Polski- Æren

User avatar
arti
Posts:690
Joined:2004-09-11, 22:51
Real Name:Artur Kopcych
Gender:male
Location:Kraków
Country:PLPoland (Polska)
Contact:
Re: Polski- Æren

Postby arti » 2009-10-09, 10:38

Æren wrote:W środę była moja pierwsza lekcja języka polskiego. Lektorka była Polką i nie mówiła po bułgarsku. Było bardzo zabawnie i dziwnie. Rozumiałem prawie wszystko, co ona mówiła i tłumaczyłem pozostałym kiedy trzeba było.
The stock market is the only place where dreams can grow.

User avatar
Æren
Posts:1826
Joined:2006-07-17, 18:22
Real Name:Ivan
Gender:male
Location:Sofia
Country:BGBulgaria (България)
Contact:

Re: Polski- Æren

Postby Æren » 2009-10-09, 10:44

derevon wrote:I hear Polish is not all that hard for Bulgarians to learn. Is this true?


Well, it depends. The accentuation system is not that different as the Czech one, for example. Though, my colleagues were very shocked on/after that first class where they litterarily bumped head-to-head with the living language.
Let some time pass and I'll answer you again :P

Arti, thank you! :D
:<3: [flag=]pt [/flag] [flag=]es-ES [/flag] [flag=]fr [/flag]
:D [flag=]uk [/flag] [flag=]no[/flag] [flag=]lt[/flag] [flag=]de-AT[/flag]
:? [flag=]fa [/flag] [flag=]tl[/flag] [flag=]tr [/flag] [flag=]cs[/flag] [flag=]ja[/flag] [flag=]he [/flag]
:para: [flag=]ir [/flag] [flag=]hu [/flag]

derevon
Posts:785
Joined:2008-07-20, 23:16
Real Name:Per Eriksson
Gender:male
Location:Wrocław
Country:PLPoland (Polska)
Contact:

Re: Polski- Æren

Postby derevon » 2009-10-11, 10:39

What language seems harder to you? Czech or Polish?
Proszę poprawiać moje błędy [flag]pl[/flag]

User avatar
Æren
Posts:1826
Joined:2006-07-17, 18:22
Real Name:Ivan
Gender:male
Location:Sofia
Country:BGBulgaria (България)
Contact:

Re: Polski- Æren

Postby Æren » 2009-10-11, 11:06

Deffinitely Czech :(
Probably because I didn't have neither Internet connection nor any audio materials when I was studying it, I couldn't start thinking even simple sentences with the words I knew.
:<3: [flag=]pt [/flag] [flag=]es-ES [/flag] [flag=]fr [/flag]
:D [flag=]uk [/flag] [flag=]no[/flag] [flag=]lt[/flag] [flag=]de-AT[/flag]
:? [flag=]fa [/flag] [flag=]tl[/flag] [flag=]tr [/flag] [flag=]cs[/flag] [flag=]ja[/flag] [flag=]he [/flag]
:para: [flag=]ir [/flag] [flag=]hu [/flag]

User avatar
Æren
Posts:1826
Joined:2006-07-17, 18:22
Real Name:Ivan
Gender:male
Location:Sofia
Country:BGBulgaria (България)
Contact:

Re: Polski- Æren

Postby Æren » 2010-02-18, 22:14

Przyjeżdżam w Kraków w poniedziałek :)
Tak szybko minąl czas.
:<3: [flag=]pt [/flag] [flag=]es-ES [/flag] [flag=]fr [/flag]
:D [flag=]uk [/flag] [flag=]no[/flag] [flag=]lt[/flag] [flag=]de-AT[/flag]
:? [flag=]fa [/flag] [flag=]tl[/flag] [flag=]tr [/flag] [flag=]cs[/flag] [flag=]ja[/flag] [flag=]he [/flag]
:para: [flag=]ir [/flag] [flag=]hu [/flag]

User avatar
BezierCurve
Posts:2626
Joined:2008-03-07, 12:21

Re: Polski- Æren

Postby BezierCurve » 2010-02-20, 10:16

do Krakowa


Przyjemnego pobytu :)
Brejkam wszystkie rule.

"I love tautologies, they're so ... tautological." Hunef

User avatar
Æren
Posts:1826
Joined:2006-07-17, 18:22
Real Name:Ivan
Gender:male
Location:Sofia
Country:BGBulgaria (България)
Contact:

Re: Polski- Æren

Postby Æren » 2010-03-27, 15:13

Wczoraj był taki fajni dzień, że nie wiem co robić dzisiaj. Mam tłumaczenia do robienia, ale nie czuję się jak tłumaczyć teraz. Pogoda została nie dobra, chyba będzie padało, nie jest ładne dla spacerów nad Wisłę.
A był taki dzień wczoraj! Najpierw mówiłem z przyjaciólką z Bułgarii, potem poszedł do Instytucie, gdy musiałem się spotykać z kolegą, abyśmy iść na kawę czy na coś innego. Szedliśmy nad Wisłę z jedną inną koleżanką, kupuwsi (?) ze sklepu jabłka, grejpfrut, butelkę wody i banany. Koleżanka musiała iść wcześnie. Pospacerowaliśmy więce i potemśmy spotkali "inczdentne" dwe dziewczyny, który mieszkają u mojego kolegi na dwa dnia. Poszedliśmy na lokal na piwo i herbatę i rozmawialiśmy dużo.
Wieczorem zostałem w pokoju i słyszyłem ładnej muzyki. Później mówiłem (czy bardziej "pisałem") z przyjacielem z Brazilii ponad pięć godziń przez Gmail.
:D
:<3: [flag=]pt [/flag] [flag=]es-ES [/flag] [flag=]fr [/flag]
:D [flag=]uk [/flag] [flag=]no[/flag] [flag=]lt[/flag] [flag=]de-AT[/flag]
:? [flag=]fa [/flag] [flag=]tl[/flag] [flag=]tr [/flag] [flag=]cs[/flag] [flag=]ja[/flag] [flag=]he [/flag]
:para: [flag=]ir [/flag] [flag=]hu [/flag]

User avatar
pittmirg
Posts:737
Joined:2008-06-11, 7:37
Gender:male
Country:PLPoland (Polska)

Re: Polski- Æren

Postby pittmirg » 2010-03-28, 10:25

Pogoda dzisiaj nie za ciekawa, ale zajrzyj na Zakrzówek, jak jeszcze jesteś; ładnie tam jest.
Śnieg, zawierucha w nas

User avatar
Ashkhan
Posts:1840
Joined:2009-07-12, 12:01
Gender:male
Country:PLPoland (Polska)

Re: Polski- Æren

Postby Ashkhan » 2010-03-28, 19:31

Æren wrote:Wczoraj był taki fajni dzień, że nie wiem co robić dzisiaj. Mam tłumaczenia do zrobienia, ale nie czuję się na siłach robić to teraz. Pogoda nie jest dobra, chyba będzie padało, nie jest ładn[i]e żeby pospacerować nad Wisłą.
A taki był dzień wczoraj! Najpierw rozmawiałem z przyjaciółką z Bułgarii, potem poszedłem do Instytutu, gdy musiałem się spotykać z kolegą, żebyśmy* mogli iść na kawę czy na coś innego. Poszliśmy nad Wisłę z jeszcze inną koleżanką, kupiliśmy w sklepie jabłka, grejpfrut, butelkę wody i banany. Koleżanka musiała iść wcześniej. Pospacerowaliśmy więc i potem spotkaliśmy "inczdentne" dwie dziewczyny, które mieszkają u mojego kolegi przez dwa dni. Poszliśmy do lokalu na piwo i herbatę i rozmawialiśmy dużo.
Wieczorem zostałem w pokoju i słuchałem ładnej muzyki. Później rozmawiałem (czy bardziej "pisałem") z przyjacielem z Brazilii ponad pięć godzin przez Gmail.
:D


*abyśmy - forma poprawna, ale zbyt "inteligencka" (too sofisticated), "żebyśmy" jest używane dużo częściej :wink:

Fajnie, że zawitałeś do Krakowa. :) Nigdy nie marnuję okazji, żeby tam pojechać, jeśli oczywiście jakąś mam. :lol:
Polish (pl) Native English (en) Fluent French (fr) (Re)Learning Russian (ru) Italian (it) Some day?

User avatar
Æren
Posts:1826
Joined:2006-07-17, 18:22
Real Name:Ivan
Gender:male
Location:Sofia
Country:BGBulgaria (България)
Contact:

Re: Polski- Æren

Postby Æren » 2012-09-28, 17:00

Hej :) Ja też ostatnio nie mam zbyt wiele czasu, ale chętnie pomogę ci tutaj, w miarę swoich umiejętności. W twoim tekście nie było ani razu momentu, gdzie napisałbyś coś niezrozumiałego. Są to głównie poprawki stylistyczne, trochę literówek i gramatyki. Powodzenia :)

Od długiego czasu myślałem, że trzeba zacząć bardziej regularnie pisać [coś] po polsku. Już jestem, czy raczej będę, na czwartym roku polonistyki, i czuję się dosyć niepewny co do pisania i wyrażania się poprawnie. Fakt, z innej strony, że nie poświęcam dużo czasu polskiemu. Powinienem częściej czytać polskie teksty, słuchać języka mówionego. Niestety, ani nie robię tego często, ani nie mam do tego wielkiej ochoty. Jakoś polski stał się dla mnie językiem komunikacji, jak angielski. To znaczy, że straciłem zainteresowanie uczeniem się go.
Ale z początkiem tego roku akademickiego myślę naprawdę coś zrobić. Jeszcze nie wiem jak to się zdarzy, bo nie mam za dużo wolnego czasu, a gdy go mam, to wolę poświęcać go dla innych rzeczy i języków.
Prawie zapomniałem o tym, że zrobiłem własny thread w tej części forum. Mam zamiar pisać tu częściej o własnych rzeczach, co może być nie za bardzo ciekawe do czytania. Możliwe też, że będę publikował ćwiczenia, które sam robię z podręczników, które mam w domu - Kto czyta, nie błądzi i chyba Per Adspera ad Astra, kiedy go skseruję z gabinetu polskiego na uniwesytecie.
Oczywiście, byłoby bez sensu pisać tutaj, jeżeli nie miałbym nadziei, że Wy, polscy native-speakerzy, będziecie mi pomagali z korekcjami i komentarzami o stylistyce, gramatyce i wszystkim innym, co nie tak. :D
:<3: [flag=]pt [/flag] [flag=]es-ES [/flag] [flag=]fr [/flag]
:D [flag=]uk [/flag] [flag=]no[/flag] [flag=]lt[/flag] [flag=]de-AT[/flag]
:? [flag=]fa [/flag] [flag=]tl[/flag] [flag=]tr [/flag] [flag=]cs[/flag] [flag=]ja[/flag] [flag=]he [/flag]
:para: [flag=]ir [/flag] [flag=]hu [/flag]

User avatar
BezierCurve
Posts:2626
Joined:2008-03-07, 12:21

Re: Polski- Æren

Postby BezierCurve » 2012-09-29, 15:19

Well done, phpBB3. :D
Brejkam wszystkie rule.

"I love tautologies, they're so ... tautological." Hunef

User avatar
Æren
Posts:1826
Joined:2006-07-17, 18:22
Real Name:Ivan
Gender:male
Location:Sofia
Country:BGBulgaria (България)
Contact:

Re: Polski- Æren

Postby Æren » 2012-09-29, 16:03

Dziękuję jeszcze raz, mimo że prawie nie rozumien, co się stało z moim postem i kto go redaktował, lol.
Anyway, dziś miałem dość dziwny dzień. W cale mi się nic nie chciało robić i nie miałem żadnych konkretnych planów. Teraz, już pod jego końcem, daję sobie sprawę, że dużo rzeczy dokonałem, najwięcej związany z powstzymaniem domu.
Było znów bardzo ciepła pogoda i to mi się nie podobało. Brakowało mi nawet ochoty do spacera. Jakoś mam za dużo już to lato i się nie czuję dobrze na zwenątrz (na polu :P).
Troszkę niż tydzień temu drukowałem sobie pewną antologię literatury wyzantyjskiej z tekstami greckimi. Ciekawo mi ją czytać, bo jest język nie za ciężki i orpócz tego, jestem wielkim fanem antologii w ogólę. Już mam jakieś pomysły do drukowania inną z tekstami po staronorwesku (bo ostatnio mnię prześladuję wanderlust do staroislandskiego i powoli wracam do mojej książki, którą odrzuciłem w pewnym momencie)...
:<3: [flag=]pt [/flag] [flag=]es-ES [/flag] [flag=]fr [/flag]
:D [flag=]uk [/flag] [flag=]no[/flag] [flag=]lt[/flag] [flag=]de-AT[/flag]
:? [flag=]fa [/flag] [flag=]tl[/flag] [flag=]tr [/flag] [flag=]cs[/flag] [flag=]ja[/flag] [flag=]he [/flag]
:para: [flag=]ir [/flag] [flag=]hu [/flag]

User avatar
Milya0
Posts:550
Joined:2009-10-19, 16:17
Country:PLPoland (Polska)

Re: Polski- Æren

Postby Milya0 » 2012-09-30, 16:28

Ot, moderator (Bezier, to ty? :) ) przez przypadek kliknął "Edit" zamiast "Quote" i zedytował zamiast odpowiedzieć.
Qroo₃₁ kaa₄ cro₂ kraa₃ kaa₄ qo₄₁ cra₄₁ ka₄ qoo₄₂ krá₄₂.

User avatar
BezierCurve
Posts:2626
Joined:2008-03-07, 12:21

Re: Polski- Æren

Postby BezierCurve » 2012-10-02, 9:33

Przepraszam. Tak, to najwyraźniej moja wina. Nie radzę sobie z ciężarem obowiązków :lol:

Tak czy owak, mam nadzieję, że poprawki były czytelne.
Brejkam wszystkie rule.

"I love tautologies, they're so ... tautological." Hunef

User avatar
Æren
Posts:1826
Joined:2006-07-17, 18:22
Real Name:Ivan
Gender:male
Location:Sofia
Country:BGBulgaria (България)
Contact:

Re: Polski- Æren

Postby Æren » 2014-07-27, 21:00

Praga jest śródkowym miejscem tej części mojego życia. Podróż do niej następiła właśnie po egzaminach państwowych i po obronie na polonistyce. Rzecz jest w tym, że od początka moich studiów na uniwersytecie (a nawet wcześniej) chciałem studiować czeski. Z powodu miejsca na Erasmus w Krakowie, lecz, zmeniłem plany i rozpocząłem polonistykę. Do tej decyzji zachęcił mnie też fakt, że polski był jedynym słowiańskim językiem wtedy, z którym się nie zajmowałem i który całkiem łatwo i przyjemnie mi się zaczął. Właśnie dla tego podróż do Pragi po skończeniu polonistyki mi się wydal jako tak miły prezent z Nieba :) Szczerze mówiąc, zacząłem z uczeniem się czeskiego znów nagle po ostatnim egzaminie państwowym z teorerycznej wiedzy współczesnego języka polskiego.
Praga mnie oczarowała. Po raz pierwszy po dwadzieściuminutowym spacerze napadła mnie myśl, że mógłbym tam mieszkać. Jest zbyt za dużo ludzi i tłumu, ale miasto posiada niesamowitą atmosferę. Objęło w sobie piękność Krakowa i majestas Budapeszty.
Już się poważnie zastanawiam nad ideą o roku Erasmusowym w Praze i przedłużeniu studiów doktoranckich.
:<3: [flag=]pt [/flag] [flag=]es-ES [/flag] [flag=]fr [/flag]
:D [flag=]uk [/flag] [flag=]no[/flag] [flag=]lt[/flag] [flag=]de-AT[/flag]
:? [flag=]fa [/flag] [flag=]tl[/flag] [flag=]tr [/flag] [flag=]cs[/flag] [flag=]ja[/flag] [flag=]he [/flag]
:para: [flag=]ir [/flag] [flag=]hu [/flag]

Патрислав Андреевич

Re: Polski- Æren

Postby Патрислав Андреевич » 2014-08-24, 15:00

Æren wrote:Praga jest centralnym miejscem tej części mojego życia. Podróż do niej nastąpiła właśnie po egzaminach państwowych i po obronie na polonistyce. Rzecz (jest) w tym, że od początku moich studiów na uniwersytecie (a nawet wcześniej) chciałem studiować czeski. Z powodu miejsca na Erasmus w Krakowie, lecz, zmeniłem plany i rozpocząłem polonistykę. Do tej decyzji zachęcił mnie też fakt, że polski był jedynym słowiańskim językiem wtedy, z którym się nie zajmowałem i który całkiem łatwo i przyjemnie mi się zaczął. Właśnie dlatego podróż do Pragi po skończeniu polonistyki mi się wydała jako taki miły prezent z Nieba :) Szczerze mówiąc, zacząłem się ponownie uczyć czeskiego zaraz po ostatnim egzaminie państwowym z wiedzy teorerycznej współczesnego języka polskiego.
Praga mnie oczarowała. Po raz pierwszy po dwudziestominutowym spacerze napadła mnie myśl, że mógłbym tam mieszkać. Jest zbyt za dużo ludzi i tłumu, ale miasto posiada niesamowitą atmosferę. Objęło w sobie piękność Krakowa i majestat Budapesztu.
Już się poważnie zastanawiam nad ideą roku Erasmusowego w Pradze i przedłużeniu studiów doktoranckich.


Return to “Polish (Polski)”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests