Võru keel

User avatar
aaakknu
Language Forum Moderator
Posts:1388
Joined:2015-05-10, 12:24
Real Name:Ira
Gender:female
Country:UAUkraine (Україна)
Võru keel

Postby aaakknu » 2015-12-09, 8:30

Ma tahan õppida võru keelt natuke. Kas siia on inimesed, kes oskavad seda?
Здайся на Господа у твоїх справах, і задуми твої здійсняться. (Приповідки 16, 3)
TAC 2019

User avatar
ainurakne
Posts:747
Joined:2012-02-16, 22:09
Gender:male
Country:EEEstonia (Eesti)

Re: Võru keel

Postby ainurakne » 2015-12-09, 10:59

Ma saan sellest enamalt jaolt küll aru (nii nagu arvatavasti kõik eestlased), kuid rääkida ja kirjutada ma seda kahjuks ei oska.

Aga kui sa oskad juba eesti keelt (ning seega saad võru keelestki aru), siis võiksid alustada näiteks Võro Instituudi ja Uma keele kodulehelt.

Võru - eesti - võru sõnaraamat (ja selle vanem versioon).
Võrukeelne Vikipeedia.

Võrukeelsete uudiste järelkuulamine.
Võrukeelse saate "Elolinõ" järelvaatamine.

Kuski olid ka mingisugused PDF-id esi- ja tagavokaalidest ning tegusõnade pööramisest, kuid ma ei suuda neid kahjuks hetkel leida.
Eesti keel (et) native, English (en) I can manage, Suomi (fi) trying to learn, Pусский (ru)&Deutsch (de) unfortunately, slowly fading away

User avatar
aaakknu
Language Forum Moderator
Posts:1388
Joined:2015-05-10, 12:24
Real Name:Ira
Gender:female
Country:UAUkraine (Україна)

Re: Võru keel

Postby aaakknu » 2015-12-10, 14:57

ainurakne wrote:Ma saan sellest enamalt jaolt küll aru (nii nagu arvatavasti kõik eestlased), kuid rääkida ja kirjutada ma seda kahjuks ei oska.

Aga kui sa oskad juba eesti keelt (ning seega saad võru keelestki aru), siis võiksid alustada näiteks Võro Instituudi ja Uma keele kodulehelt.

Võru - eesti - võru sõnaraamat (ja selle vanem versioon).
Võrukeelne Vikipeedia.

Võrukeelsete uudiste järelkuulamine.
Võrukeelse saate "Elolinõ" järelvaatamine.

Kuski olid ka mingisugused PDF-id esi- ja tagavokaalidest ning tegusõnade pööramisest, kuid ma ei suuda neid kahjuks hetkel leida.


Suur tänu! Ma ei oska eesti keelt nii hästi, et saada võru keelest aru, aga ma arvan, et eesti-võru sõnaraamat on kasulik minule.
Здайся на Господа у твоїх справах, і задуми твої здійсняться. (Приповідки 16, 3)
TAC 2019

User avatar
aaakknu
Language Forum Moderator
Posts:1388
Joined:2015-05-10, 12:24
Real Name:Ira
Gender:female
Country:UAUkraine (Україна)

Re: Võru keel

Postby aaakknu » 2015-12-10, 15:09

ainurakne wrote:
Võrukeelsete uudiste järelkuulamine.
Võrukeelse saate "Elolinõ" järelvaatamine.

Kas see on võru keeles? See kõlab eesti keelega väga sarnaselt.
Здайся на Господа у твоїх справах, і задуми твої здійсняться. (Приповідки 16, 3)
TAC 2019

User avatar
ainurakne
Posts:747
Joined:2012-02-16, 22:09
Gender:male
Country:EEEstonia (Eesti)

Re: Võru keel

Postby ainurakne » 2015-12-10, 15:52

Võta heaks!
Irusia wrote:Kas see on võru keeles? See kõlab eesti keelega väga sarnaselt.
Eks võru keel olegi tänapäeval eesti keelega üpris sarnane.
Küll aga on võru keele sees palju erinevusi -- enam-vähem igas külas räägitakse erinevat võru keelt. Mõned inimesed räägivad sellist võru keelt, mida kuulates ei saa esimese hooga arugi, et tegemist ei ole eesti keelega. Teised räägivad jällegi sellist, mis kõlab nii võõralt ning kasutab nii palju tundmatuid sõnu, et on raske aru saada.
Eesti keel (et) native, English (en) I can manage, Suomi (fi) trying to learn, Pусский (ru)&Deutsch (de) unfortunately, slowly fading away

User avatar
aaakknu
Language Forum Moderator
Posts:1388
Joined:2015-05-10, 12:24
Real Name:Ira
Gender:female
Country:UAUkraine (Україна)

Re: Võru keel

Postby aaakknu » 2015-12-10, 16:28

ainurakne wrote: Mõned inimesed räägivad sellist võru keelt, mida kuulates ei saa esimese hooga arugi, et tegemist ei ole eesti keelega.

Mul on üks küsimus. "Kuulama" tähendab "to listen", mida siis tähendab "kuulates"?
Здайся на Господа у твоїх справах, і задуми твої здійсняться. (Приповідки 16, 3)
TAC 2019

User avatar
ainurakne
Posts:747
Joined:2012-02-16, 22:09
Gender:male
Country:EEEstonia (Eesti)

Re: Võru keel

Postby ainurakne » 2015-12-10, 18:38

"kuulates" ~ while listening, by listening
Eesti keel (et) native, English (en) I can manage, Suomi (fi) trying to learn, Pусский (ru)&Deutsch (de) unfortunately, slowly fading away

User avatar
aaakknu
Language Forum Moderator
Posts:1388
Joined:2015-05-10, 12:24
Real Name:Ira
Gender:female
Country:UAUkraine (Україна)

Re: Võru keel

Postby aaakknu » 2015-12-10, 19:17

ainurakne wrote:"kuulates" ~ while listening, by listening


Tänan!
Здайся на Господа у твоїх справах, і задуми твої здійсняться. (Приповідки 16, 3)
TAC 2019

User avatar
Virankannos
Posts:180
Joined:2008-07-08, 10:07
Gender:male
Location:Ostrobothnia Septentrionalis
Country:FIFinland (Suomi)

Re: Võru keel

Postby Virankannos » 2015-12-16, 11:07

Tere, irusia!

Mina olen õppinud natuke võru keelt Tartu ülikoolis. Võru keele kohta ei ole kahjuks eriti palju materjali olemas, ja kõik vähene materjal on enamjaolt eesti- või võrukeelne. Aga kui oled huvitatud, siis ma saan sind küll aidata nii eesti kui inglise keeles.

Ma olõ opnuq veidü võro kiilt Tarto ülikoolin. Võro keele kotsilõ olõ-õiq kah'os väega pall'o matõrjaali olõman, ja tuugi om inämbält eesti- vai võrokeeline. A ku sul om huvi, sis ma saa sinno külh avitaq nii eesti ku inglüse keelen.

sergejsibilev
Posts:13
Joined:2015-05-24, 20:41
Gender:male
Country:FRFrance (France)

Re: Võru keel

Postby sergejsibilev » 2016-01-08, 22:55

ainurakne wrote:Eks võru keel olegi tänapäeval eesti keelega üpris sarnane.


Ma olen alati arvanud, et Eestis palju inimesi räägib, et võru keel on lihtsalt eesti keele murre. Kas see on tõsi?
[flag=]ru[/flag]native [flag=]fr[/flag]C2 [flag=]sv[/flag]B1 [flag=]et[/flag]A2 [flag=]en[/flag]A1

User avatar
ainurakne
Posts:747
Joined:2012-02-16, 22:09
Gender:male
Country:EEEstonia (Eesti)

Re: Võru keel

Postby ainurakne » 2016-01-09, 10:39

sergejsibilev wrote:Ma olen alati arvanud, et Eestis palju inimesi räägib, et võru keel on lihtsalt eesti keele murre. Kas see on tõsi?
Võru keel on pigem lõunaeesti keele murre, kuigi sealgi nimetatakse seda vist juba eraldi keeleks.
Eesti kirjakeel on aga välja arenenud põhjaeesti keele murretest.

Minu teada on soome keel ja põhjaeesti keel lähemad sugulased kui põhjaeesti keel ja lõunaeesti keel. Aga kuna põhjaeesti ja lõunaeesti keelt kõnelevad inimesed elavad nii lähestikku, on kogu aeg üksteisega läbi käinud ning segunenud, siis on põhjaeesti ja lõunaeesti keel kohati sarnasemad kui põhjaeesti ja soome keel.
Eesti keel (et) native, English (en) I can manage, Suomi (fi) trying to learn, Pусский (ru)&Deutsch (de) unfortunately, slowly fading away

User avatar
aaakknu
Language Forum Moderator
Posts:1388
Joined:2015-05-10, 12:24
Real Name:Ira
Gender:female
Country:UAUkraine (Україна)

Re: Võru keel

Postby aaakknu » 2016-01-09, 20:45

Virankannos wrote:Tere, irusia!

Mina olen õppinud natuke võru keelt Tartu ülikoolis. Võru keele kohta ei ole kahjuks eriti palju materjali olemas, ja kõik vähene materjal on enamjaolt eesti- või võrukeelne. Aga kui oled huvitatud, siis ma saan sind küll aidata nii eesti kui inglise keeles.


See oleks väga hea, kui sa aitad mind. See on parem kui me räägime eesti keeles, sest siis ma saan harjutada eesti keelt ka.
Здайся на Господа у твоїх справах, і задуми твої здійсняться. (Приповідки 16, 3)
TAC 2019

sergejsibilev
Posts:13
Joined:2015-05-24, 20:41
Gender:male
Country:FRFrance (France)

Re: Võru keel

Postby sergejsibilev » 2016-01-09, 21:20

ainurakne wrote:Eesti kirjakeel on aga välja arenenud põhjaeesti keele murretest.


Ja kui vana eesti kirjakeel on ja kes on tema isa?
[flag=]ru[/flag]native [flag=]fr[/flag]C2 [flag=]sv[/flag]B1 [flag=]et[/flag]A2 [flag=]en[/flag]A1

sergejsibilev
Posts:13
Joined:2015-05-24, 20:41
Gender:male
Country:FRFrance (France)

Re: Võru keel

Postby sergejsibilev » 2016-01-09, 21:28

Virankannos wrote:Tere, irusia!

Mina olen õppinud natuke võru keelt Tartu ülikoolis.


Väga põnev! Miks sa siis oled võru keelt õppinud? Kas Tartu ülikoolil on võru keele teaduskond või? Milliste raamatutega sa õppisin võru keelt?
[flag=]ru[/flag]native [flag=]fr[/flag]C2 [flag=]sv[/flag]B1 [flag=]et[/flag]A2 [flag=]en[/flag]A1

User avatar
ainurakne
Posts:747
Joined:2012-02-16, 22:09
Gender:male
Country:EEEstonia (Eesti)

Re: Võru keel

Postby ainurakne » 2016-01-15, 13:18

sergejsibilev wrote:Ja kui vana eesti kirjakeel on ja kes on tema isa?
Ma arvan, et parima ülevaate saad siis, kui loed ise selle lõigu läbi: https://et.wikipedia.org/wiki/Eesti_keel#Ajalugu
Vaevalt mina seda paremini seletada suudan.

sergejsibilev wrote:Kas Tartu ülikoolil on võru keele teaduskond või?
Tartu Ülikooli keeleteaduse instituudis on eesti ja soome-ugri keeleteaduse eriala. Ju seal õpetatakse siis ka võru keelt.
Eesti keel (et) native, English (en) I can manage, Suomi (fi) trying to learn, Pусский (ru)&Deutsch (de) unfortunately, slowly fading away

sergejsibilev
Posts:13
Joined:2015-05-24, 20:41
Gender:male
Country:FRFrance (France)

Re: Võru keel

Postby sergejsibilev » 2016-01-15, 13:34

ainurakne wrote:
sergejsibilev wrote:Ja kui vana eesti kirjakeel on ja kes on tema isa?
Ma arvan, et parima ülevaate saad siis, kui loed ise selle lõigu läbi: https://et.wikipedia.org/wiki/Eesti_keel#Ajalugu
Vaevalt mina seda paremini seletada suudan.

sergejsibilev wrote:Kas Tartu ülikoolil on võru keele teaduskond või?
Tartu Ülikooli keeleteaduse instituudis on eesti ja soome-ugri keeleteaduse eriala. Ju seal õpetatakse siis ka võru keelt.


Aitäh!
[flag=]ru[/flag]native [flag=]fr[/flag]C2 [flag=]sv[/flag]B1 [flag=]et[/flag]A2 [flag=]en[/flag]A1

Linguaphile
Posts:5355
Joined:2016-09-17, 5:06

Re: Võru keel

Postby Linguaphile » 2018-03-30, 21:21

Here are a few cartoons in Võro.

Juss korjas marju (Juss gathers berries)
https://www.youtube.com/watch?v=JNu3JoJtxm4

Juss käü mänguas'amuusõumin (Juss goes to the toy museum)
https://www.youtube.com/watch?v=TjK1Xr2f1B8

Juss ja Jass mängvä' hambatohtri man (Juss and Jass play at the dentist's office)
https://www.youtube.com/watch?v=jGRryCyxVBY
Sono di continuo a caccia di parole. Descriverei il processo così: Ogni giorno entro in un bosco con un cestino in mano. Trovo le parole tutt'attorno: sugli alberi, nei cespugli, per terra (in realtà: per la strada, durante la conversazioni, mentre leggo). Ne raccolgo quante più possibile. -Jhumpa Lahiri

Linguaphile
Posts:5355
Joined:2016-09-17, 5:06

Re: Võru keel

Postby Linguaphile » 2018-03-30, 21:33

Võro keele masintõlked (Estonian to Võro translation machine)

Võru keele paralleelkorpus: otsi tekstidest (Estonian to Võro parallel corpus text search)
Sono di continuo a caccia di parole. Descriverei il processo così: Ogni giorno entro in un bosco con un cestino in mano. Trovo le parole tutt'attorno: sugli alberi, nei cespugli, per terra (in realtà: per la strada, durante la conversazioni, mentre leggo). Ne raccolgo quante più possibile. -Jhumpa Lahiri

Linguaphile
Posts:5355
Joined:2016-09-17, 5:06

Re: Võru keel

Postby Linguaphile » 2018-06-21, 23:59

Parts of the body:

pää = head
nägo = face
hiusõ = hair
silm = eye
nõ̭na = nose
suu = mouth
huul' = lip
kiil' = tongue
kõrv = ear
kaal = neck (front)
kukro = neck (back)
olg = shoulder
künnäŕpää = elbow
käsi = arm, hand
sõrḿ = finger
päkk = thumb
sälg = back
rind = chest
kõtt = stomach
jalg = leg, foot
põlv́ = knee
nahk = skin
lihas = muscle
süä = heart
ajo = brain
täü = lung
Sono di continuo a caccia di parole. Descriverei il processo così: Ogni giorno entro in un bosco con un cestino in mano. Trovo le parole tutt'attorno: sugli alberi, nei cespugli, per terra (in realtà: per la strada, durante la conversazioni, mentre leggo). Ne raccolgo quante più possibile. -Jhumpa Lahiri

Linguaphile
Posts:5355
Joined:2016-09-17, 5:06

Re: Võru keel

Postby Linguaphile » 2018-07-09, 20:06

I thought I had aleady posted these, but apparently not, so here they are:

Numbers in Võro

0 = nulľ
1 = ütś
2 = katś
3 = kolm
4 = nelli
5 = viiś
6 = kuuś
7 = säidse
8 = katõssa / katessa
9 = ütessä

10 = kümme

11 = ütśtõistkümme
12 = katśtõistkümme
13 = kolmtõistkümme

20 = katśkümmend
21 = katśkümmend ütś
22 = katśkümmend katś

30 = kolmkümmend
31 = kolmkümmend ütś
32 = kolmkümmend katś

40 = nellikümmend
50 = viiśkümmend
60 = kuuśkümmend
70 = säidsekümmend
80 = katõssakümmend
90 = ütessäkümmend

100 = sada

1000 = tuhat
Sono di continuo a caccia di parole. Descriverei il processo così: Ogni giorno entro in un bosco con un cestino in mano. Trovo le parole tutt'attorno: sugli alberi, nei cespugli, per terra (in realtà: per la strada, durante la conversazioni, mentre leggo). Ne raccolgo quante più possibile. -Jhumpa Lahiri


Return to “Uralic Languages”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests