Sadece Türkçe

Moderator:voron

vijayjohn
Language Forum Moderator
Real Name:Vijay John
Country:USUnited States (United States)
Re: Sadece Türkçe

Postby vijayjohn » 2018-01-29, 21:30

Merhaba! Ne var ne yok? Hepiniz nasılsınız? :)

Saim
Country:DEGermany (Deutschland)

Postby Saim » 2018-03-21, 16:20

vijayjohn wrote:Merhaba! Ne var ne yok? Hepiniz nasılsınız? :)

Çok iyiyim. Üniversite'de okurum ve spor salonu'da egzersız yaparım. Bunun dışında arkadaşlarımla bira içerim. Sen nasılsın?

Multiturquoise
Language Forum Moderator

Postby Multiturquoise » 2018-03-21, 17:25

Saim wrote:

Çok iyiyim. Üniversite'de Üniversitede okurum ve spor salonu'da salonunda egzersiz yaparım. Bunun dışında arkadaşlarımla bira içerim. Sen nasılsın?

Ben de iyiyim. Ne yapalım, perşembe ve cuma günleri üniversitede derslerimiz var. Dün Ankara'ya yüksek hızlı trenle (YHT) gittim, orada Kızılay'ı, Ulus'u, Gençlik Parkı'nı ikinci Türkiye Büyük Millet Meclisini gezdim. Aynı gün akşamleyin de İstanbul'a döndüm, bugün de Şişli'ye gittim. Anadolu yakasında oturuyorum ama okul da Avrupa'da işte :)
native: (tr)
advanced: (en) (el)
intermediate: (fr) (ka)
focus: (de) (sl) (hr)

Saim
Country:DEGermany (Deutschland)

Postby Saim » 2018-03-21, 17:32

Multiturquoise wrote:perşembe ve cuma günleri üniversitede derslerimiz var.

Sen ne okursun? Haftada sadece iki gün derslerin var mı? Kaç tane dersin (konun?) var?

Dün Ankara'ya yüksek hızlı trenle (YHT) gittim, orada Kızılay'ı, Ulus'u, Gençlik Parkı'nı ikinci Türkiye Büyük Millet Meclisini gezdim.

Niye Ankara'ya gittin, sadece gezdin mi?

Multiturquoise
Language Forum Moderator

Postby Multiturquoise » 2018-03-21, 17:54

Saim wrote:Sen ne okursun? Haftada sadece iki gün derslerin dersin var ? Kaç tane* dersin (konun?) var?

"Kaç tane"deki "tane" yi koymaya gerek yok öncelikle. Konuya dönecek olursak, İstanbul Üniversitesi'nde Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı okuyorum, 6 farklı derse dört ayrı hoca giriyor (üniversitede öğretmen yerine hocam denir, gerçi lisede de hocam derdim).
Hoca izin verdiği zaman molaya da çıkıyoruz zaten. İlköğretimden de liseden de rahat bir yer bu üniversite.

Saim wrote:Niye Ankara'ya gittin, sadece gezdin mi?

Evet, sadece gezmek amaçlı gittim. Pendik'ten trene binip gidiyorsun. Eskişehir'e de gitsen, Kocaeli'ne de gitsen Ankara trenine binmek zorundasın, ama ben en son durakta indim. Trenler şuanki Başkentray çalışması nedeniyle Sincan'dan geçmiyor, yerine Eryaman'dan geçiyor, YHT garı ise Maltepe metro istasyonuna yakın. Eğer rahat bir hava almak istiyorsan Gençlik Parkı tam sana göre! Sırf Gençlik Parkı'na gitmek için bile Ankara'ya yeniden giderim! Anadolu Medeniyetleri Müzesine de gidecektim aslında; ancak oranın yolu metroyla Ulus'ta inmeme rağmen çok ters geldi, onun yerine metro yolundaki ikinci TBMM binasını gezdim.

Bir şey daha soracağım: Avustralya'da müzelere kartla mı yoksa parayla mı giriş yapılıyor?

vijayjohn
Language Forum Moderator
Real Name:Vijay John
Country:USUnited States (United States)

Postby vijayjohn » 2019-08-17, 21:48

Saim wrote:

Çok iyiyim. Üniversite'de okurum ve spor salonu'da egzersız yaparım. Bunun dışında arkadaşlarımla bira içerim. Sen nasılsın?

Ben de iyiyim, sağol! Bu akşam evimizde parti olacak. Annemin arkadaşları, ağabeyim, yengem (ağabeyimin eşi) ve yeğenim gelecekler.

wannabeapolyglot
Country:TRTurkey (Türkiye)

Postby wannabeapolyglot » 2020-05-12, 10:46

Arkadaşlar merhaba!

Son mesajın üstünden bayağı bir zaman geçmiş. Neden burayı biraz canlandırmıyoruz?

Türkçe konusunda her türlü sorunuzu cevaplamak için buralardayım, haberiniz olsun :)

Multiturquoise
Language Forum Moderator

Postby Multiturquoise » 2021-04-24, 4:43

wannabeapolyglot wrote:Arkadaşlar merhaba!

Son mesajın üstünden bayağı bir zaman geçmiş. Neden burayı biraz canlandırmıyoruz?

Türkçe konusunda her türlü sorunuzu cevaplamak için buralardayım, haberiniz olsun :)

Ben de geri döndüm. Bu arada nedense Türkçe forumunda çok az kişi aktif. Gerçi benim moderatörlük yapmakta olduğum Gürcüce forumu ise bildiğiniz çöl gibi ıssız... Özellikle fiil yapıları bakımından Kart dilleri; dille ilgilenen herkesin ilgisini fazlasıyla çekiyor. Gürcüce dışında çok az da Lazca biliyorum, Gürcüce ve Lazca bilgimden yola çıkarak Megrelceyi az da olsa anlayabiliyorum. Ayrıca, şu an Karasu'da bulunduğum mahalle aslında eski bir Gürcü yerleşimi.

yettercume
Real Name:Mehmet Çetin

Postby yettercume » 2021-09-17, 17:49

Bu harika bir forum olmuş ama uzun süre yazan olmamış. Şuan aktif değil mi acaba?

Return to “Turkish (Türkçe)”