Khanti és Mansi

'''
Real Name: Withheld
Country: AU Australia (Australia)

Khanti és Mansi

Postby ''' » 2008-09-12, 17:12

Beszél e itt bárki khantiul vagy Mansiul? Mennyire hasonlitanak Magyarra és milyenek, szerintem az egyiket megtanúlnám.

Yukaghirul is, hiszen hal ki a nyelvük pedig érdekes lehet.

Does anyone here speak Khanti or Mansi? How similar are they to Hungarian and what are they like? I think I'd learn one of them.

And Yukaghir, since it's dying out and but it seems interesting.
26/♂/hetero/Hu/★☭/PRESCRIPTIVIST
(en)(hu) - native
(de)(fr)(fa) - intermediate

Kenny
Real Name: Gábor
Country: HU Hungary (Magyarország)

Re: Khanti és Mansi

Postby Kenny » 2008-09-13, 11:36

Szókincsben biztosan nem olyan hatalmasak a hasonlóságok, a nyelvtanukat nem ismerem. Egy-két szavuk ismerősen hangzik, de ennyi.
Egyiket sem beszélem, szóval ez csak az én kívülálló nézőpontom.

Ha nem haragudsz, kijavítanám a hibáidat, hogy legközelebb ne kövesd el ugyanazokat :).

Beszél-e lenne helyesen, az e és az ige között mindig kötőjel van
hasonlítanak, hosszú í-vel, az "ít" végű igékben mindig hosszú az í
a magyarra - a magyarban nem írjuk a nyelvek neveit nagybetűvel, a névelő pedig azért kell elé, mert anélkül olyan tarzanosan hangzik a dolog...gondolom az angol az oka, hogy ezt így írtad, mivel ott az hangzana idiótán, ha lenne előtte névelő
megtanulnám - rövid u-val; az "ul" il. "ül" végű igéknél az u, ü mindig rövid.

"hal ki a nyelvük" - ezzel nincs különösebb probléma a mondatodban, csak kicsit furcsán hangzik, én inkább azt mondanám, hogy "kihalófélben van a nyelvük"

Egyébként a khantira illetve a mansira is van másik szó, amit magyarul használni szoktunk. Vogul és osztják, azt hiszem - bár lehet, hogy csak mint népnév, vagy keverem valamivel.

CoBB
Real Name: PG

Postby CoBB » 2008-09-13, 13:18

KennyHun wrote:Egyébként a khantira illetve a mansira is van másik szó, amit magyarul használni szoktunk. Vogul és osztják, azt hiszem - bár lehet, hogy csak mint népnév, vagy keverem valamivel.

Szerintem inkább osztyák. Úgy tudom, ezeknek a neveknek kellemetlen politikai töltetük van arrafelé, így inkább a népek fentebb említett saját neveit illik használni. Egyébként ezeket magyarul hantinak és manysinak írjuk.
Tanulni, tanulni, tanulni!

A pő, ha engemély, kimár / De mindegegy, ha vildagár... / ...mert engemély mindet bagul, / Mint vélgaban a bégahur!...

Kenny

Postby Kenny » 2008-09-13, 15:52

Szerintem osztják, és máshol is így találtam meg...

Egyébként azért van negatív töltetük (utána is néztem most), mert az oroszoktól kapták ezeket az elnevézeseket.

CoBB

Postby CoBB » 2008-09-13, 16:19

KennyHun wrote:Szerintem osztják, és máshol is így találtam meg...

Úgy tűnik, mindkettőt használják. :hmm: Nekem a ty-s átirat logikusabb, de lehet, hogy olyan sok embernek állt rá a keze a tj-s változatra (vélhetően azért, mert ez az oszt ige egyik alakjával egybeesik), hogy az is elterjedt.

Egyébként a témához visszatérve, sajnos én sem ismerem ezeket a nyelveket... Annyi biztos, hogy amit eddig hallottam belőlük, abból gyakorlatilag semmit nem értettem meg. Viszont olvasással még nem próbálkoztam, pedig ott nagyobb az esélye, hogy valamit ki tudok hámozni a szövegből.

A pő, ha engemély, kimár / De mindegegy, ha vildagár... / ...mert engemély mindet bagul, / Mint vélgaban a bégahur!...

'''

Postby ''' » 2008-09-13, 16:39

KennyHun wrote:Ha nem haragudsz, kijavítanám a hibáidat, hogy legközelebb ne kövesd el ugyanazokat :).

Beszél-e lenne helyesen, az e és az ige között mindig kötőjel van

...

Egyébként a khantira illetve a mansira is van másik szó, amit magyarul használni szoktunk. Vogul és osztják, azt hiszem - bár lehet, hogy csak mint népnév, vagy keverem valamivel.

A Vogul az az agyik dialektus, nem a nyelv maga a wikipedia szerint.

Amúgy nem haragszom, javitsad csak bátran. Sajnos, ott voltak olyan hibák is amiket nem szoktam elkövetni de lehet, hogy csak azért mert fáradt voltam. Ha a magyar tanárnőm látta volna...
(és ilyen helyesírással voltam én az álamban a leges leg jobb magyar éretségiző az álamban ;) )
Mindegy, közben apu hozott József Attila verses könyvet, majd ott is lehet gyakorolni a helyesírást.
(en)(hu) - native

Kenny

Postby Kenny » 2008-09-13, 16:57

legeslegjobb - a felsőfok (és a túlzófok) jele is mindig egybe írandó a melléknévvel

érettségiző ill. állam, kicsit zavaró tud lenni, hogy kiejtve nem mindig
érződik a hosszuk ld. érettségiző (a hasonulás miatt - ts ->cs), de attól még így van...ilyesmiket
itthon is el szoktak szinte mindig rontani a gyengébb tanulók, pedig őket körülveszi a nyelv...(a szóvégi magánhangzókat is sokan rosszul szokták írni, illetve rengetegen kevernek nagyon alapvető "j"-t ill. "ly"-t tartalmazó szavakat, de olyan szinten, hogy a lyukat "juknak" írják, a "j"-t tartalmazó ragokat pedig "ly"-nal (az összes rag amiben ez a hang van, j-vel írandó))

Az "államban"-t meg gondolom csak figyelmetlenségből írtad kétszer...ilyen velem is szokott lenni írásban, a gáz csak az, mikor nem veszem észre, úgy sem, hogy átolvasom az egész szöveget még egyszer...szerencsére általában sikerül :).

CoBB

Postby CoBB » 2008-09-13, 17:04

KennyHun wrote:ilyesmiket itthon is el szoktak szinte mindig rontani a gyengébb tanulók, pedig őket körülveszi a nyelv...

Az írott nyelv csak azt „veszi körül”, aki tudatosan törekszik rá... Viszont ez független(íthető) attól, hogy hol él az ember. :yep:

''' wrote:Mindegy, közben apu hozott József Attila verses könyvet, majd ott is lehet gyakorolni a helyesírást.

A verseskötetekkel azért vigyázni kell, mert a versekben különböző okokból (pl. a ritmus miatt) nem mindig követik a helyesírás szabályait. A próza ebből a szempontból sokkal biztonságosabb.

Levo
Country: EE Estonia (Eesti)

Postby Levo » 2008-09-13, 19:03

A lírával tényleg vigyázni kell, volt, hogy visszafejlődött a helyesírásom, mert megszoktam, hogy bizonyos szavakban állandóan hosszan írtak egy magánhangzót a verselés miatt :)
József Attilánál talán már kevesebb ilyen fordul elő.

Ami a témát illeti:
http://www.youtube.com/watch?v=UmjYHN77 ... re=related
Amikor számol hantiul, az felismerhető (így, hogy mutatják a számjegyeket :D), de amit utána énekel az lehetne valami amerikai nyelven is, annyira idegen.

@''' Jugakír, nem rossz, ami Szibériát illeti egyszer hallottam egy jakut dalt és egészen érthető és kiejthető hangokat használnak, kissé megdöbbentem.
Tényleg, egyébként milyen a magyar kiejtésed?

'''

Postby ''' » 2008-09-14, 7:02

Hát...magyar. Szüleim szerint tökéletes, nagy bátyám szerint van elég kis kiejtési hibám (rossz intonáció), hogy észre lehessen venni, hogy nem ott élek. Ha jársz erre fele akkor majd beszélünk, de sajnos most nem mülködik a mikrofónom.
(en)(hu) - native

Levo

Postby Levo » 2008-09-14, 11:19

''' wrote:Hát...magyar. Szüleim szerint tökéletes, nagy bátyám szerint van elég kis kiejtési hibám (rossz intonáció), hogy észre lehessen venni, hogy nem ott élek. Ha jársz erre fele akkor majd beszélünk, de sajnos most nem mülködik a mikrofónom.

Hehe, nagyon remélem, hogy egyszer "járok arrafele" mindentől függetlenül is.

'''

Postby ''' » 2008-09-14, 11:32

Van amikor hobóból használok régebbi kifelyezéseket, van amikor nem. Mondjuk a tanárom helyet mindig tanaramat mondok, de itt most csak hobóból használok olyat, hogy arrafele járni.
(en)(hu) - native

Levo

Postby Levo » 2008-09-14, 12:55

''' wrote:Van amikor hobóból használok régebbi kifelyezéseket, van amikor nem. Mondjuk a tanárom helyet mindig tanaramat mondok, de itt most csak hobóból használok olyat, hogy arrafele járni.

Ja neem! Ezzel nem téged akartalak kifigurázni, teljesen jó oda ez a kifejezés, mi is szoktuk így mondani már csak azért is, mert messze van. Éppen ezért tettem én is idézőjelbe, mert olyan messze van Ausztrália és persze olyan elérhetetlen főleg magyarként.

Kenny

Postby Kenny » 2008-09-14, 21:56

Na ja, ha az ember nem milliomos, diplomata, üzletkötő vagy sportoló akkor nagyon minimálisra csökkennek az esélyei, hogy valaha is eljusson olyan messzire. Bár én ha beledöglök is, el fogok egyszer. Maximum éhenhalok. :lol:

'''

Postby ''' » 2008-09-15, 5:42

Ti vicceltek? Mi ausztrálokhoz képest sokat keresünk, de nagy az adóságunk hiszen amikor kijöttek a szüleim nullárol kellet kezdeni házat venni, kocsit, biztositást stb. De így is tudunk hazza menni legalább is egynek minden pár évben.
(en)(hu) - native

Levo

Postby Levo » 2008-09-15, 10:45

KennyHun wrote:Na ja, ha az ember nem milliomos, diplomata, üzletkötő vagy sportoló akkor nagyon minimálisra csökkennek az esélyei, hogy valaha is eljusson olyan messzire. Bár én ha beledöglök is, el fogok egyszer. Maximum éhenhalok. :lol:

Én is :D

@''' (mondjuk lassan a keresztneveden foglak hívni, mert ez az aposztróf túl személytelen) szóval:
Egy átlagos magyar család körülbelül minden második vagy harmadik évben képes csak elmenni egy egy hetes üdülésre. És az még nem feltétlenül külföld, pedig nekem az ország közepén élve is 100 km-re van a határ. A síelés, snowboardozás, tengerparti üdülés itt a jómódúak kiváltsága. Szerintem a gazdasági elitünket leszámítva nincs olyan magyar háztartás, amelyik ne úgy élne, hogy ne legyen legalább egy számlával befizetési elmaradása, ezért mindig a kettő hónappal ezelőttit fizeti ki, hogy ne kapcsolják le az áramot vagy a vezetékes vizet, mert ma már nem lehet nélküle élni, míg normális kaja nélkül sokáig ki lehet húzni :P Ez a titka annak, hogy nem vagyunk olyan szakadt megjelenésűek, használjuk az internetet, egyszerűen nem akarunk lemaradni, így inkább azon spórolunk, amin lehet.

'''

Postby ''' » 2008-09-15, 12:47

Levo wrote:A síelés, snowboardozás, tengerparti üdülés itt a jómódúak kiváltsága. Szerintem a gazdasági elitünket leszámítva nincs olyan magyar háztartás, ... [4 soros mondat?]

a snowboardozást angolul írtad, ahogy érthető, de akkor a élité-et magyarul. Most melyiket kéne? Már lassan a CPU is magyar eredetű rövidités mivel a centrális proszeszoló unitást jelentette eredetileg. Na mindegy. Mondjuk, amikor haza megyek akkor nagyszüleimmel stb-vel élek, és ők tartanak el. Szüleim csak a repjegyet fizetik de itt is már behuzták az övsíjat. Ételen, italon, benzinen spórólnak mindanyian, hiszen a régi kormány elrontotta az országot 11 év alatt.

Mennyibe kerűlhet egy hétvégét tőlteni bécsben? Ott voltam 3 napot, az Ungarn Gasse 51-nél van a Stephans haus ahol apácák illetve papok élnek és relative olcsón lehet lakni.

GAAH esküszom lehozom a szótárat Sydneyből, a tőltenit hol tőltnek hol töltnek ejtem és nem találok online szótárat. Hát honnét tudja az ember, hogy most melyik?

Lehetne vlami szabály listát találni hogy ne egyenként kellene megtanulni* a szavakat?

*az is egy -ul szó?
(en)(hu) - native

CoBB

Postby CoBB » 2008-09-15, 13:23

''' wrote:a snowboardozást angolul írtad, ahogy érthető, de akkor a élite-et magyarul. Most melyiket kéne? Már lassan a CPU is magyar eredetű rövidítés, mivel a centrális processzáló unitást jelentette eredetileg. Na mindegy.

Ha nagyon akarja az ember, mondhatja hódeszkázásnak is, csak éppen nem jellemző. Én például inkább mondok biciklit, mint kerékpárt.

''' wrote:Mondjuk, amikor hazamegyek akkor a nagyszüleimmel stb-vel élek, és ők tartanak el. Szüleim csak a repjegyet fizetik, de itt is már behúzták az övszíjat. Ételen, italon, benzinen spórolnak mindanyian, hiszen a régi kormány elrontotta az országot 11 év alatt.

Én még mindig keresem azt a kormányt, amelyik nem ront el nagyjából mindent. :lol:

''' wrote:Mennyibe kerűlhet egy hétvégét tőlteni Bécsben? Ott voltam 3 napot, az Ungarn Gasse 51-nél van a Stephans Haus, ahol apácák illetve papok élnek, és relatíve olcsón lehet lakni.

''' wrote:GAAH esküszöm, lehozom a szótárat Sydneyből, a töltenit hol tőltnek hol töltnek ejtem és nem találok online szótárat. Hát honnét tudja az ember, hogy most melyik?

Ennél az igénél konkrétan sehonnan, mert nem bontható fel a töve kisebb részekre.

''' wrote:Lehetne valami szabálylistát találni, hogy ne egyenként kelljen megtanulni* a szavakat?

Ha a tőnek látszik a belső szerkezete, azaz a végén a képző, akkor egyértelmű a helyzet, mert ezek a végződések elég kötöttek.

''' wrote:*az is egy -ul szó?

Bizony. Csak egy-két olyan ige van, amely -úl/-űl-re végződik, de ezeknél egyértelműen nem az -ul/-ül képzőről van szó. Például fúlni vagy hűlni. És ne feledkezz el az -ít végződésről sem, az is mindig hosszú.

Levo

Postby Levo » 2008-09-15, 22:44

Az elit szó szerepel a magyar szótárakban ezzel a helyesírással, erre mérget veszek.

Bondi
Country: GB United Kingdom (United Kingdom)

Postby Bondi » 2008-10-04, 7:35

Csak afféle hülye divat a hódeszkát sznóbordnak mondani. Simán megvan a magyar megfelelője, csak le kell fordítani egy összetett szót.

Idézőjel (ilyen nevet regisztrálni, hallod...): a tölt (lásd még: nyolc, bolt, zöld, föld stb.) esetében nem csak egyszerűen arról van szó, hogy a „tájnyelvi” (vagy hanyagabb köznyelvi) kiejtés zavar meg? Tölteni -> tőteni (sőt: tőtni!) Szűkebb otthoni környezetben én is hajlamos vagyok olyanokat mondani, hogy „főggye” (földje) stb. :)

Ez abból is adódik, hogy a magyar tájszólásokban megvannak a köznyelvben nem létező kettőshangzók: pl. föld -> főü[l]d, nyolc -> nyóu[l]c vagy nyaú[l]c.

Return to “Uralic Languages”