Mis-sõna algavad küsilaused

Moderator: aaakknu

jsami33
Real Name: jsami33
Country: FI Finland (Suomi)

Mis-sõna algavad küsilaused

Postby jsami33 » 2015-04-03, 19:30

tere

Küsiksin mis-sõna kasutuse kohta tavalistes küsilausetes. Näiteks võib kuulda nii "mida sa arvad" kui ka "mis sa arvad". Kas laused on sünonüümsed või on nendes väike nüanss?

tervitab
Jsami33

ainurakne
Country: EE Estonia (Eesti)

Re: Mis-sõna algavad küsilaused

Postby ainurakne » 2015-04-03, 23:25

Tere, Jsami33!

Minu meelest on need küsimused täiesti samatähenduslikud. "Mis sa arvad?" tundub olevat kõnekeelne variant, mida ei ole minu arvates kirjakeeles eriti ilus kasutada. See on tekkinud arvatavasti seetõttu, et ta on veidi suupärasem ning kuna inimesed on laisad, siis räägivad nad ikka nii, kuidas lihtsam on. :mrgreen:

Seda, millises käändes küsisõna peaks kasutama, saab alati kontrollida püüdes sellele küsimusele vastata nõnda, et vastuses oleks otsitav kääne nähtav, näiteks: "Ma arvan seda, et..." -> "seda" -> "Mida?"
Eesti keel (et) native, English (en) I can manage, Suomi (fi) trying to learn, Pусский (ru)&Deutsch (de) unfortunately, slowly fading away

Virankannos
Country: FI Finland (Suomi)

Re: Mis-sõna algavad küsilaused

Postby Virankannos » 2015-04-04, 15:54

Eesti keele käsiraamatus on kirjutatud niimoodi (SÜ 44 Erandliku vormivaheldusega asesõnalised sihitised):
2. Siduva asesõna mis puhul võib soovi korral nimetavat käänet kasutada omastava asemel, küsiva asesõna mis puhul aga osastava asemel, nt Siin ongi see raamat, mis = mille ma eile ostsin. Mis = mida te sellest arvate? Mis = mida teha?

Return to “Estonian (Eesti keel)”