applied.
Animate: ta
Inanimate: zhó

Examples:
The dragons are swimming.
(Agi scálhera ta wóga cayika.) *animate*
I love songs!
(An atóka čaluzhó) *inanimate*

(No word order has been applied to this; its retaining English syntax :) )

Word order will be SOV (Subject Object Verb), I think. I very much like it and it is featured in many Native American languages (Especially my favorite language in the world), so it helps the feel. It is (mostly) an agglutinating language as well. :mrgreen:

So, what do you guys think? :)
Last edited by Kaylee on 2011-09-10, 5:05, edited 6 times in total.
Native American inspired Conlang!
Kaylee - NAILC - Lakȟotiyapi
Learning:lkt (lkt) Next: ru (ru) af (af) bo (bo) ar (ar) cy (cy)/gd (gd)

Thanks to hashi, ronin319, razlem, johntm, Lenguas, jake12,Milya0 and YngNghymru for literally teaching me from nothing, to something big! Thank you guys so much!

User avatar
hashi
Posts: 9191
Joined: 2008-11-02, 2:39
Gender: male
Country: NZ New Zealand (New Zealand / Aotearoa)
Contact:

Re: Čáluŋka

Postby hashi » 2011-05-11, 10:19

It looks good, but where does the <á> come from in Čáluŋka? It's not listed in your inventory :)

User avatar
Milya0
Posts: 550
Joined: 2009-10-19, 16:17
Country: PL Poland (Polska)

Re: Čáluŋka

Postby Milya0 » 2011-05-11, 12:15

I think it stands for stressed vowel.
Qroo₃₁ kaa₄ cro₂ kraa₃ kaa₄ qo₄₁ cra₄₁ ka₄ qoo₄₂ krá₄₂.

User avatar
Kaylee
Posts: 871
Joined: 2011-04-16, 1:46
Real Name: Some casual name
Gender: female

Re: Čáluŋka

Postby Kaylee » 2011-05-12, 3:12

Yes, it is the stressed vowel. :)

I am writing up the rest of it to place in the second post (maybe the first and Vocabulary in the second...). :mrgreen:
Native American inspired Conlang!
Kaylee - NAILC - Lakȟotiyapi
Learning:lkt (lkt) Next: ru (ru) af (af) bo (bo) ar (ar) cy (cy)/gd (gd)

Thanks to hashi, ronin319, razlem, johntm, Lenguas, jake12,Milya0 and YngNghymru for literally teaching me from nothing, to something big! Thank you guys so much!

User avatar
hashi
Posts: 9191
Joined: 2008-11-02, 2:39
Gender: male
Country: NZ New Zealand (New Zealand / Aotearoa)
Contact:

Re: Čáluŋka

Postby hashi » 2011-05-25, 2:09

Yau, prai avi muto koa yotasnau skaliđ? :P
So, when are we going to see some more work on this? :P

User avatar
Kaylee
Posts: 871
Joined: 2011-04-16, 1:46
Real Name: Some casual name
Gender: female

Re: Čáluŋka

Postby Kaylee » 2011-05-25, 3:22

Hopefully soon. I work on it everyday and night :mrgreen:

I have a list of words, but have just recently begun grammar. I spent a while looking at other grammars and other language syntax to decide what I liked or to get inspiration. Its a bit more than I thought it would be but I will get something posted soon, promise :)

I could put up some words up, but I'm not sure if that's a good idea until I have grammar down? :blush:
Native American inspired Conlang!
Kaylee - NAILC - Lakȟotiyapi
Learning:lkt (lkt) Next: ru (ru) af (af) bo (bo) ar (ar) cy (cy)/gd (gd)

Thanks to hashi, ronin319, razlem, johntm, Lenguas, jake12,Milya0 and YngNghymru for literally teaching me from nothing, to something big! Thank you guys so much!

User avatar
Kaylee
Posts: 871
Joined: 2011-04-16, 1:46
Real Name: Some casual name
Gender: female

Re: Čáluŋka

Postby Kaylee » 2011-05-27, 5:19

Okay...working on grammar now!

*This is just workings as I express and expand on ideas, edits and thoughts. When finally decided, I will add to second post. Also, this post might be un-organized. I'm will try my best to keep it other wise, but bah! If you have any suggestions or anything, by all means, please post them. I am trying my best to learn and apply :)*

Yé wági = to study
Wó omgá = to be fast

Wógo (past tense, singular & plural):

Code: Select all

SINGULAR                            PLURAL
was,                   |
were,                  |             were
was,                   |


Wóga (present, sing & plural):

Code: Select all

SINGULAR                            PLURAL
am,                   |
are,                  |              are
is,                   |


*CUT; Updated, look below.*
Last edited by Kaylee on 2011-06-01, 1:57, edited 2 times in total.
Native American inspired Conlang!
Kaylee - NAILC - Lakȟotiyapi
Learning:lkt (lkt) Next: ru (ru) af (af) bo (bo) ar (ar) cy (cy)/gd (gd)

Thanks to hashi, ronin319, razlem, johntm, Lenguas, jake12,Milya0 and YngNghymru for literally teaching me from nothing, to something big! Thank you guys so much!

User avatar
Kaylee
Posts: 871
Joined: 2011-04-16, 1:46
Real Name: Some casual name
Gender: female

Re: Čáluŋka

Postby Kaylee » 2011-06-01, 1:55

Updated!

To form Verb infinitives, it is preceded by "Yé" or "Wó". (which I think I'll change "Wó" to be "Yén"...hmm)

Yé wági = to study
Wó omgá = to be fast

Wógo (past tense, singular & plural):

Code: Select all

SINGULAR                            PLURAL
was,                   |
were,                  |             were
was,                   |


Wóga (present, sing & plural):

Code: Select all

SINGULAR                            PLURAL
am,                   |
are,                  |              are
is,                   |


To form adj/s "to be sleepy", "to be mingy", "to be jumpy", "to be creepy", "to be greedy" etc etc, you would do so:

Wó águŋni = to be sleepy
Wó degni = to be jumpy

Or other examples:
omgáni hera = a fast creature/monster
águŋni hera = a sleepy creature/monster
degni hera = a jumpy creature/monster
Méŋkaháni ga’encá = a marked/scarred giant

To form the Gerundd, apply the suffix <'ka> to the word:

Test sentences: (simple)
Ág scalhera beča an kin igakú omgáni
On dragon back I can move fast!

An sowa puyá'ka ag daen
I enjoy swimming at night.

(No word order has been applied to this; its retaining English syntax :) )

Word order will be SOV (Subject Object Verb), I think. I very much like it and it is featured in many Native American languages (Especially my favorite language in the world), so it helps the feel. It is (mostly) an agglutinating language as well. :mrgreen:

So, what do you guys think? :)
Native American inspired Conlang!
Kaylee - NAILC - Lakȟotiyapi
Learning:lkt (lkt) Next: ru (ru) af (af) bo (bo) ar (ar) cy (cy)/gd (gd)

Thanks to hashi, ronin319, razlem, johntm, Lenguas, jake12,Milya0 and YngNghymru for literally teaching me from nothing, to something big! Thank you guys so much!

User avatar
Kaylee
Posts: 871
Joined: 2011-04-16, 1:46
Real Name: Some casual name
Gender: female

Re: Čáluŋka

Postby Kaylee » 2011-06-03, 3:25

What do you mean? :)
Native American inspired Conlang!
Kaylee - NAILC - Lakȟotiyapi
Learning:lkt (lkt) Next: ru (ru) af (af) bo (bo) ar (ar) cy (cy)/gd (gd)

Thanks to hashi, ronin319, razlem, johntm, Lenguas, jake12,Milya0 and YngNghymru for literally teaching me from nothing, to something big! Thank you guys so much!

User avatar
hashi
Posts: 9191
Joined: 2008-11-02, 2:39
Gender: male
Country: NZ New Zealand (New Zealand / Aotearoa)
Contact:

Re: Čáluŋka

Postby hashi » 2011-06-03, 3:28

Kaylee wrote:What do you mean? :)


It's a spam bot.

User avatar
Kaylee
Posts: 871
Joined: 2011-04-16, 1:46
Real Name: Some casual name
Gender: female

Re: Čáluŋka

Postby Kaylee » 2011-06-03, 4:06

Oh, I assumed it was someone whose first language was Chinese. :blush:
Native American inspired Conlang!
Kaylee - NAILC - Lakȟotiyapi
Learning:lkt (lkt) Next: ru (ru) af (af) bo (bo) ar (ar) cy (cy)/gd (gd)

Thanks to hashi, ronin319, razlem, johntm, Lenguas, jake12,Milya0 and YngNghymru for literally teaching me from nothing, to something big! Thank you guys so much!

User avatar
hashi
Posts: 9191
Joined: 2008-11-02, 2:39
Gender: male
Country: NZ New Zealand (New Zealand / Aotearoa)
Contact:

Re: Čáluŋka

Postby hashi » 2011-06-05, 4:14

Kaylee wrote:To form adj/s "to be sleepy", "to be mingy", "to be jumpy", "to be creepy", "to be greedy" etc etc


Ko yu unsođ amna, šul iv krađviva?
Ho ünsoz amna ü, jül iv hrazviva?
This is an interesting point, where are its origins?

User avatar
Kaylee
Posts: 871
Joined: 2011-04-16, 1:46
Real Name: Some casual name
Gender: female

Re: Čáluŋka

Postby Kaylee » 2011-06-05, 4:24

*I like the language in purple xD*

This is an interesting point, where are its origins?

What do you mean exactly? :blush:

Just in case I wasn't clear (Tired Dyslexic), the suffix <ni> doesn't translate as "to be" it turns the word into an adjective. I was just using "to be sleepy" as examples :)
Native American inspired Conlang!
Kaylee - NAILC - Lakȟotiyapi
Learning:lkt (lkt) Next: ru (ru) af (af) bo (bo) ar (ar) cy (cy)/gd (gd)

Thanks to hashi, ronin319, razlem, johntm, Lenguas, jake12,Milya0 and YngNghymru for literally teaching me from nothing, to something big! Thank you guys so much!

User avatar
hashi
Posts: 9191
Joined: 2008-11-02, 2:39
Gender: male
Country: NZ New Zealand (New Zealand / Aotearoa)
Contact:

Re: Čáluŋka

Postby hashi » 2011-06-05, 4:35

Kaylee wrote:*I like the language in purple xD*


Evđa yu ondođ adeg. Midođ yu nankae kugem.
Evza ondoz adeg ü. Midoz nanha'a hügem.
They are both the same language. The green is a Southern dialect.

This is an interesting point, where are its origins?

What do you mean exactly? :blush:

Just in case I wasn't clear (Tired Dyslexic), the suffix <ni> doesn't translate as "to be" it turns the word into an adjective. I was just using "to be sleepy" as examples :)


Mo amna il šoevina or šul iv priva op an yoteiva.
Mo amna il joevina ur jül iv priva up a 'oteiva.
I meant, where did you get the idea or inspiration for this?

User avatar
Kaylee
Posts: 871
Joined: 2011-04-16, 1:46
Real Name: Some casual name
Gender: female

Re: Čáluŋka

Postby Kaylee » 2011-06-05, 4:49

*I couldn't remember the word "dialect" for some reason :lol: *

I'm not sure exactly when actually, but I think it was when I was looking over some Native American languages (before I started my conlang) and had asked my sister about Japanese (she's learning it) and then I just thought of it. :)
Native American inspired Conlang!
Kaylee - NAILC - Lakȟotiyapi
Learning:lkt (lkt) Next: ru (ru) af (af) bo (bo) ar (ar) cy (cy)/gd (gd)

Thanks to hashi, ronin319, razlem, johntm, Lenguas, jake12,Milya0 and YngNghymru for literally teaching me from nothing, to something big! Thank you guys so much!

User avatar
Kaylee
Posts: 871
Joined: 2011-04-16, 1:46
Real Name: Some casual name
Gender: female

Re: Čáluŋka

Postby Kaylee » 2011-06-10, 2:43

Working on plurals now. :ghe:

I thought of some, which don't...what's the word? Match? Yes, match to. So I'm going to have to keep trying different versions. Here is what I have so far. Feel free to criticize or suggest, or anything xD

(For now) there are two suffixes (might change them, not sure yet); ’ta and ’shá. For example:

Igkamá’shá = hallways
Scálhera’ta = dragons
Čapayí’ta = languages

I haven't decided if this will stick, or any number system, but I want to try and expand on this idea. It will also help me think of new ideas too. :mrgreen:

Anyway, that's it for the update. I hope to bring a finalized piece soon. :)
Native American inspired Conlang!
Kaylee - NAILC - Lakȟotiyapi
Learning:lkt (lkt) Next: ru (ru) af (af) bo (bo) ar (ar) cy (cy)/gd (gd)

Thanks to hashi, ronin319, razlem, johntm, Lenguas, jake12,Milya0 and YngNghymru for literally teaching me from nothing, to something big! Thank you guys so much!

User avatar
hashi
Posts: 9191
Joined: 2008-11-02, 2:39
Gender: male
Country: NZ New Zealand (New Zealand / Aotearoa)
Contact:

Re: Čáluŋka

Postby hashi » 2011-06-10, 2:47

What does the apostrophe represent? And how does one decide when to use sha and ta? My suggestion would be no plurals as I really see no desperate need to express the idea of more than one thing outside actually quantifying it.

User avatar
Kaylee
Posts: 871
Joined: 2011-04-16, 1:46
Real Name: Some casual name
Gender: female

Re: Čáluŋka

Postby Kaylee » 2011-06-10, 3:18

*I used it help show its a suffix (it was easier for my eyes when I was writing in Microsoft word).*

Thanks for posting Hashi! :D

Well I would like to have plurals because I need my language's people to count army numbers, animals, people, books etc. :blush:

I forgot about having reasons if I had more than one option (brain is on the fritz right now). I decided to cut shá, it doesn't sound quiet right. I only have one now (after cut) :)

Test sentence:
An gek atóka yé četuyá eká scálhera ta!
I would love to ride on dragons!
(taken from "the person after me" thread, but altered)

Maybe I should pick it back up tomorrow, if I get sleep tonight. :p
Native American inspired Conlang!
Kaylee - NAILC - Lakȟotiyapi
Learning:lkt (lkt) Next: ru (ru) af (af) bo (bo) ar (ar) cy (cy)/gd (gd)

Thanks to hashi, ronin319, razlem, johntm, Lenguas, jake12,Milya0 and YngNghymru for literally teaching me from nothing, to something big! Thank you guys so much!

User avatar
hashi
Posts: 9191
Joined: 2008-11-02, 2:39
Gender: male
Country: NZ New Zealand (New Zealand / Aotearoa)
Contact:

Re: Čáluŋka

Postby hashi » 2011-06-10, 3:29

Kaylee wrote:*I used it help show its a suffix (it was easier for my eyes when I was writing in Microsoft word).*

Thanks for posting Hashi! :D

Well I would like to have plurals because I need my language's people to count army numbers, animals, people, books etc. :blush:

I forgot about having reasons if I had more than one option (brain is on the fritz right now). I decided to cut shá, it doesn't sound quiet right. I only have one now (after cut) :)

Test sentence:
An gek atóka yé četuyá eká scálhera ta!
I would love to ride on dragons!
(taken from "the person after me" thread, but altered)

Maybe I should pick it back up tomorrow, if I get sleep tonight. :p


What does "an" mean in your language?

I understand what you mean, but this is how it works in Niđalos without a necessity for plural, yet still understanding what is being meant.

An okoešte al noriđu vromvi s!
I would love to ride dragons!
I would love to ride a dragon! (really no different to the former)
I would love to ride the dragon(s)! (if context permitted this to be the case)

An so okoešte al noriđu vromvi s!
I would love to ride that dragon!
I would love to ride those dragons! (again, no different to the latter really, if you wanted to specify one of the dragons, you can use:)

An ko okoešte al noriđu vromvi s!
I would love to ride this dragon!

It's your choice anyway. It's good you've settled on a suffix though, I'm watching your development with great interest :P


Return to “Conlangs”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest