Slovenski Kotiček (Slovenian Corner)

Moderator: Ashucky

kibo
Country: RS Serbia (Србија)

Re: Slovenski Kotiček (Slovenian Corner)

Postby kibo » 2011-03-09, 23:13

Vsi gremo v Slovenijo 8-) Jaz tudi. Morda konca aprila / začetka maja. :)
Goals:
[flag=]es[/flag] ➜ C1 (DELE)
[flag=]de[/flag] ➜ B2 (Goethe-Zertifikat) / C1
[flag=]sv[/flag] ➜ B1/B2

Ashucky
Forum Administrator
Real Name: Andrej
Country: SI Slovenia (Slovenija)

Postby Ashucky » 2011-03-09, 23:54

O, super, potem! Komaj čakam, bom končno v živo srečal kakšenga unilangerja 8-)

kibo wrote:Vsi gremo v Slovenijo 8-) Jaz tudi. Morda konca konec aprila / začetka začetek maja. :)

;)
Slovenščina (sl)English (en)Italiano (it)漢語 (zh)Español (es)Suomi (fi)Svenska (sv)日本語 (ja)فارسی (fa)Nešili (hit)
The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.
Največji sovražnik znanja ni nevednost, marveč iluzija znanja.

Ludwig Whitby

Postby Ludwig Whitby » 2011-03-10, 20:36

Ashucky, ali mi lahko rečeš razliko med le pa samo. Ali oba pomene isto only/just?
Ali se lahko reče "Videl sem le njo." pa tudi "Videl sem samo njo."

Tudi pa ker in saj. Ali isto:
"Hitim, ker se mi mudi", pa "Hitim, saj se mi mudi."?

Biu bi ti zlo hvaležn. (Vem da rajši maš dijalekte.:))

gothwolf
Language Forum Moderator
Real Name: Християн Бонев
Country: BG Bulgaria (България)

Postby gothwolf » 2011-03-10, 21:48

Ashucky wrote:A tvoja profesorica, da bo odločila, kaj? Imaš slučajno njeno številko? Da jo pokličem in ji rečem, da mora tebe poslati sem :P Štiri tedne je pa kar precej, skoraj cel mesec. No, glede na to, da sem sam preživel samo en mesec na Kitajskem, vem, da en mesec ni veliko, je pa vseeno boljše kot nič. :) Kdaj bo ta praksa, poleti?

Hehe, zelo si dober in prijazen. Zaradi tega dobivaš bonus točke. :wink: Mimogrede praksa bo začela na začetku julija - takrat me čakaj! Ti pa kaj si iskal na Kitajskem? :P

Ashucky
Forum Administrator

Postby Ashucky » 2011-03-10, 22:50

Hmm, samo/le ... V večini primerov sta besedi zamenljivi v pomenu just/only, vendar ne povsod.
Isto: "Videl sem le njo" = "Videl sem samo njo"
Različno: "Nazadnje je le priznal" = "He finally admitted (it)"; "Nazadnje je samo priznal" = He only admitted (it), finally."

SAMO = LE:
a) izraža omejenost na navedeno: videl sem samo/le njo - I saw only her
b) izraža popolno omejenost na navedeno dejanje: jaz se samo/le čudim - I just wonder
c) krepi nasprotje s prej povedanim (navadno s "pa"): on gara, ona pa le lenari - he works but she's just being lazy
d) poudarja pogojenost (s "če"): samo/le če si pripravljen, pojdi - only if you're ready, go
e) poudarja ugibanje: samo/le kje je? - just/but where is it?
f) izraža zadovoljnost, začudenje, zaskrbljenost (z "da/če"): da si le good = samo da si good - as long as you're good
g) izraža ukaz, željo: samo/le priden bodi - just be good
h) za omejevanje prej povedanega: dela, samo/le da premalo - he works, just not enough
i) za širjenje, stopnjevanje prej povedanega (ne samo/le - ampak tudi): ni bilo samo/le veselo, ampak tudi zabavno - it wasn't just enjoyable but also funny
j) za izražanje izvzemanja (z nikalnico): vse vejo, samo/le ona ne - everyone but her knows
k) izraža spodbudo, poziv: samo/le poglej, kako lepo je - just see how beautiful it is

SAMO:
l) izraža grožnjo, svarilo: samo čakaj, te bom že ujel - you just wait, I'll catch you
m) za izražanje nasprotja s prej povedanim: pridejo, samo z zamudo - they'll come, (but) just a bit late
n) za izražanje, da se dejanje v nadrednem stavku zgodi neposredno za dejanjem v odvisnem stavku:samo (da) sede, že ga kličejo - just so that he sits, they already call him

LE:
o) izraža nepričakovanost trditve: nazadnje je le priznal - ge finally admitted (it)
p) poudarja poljubnost, posplošenost: kdor le more, gre v mesto - whoever can, gets to go to the city
r) izraža visoko stopnjo (s "kot"): prijazen je kot le kaj - he's really friendly

To bi bilo na kratko o tem, "le" pa se lahko uporabi še v kombinaciji s kazalnimi zaimki (tipo le-ta, le-te, idt), in pa s kazalnimi zaimki ter določenimi prislovi (tipo tale, tele, tehle, tukajle, edinole idt).

Podobno je tudi s "ker" in "saj", lahko pomenita isto ali pa ne. "Ker/saj" izražata dejstvo, da je vsebina odvisnega stavka vzrok dogajanju v nadrednem: "Hitim, ker/saj se mi mudi" = "Zaradi tega, ker se mi mudi [vzrok], hitim [posledica]", vendar pa lahko "saj" v istem stavku pomeni tudi zgolj pojasnilo, "Hitim [dejstvo/stanje], saj se mi mudi [pojasnilo dejstva in ne vzrok zanj]." "Saj" ima še druge pomene, katerih se mi pa ne da sedaj pisati :P

Rumpetroll wrote:Ashucky, ali mi lahko rečeš poveš razliko med le pa samo. Ali oba pomene oboje pomeni / obe [besedi] pomenita isto only/just?

Biu bi ti zlo hvaležn. (Vem da maš rajši dialekte.:))

Tmle nej nbjenga j-ja v besjdi "dialekt" :P In nej prwbljma :)
Slovenščina (sl)English (en)Italiano (it)漢語 (zh)Español (es)Suomi (fi)Svenska (sv)日本語 (ja)فارسی (fa)Nešili (hit)
The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.

Ashucky
Forum Administrator

Postby Ashucky » 2011-03-10, 23:13

gothwolf wrote:Hehe, zelo si dober in prijazen. Zaradi tega dobivaš bonus točke. :wink: Mimogrede praksa se bo začela na [ali] v začetku julija - takrat me čakaj! Ti pa kaj si iskal na Kitajskem? :P

Hehe, super :P Ampak, julija? Sem mislil, da bo kaj prej, večino julija sem namreč že zaseden, saj bom najverjetneje šel na Ferske otoke in potem še malo na Švedsko (obakrat k dvema unilangerjema), pa še en prijatelj iz Ameriko mogoče pride k meni ... ampak verjamem, sa se bo vse izteklo tako, da bo vsem prav (bolj ali manj).

Na Kitajsko pa sem šel v poletno šolo, v mesto Jinzhou (锦州) v severni Kitajski. Če imaš facebook, si lahko tam pogledaš slike s Kitajske. Žal pa sem bil tam samo en mesec, kar pa je bilo absolutno daleč premalo, da bi res užival v čarih te dežele. Komaj čakam, da grem spet tja, čez kaki dve leti, najbrž.

gothwolf
Language Forum Moderator

Postby gothwolf » 2011-03-11, 20:46

Wow, Ferske otroke? Zavidam ti. Zdi se, da tvoje poletje bo zelo zanimivo. Aha, razumem, si bil na Kitajski v poletno šolo. Jaz pa sem bil na Madžarskem v poletno šolo in imaš prav – en mesec ni dovolj.
Ne, nimam facebook :P Jaz pa sem od teh posameznikov, ki ne radi uporabljajo nove tehnologije in se izogibajo trend – ne maram popularizacijo. :nope:

P.S. Kaj pa študiraš? Kitajščino?

Ludwig Whitby

Postby Ludwig Whitby » 2011-03-12, 14:57

Hvala za temeljit odgovor.

Ashucky
Forum Administrator

Postby Ashucky » 2011-03-12, 15:24

Hehe, samo ni bilo lahko najti letalske povezave iz Slovenije na Ferske otoke, kakšne tri ure sem iskal, pa še pomoč sem imel. Na koncu se bom verjetno odločil za let Ljubljana-London in potem London-Vágar. Ni druge. Kako si se imel pa Madžarkem? Sam še nikoli nisem bil tam. :cry:

In ok, razumem. Poznam nekaj ljudi, ki facebooka ne uporabljajo. Sam sem si ga naredil šele na prošnjo nekaterih prijateljev iz tujine; če se prav spomnem, je bilo to decembra 2009 (wow, facebook imam že več kot eno leto :shock:).

Ja, študiram kitajščino in angleščino na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Poln naziv mojega študija je Anglistika in Kulture Vzhodne Azije (aka kvazi študij kitajščine).

gothwolf wrote:Wow, Ferske otroke? Zavidam ti. Zdi se, da tvoje poletje bo zelo zanimivo. Aha, razumem, si bil na Kitajski v poletno šolo poletni šoli. Jaz pa sem bil v poletni šoli na Madžarskem v poletno šolo in imaš prav – en mesec ni dovolj.
Ne, nimam facebooka :P Jaz pa sem od teh posameznikov, ki ne uporabljajo radi uporabljajo nove tehnologije novih tehnologij in se izogibajo trendu/-om – ne maram popularizacijo popularizacije. :nope:

P.S. Kaj pa študiraš? Kitajščino?

Ko zanikaš glagol, ki v trdilni obliki zahteva tožilnik, moraš uporabiti rodilnik.
"Vidim drevo" [trdilno - tožilnik] in "Ne vidim drevesa" [zanikano - rodilnik]

Ashucky
Forum Administrator

Postby Ashucky » 2011-03-12, 15:26

Rumpetroll wrote:Hvala za temeljit odgovor.

Ni za kaj. Upam, da je bil uporaben. :)

gothwolf
Language Forum Moderator

Postby gothwolf » 2011-03-17, 20:33

Ashucky wrote:Hehe, samo ni bilo lahko najti letalske povezave iz Slovenije na Ferske otoke, kakšne tri ure sem iskal, pa še pomoč sem imel. Na koncu se bom verjetno odločil za let Ljubljana-London in potem London-Vágar. Ni druge. Kako si se imel pa Madžarkem? Sam še nikoli nisem bil tam. :cry:

Oh, to je butasto, vendar nimaš druge možnosti. Pa na Madžarskem je bilo zelo lepo - sem se spoznal ljudi iz celega sveta in tam sem izboljševal svojo madžarščino. Upam, da se tja bom vrnil. (takrat za pet mesecev. 8-) )

Ashucky wrote:In ok, razumem. Poznam nekaj ljudi, ki facebooka ne uporabljajo. Sam sem si ga naredil šele na prošnjo nekaterih prijateljev iz tujine; če se prav spomnem, je bilo to decembra 2009 (wow, facebook imam že več kot eno leto :shock:).

Moji prijatelji me sovražijo zato, ker nimam facebooka :) Ampak, ja, mislim da je uporaben, vendar to ni za mene.

Ashucky wrote:Ja, študiram kitajščino in angleščino na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Poln naziv mojega študija je Anglistika in Kulture Vzhodne Azije (aka kvazi študij kitajščine).

Aha, super! A to ni težko?

P.S. Hvala za popravke. ... (spet)

LackOfFuel
Real Name: Domen

Postby LackOfFuel » 2011-03-18, 12:56

Meni se pa lahko še kje zgodi, da grem letos v Francijo :D Ampak upam, da kaj več kot samo za en teden. :) Na žalost nisem tako aktiven glede potovanj in tega kot mnogi tukaj :).

gothwolf wrote:

Ashucky wrote:In ok, razumem. Poznam nekaj ljudi, ki facebooka ne uporabljajo. Sam sem si ga naredil šele na prošnjo nekaterih prijateljev iz tujine; če se prav spomnem, je bilo to decembra 2009 (wow, facebook imam že več kot eno leto :shock:).

Moji prijatelji me sovražijo zato, ker nimam facebooka :) Ampak, ja, mislim da je uporaben, vendar to ni za mene.

Ne verjamem, da te sovražijo zato, ker nimaš facebooka no. To pa res ni nič takega. Jaz sem si naredil facebook pred kratkim, zato da bi poiskal svoje družinske člane, ki jih že dolgo nisem videl. Ampak sicer ga uporabljam bolj malo, mogoče enkrat na dva meseca preverim, če stran še obstaja. :)
Smisel življenja je ležanje na plaži. 8-)

gothwolf
Language Forum Moderator

Postby gothwolf » 2011-03-18, 14:26

Seveda ne me sovražijo zares, ampak vsakič, kdaj zaželim slike od njih, mi odgovarjajo: "Naredi si facebook in tam boš videl slike!" (oziroma nekaj takega). Mimogrede veliko ljudi je že izbrisalo svoj profil, ker so razumeli, da je to velika neumnost. :yep:
Sicer se upam, da se boš imel lepo v Franciji! En teden je bolje kot nič. 8-)

Ashucky
Forum Administrator

Postby Ashucky » 2011-03-19, 2:51

gothwolf wrote:
Ashucky wrote:Ja, študiram kitajščino in angleščino na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Poln naziv mojega študija je Anglistika in Kulture Vzhodne Azije (aka kvazi študij kitajščine).

Aha, super! A to ni težko?

Težko ... odvisno. Pri kitajščini je potrebnega največ dela pri učenju pismenk, ker se učimo tako tradicionalne kot poenostavljene. Pri angleščini meni osebno jeziko(slo)vna predavanja ne povzročajo težav, oziroma mi jih niso, ker pač ponavljam letnik, največ težav imam pri književnosti, ker si iz neznanega razloga ne morem zapomniti avtorjev in naslovov, ne glede na to, kako dolgo in na kakšen način se to učim. :evil:

Kar se tiče facebooka, se mi zdi kar priročna zadeva za hitro in enostavno kontaktiranje prijateljev, znancev in družinskih članov. Vsekakor se mi pa zdi velika potrata časa igranje facebook iger, tipo farmville in podobno, ter samo ena "igra" se mi zdi v redu, ker pač zahteva nekaj razmišljanja. Igra je nekakšna simulacija države in jaz kot voditelj moram reševati določene probleme/resolucije, zato da dobim takšno državo, kot si jo želim. Vse druge igre pa ... get a life. :P

LackOfFuel, tebi pa želim prijetno potovanje po Franciji! Sam še nisem bil tam, si pa vsekakor želim iti tja. :)

LackOfFuel

Postby LackOfFuel » 2011-03-20, 13:29

Hvala! Jaz tudi upam, da bomo šli tja. Rad bi namreč preveril, koliko francoščine sem se pravzaprav naučil v tem enem letu.
Kar se pa tiče facebooka, jaz tudi nisem nek pristaš le-tega, sploh zaradi vpliva, ki ga ima na nekatere ljudi, predvsem otroke. Ko sem bil namreč pred kakšnima dvema letoma na morju, sem opazil, da je za računalniku neprestano sedel nek deček, star po moji oceni tam 8-9 let in je neprestano visel na facebooku. :ohwell: Sicer se mi pa zdi super za recimo iskanje kakšnih že dolgo pozabljenih znancev ipd. :)

lp

gothwolf
Language Forum Moderator

Postby gothwolf » 2011-04-13, 22:44

Na žalost imam slabe novice - zaradi omejenih finančnih sredstev ne dobim štipendijo. :(

marciorvneto
Real Name: Márcio
Country: BR Brazil (Brasil)

Postby marciorvneto » 2011-04-17, 18:43

Hello everybody! I'm new here, so I'd like to introduce myself. I'm Márcio, from Brazil. I'm really looking forward to learning this beautiful language. I don't really speak any Slovenian at all, but I am working on that xP. Sorry if this is the wrong thread to say hello, but I couldn't find a more appropriate place to do it.

Cheers,

Márcio.

LackOfFuel

Postby LackOfFuel » 2011-04-22, 14:14

Greetings, Márcio!

It's nice to see people trying to learn Slovenian. I hope you'll like learning the language. And if you have any questions concerning it, you should ask them here.

Best regards,

L.

kibo

Postby kibo » 2011-04-24, 18:31

Naslednji teden grem v Slovenijo s svojo profesorico in skupino s fakultete. :) V Sloveniji bomo ostali 4 dneve, in sicer v Ljubljani, ampak bomo tudi obiskali Gorenjsko (Bled in rojstno hišo Franceta Prešerna v Vrbi), Dolenjsko (Ribnico in rojstno hišo Stanislava Škrabca) in Primorsko (Piran in Postojnska jama). V Ljubljani bomo obiskali Državni zbor, bomo imeli sestanek z županom Ljubljane in bomo tudi obiskali center za slovenščino kot tuji jezik. :)
Goals:
[flag=]es[/flag] ➜ C1 (DELE)
[flag=]de[/flag] ➜ B2 (Goethe-Zertifikat) / C1
[flag=]sv[/flag] ➜ B1/B2

Ashucky
Forum Administrator

Postby Ashucky » 2011-04-26, 22:47

Se oproščam za rahlo neaktivnost na temle forumu ... ampak sem nazaj! :)

Kako ste vsi (ne)prisotni tukaj? ;)

Kibo, upam, da se boš imel lepo v Sloveniji. Če se ne motim, si že bil tukaj, ne? Če hočeš (oziroma, če boš imel kaj časa), se lahko dobiva na kakšni kavici nekje v Ljubljani. :)

Return to “Slovenian (Slovenski)”