Μιλάμε μόνο ελληνικά

Moderator:Dark_Horse

User avatar
Multiturquoise
Language Forum Moderator
Posts:4169
Joined:2011-10-10, 17:12
Μιλάμε μόνο ελληνικά

Postby Multiturquoise » 2013-07-29, 19:01

Σε αυτό το thread, θα μιλήσουμε μόνο στα ελληνικά, ώστε να μπορούμε να καλυτερέψουμε τα ελληνικά μας.

Σας παρακαλώ διορθώστε τα λάθη μου.

Αυτό το thread εμπνέεται από το thread "Sadece Türkçe", που είναι στο τουρκικό forum.

Ας μας συστήσουμε!

Είμαι ο Μπόρα. Είμαι από την Τουρκία. Είμαι μαθητής. Είμαι δεκαπέντε χρονών. Μπορώ να μιλήσω ελληνικά από το 2012. Τα ελληνικά μου είναι καλύτερα τώρα. Λατρεύω τις γλώσσες. Έχω πόλλα λεξικά και βιβλία.
native: (tr)
advanced: (en) (el)
intermediate: (fr) (ka)
focus: (de) (sl) (hr)

dimos
Posts:303
Joined:2008-10-24, 15:24
Real Name:Δημήτρης
Gender:male
Location:Thessaloniki
Country:GRGreece (Ελλάς)

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά

Postby dimos » 2013-07-30, 11:15

Καλώς τον Μπόρα, Δημήτρης εδώ.
Ομολογουμένως τα ελληνικά σου είναι πολύ καλά. Το μόνο που χρειάζεται διόρθωση είναι το "Ας μας συστήσουμε" που εγώ αντιτείνω το "Ας συστηθούμε".
Επίσης συνηθίζεται να λέμε "Μιλώ (μιλάω) ελληνικά" παρά "Μπορώ να μιλήσω ελληνικά". Ωστόσο αυτά είναι λεπτομέρειες που όμως σε κάνουν να μην ξεχωρίζεις από αυτούς που έχουν μητρική γλώσσα την ελληνική.
Όμως αρκετά προς το παρόν, ακόμα δεν ήρθες και σε άρχισα στη διδασκαλία :)

ΥΓ: Για ό,τι απορία έχεις ρώτα ελεύθερα. Διδάσκω ελληνικά σε αλλοδαπούς και έχω τον τρόπο μου :wink:

User avatar
Multiturquoise
Language Forum Moderator
Posts:4169
Joined:2011-10-10, 17:12

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά

Postby Multiturquoise » 2013-07-30, 19:01

Πολύ καλά. Λατρεύω τα βιβλία. Έχω πολλά βιβλία και λεξικά, και θέλω να καλυτερέψω τα ελληνικά μου. Αυτός είναι ο λόγος ότι άνοιξα αυτό το thread. Μαθαίνω ελληνικά και κινεζικά.

Θέλω να πάω στην Ελλάδα. Αλλά δεν πήγα στις μερικές πόλες στην Τουρκία. Είμαι στο Δεκελί, στη Σμύρνη τώρα. Θέλω να πάω καπού, γιατί είμαι βαρετός. Γράφω αυτό το κείμενο όταν είμαι βαρετός.
native: (tr)
advanced: (en) (el)
intermediate: (fr) (ka)
focus: (de) (sl) (hr)

User avatar
Iparxi_Zoi
Posts:407
Joined:2013-02-13, 23:00
Real Name:Sal
Gender:male
Country:USUnited States (United States)

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά

Postby Iparxi_Zoi » 2013-07-31, 7:06

Γεια σας :) Με λένε Σαλβαδόρ, είμαι 21 χρόνων, και είμαι από τις ΗΠΑ. .Ακούω ελληνική μουσική από τον high school, και έχω μάθει κάποια πράγματα (πιστεύω :lol: ). Μου αρέσει πολύ αυτή τη γλώσσα; είναι για μένα μία από τις ομορφότερες γλώσσες. Ελπίζω να σπουδάζω ελληνικά μια μέρα. Σας παρακαλώ διορθώστε τα λάθη μου. :D.
Native/Mis lenguas maternas: [flag=español mexicano (Mexican Spanish)]es-MX[/flag] [flag=español (Spanish)]es[/flag] American English (en-US) English (en)
Advanced (I hope)/Espero que no se me olvide: [flag=français (French)]fr[/flag]
In love with/Me encantan: [flag=ελληνικά (Greek)]el[/flag] [flag=português (Portuguese)]pt[/flag]
Also intested in/También me interesarían: [flag=العربية (Arabic)]ar[/flag] [flag=italiano (Italian)]it[/flag] [flag=Türkçe (Turkish)]tr[/flag]

User avatar
Multiturquoise
Language Forum Moderator
Posts:4169
Joined:2011-10-10, 17:12

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά

Postby Multiturquoise » 2013-07-31, 10:55

Καλώς ορίσατε Σαλβαδόρ! Θέλω να δω τηλεόραση. Αλλά δεν έχουμε τα ελληνικά κανάλια στην τηλεόραση μας. Ξέρω τα "Κλεμμένα Όνειρα", μια ελληνική τηλεοπτική σειρά. Θα την δω.

Συνήθως μεταφράζω από τα αγγλικά (ή τουρκικά) στα ελληνικά. Αγαπάω να μεταφράσω. Είμαι μόνο δεκαπέντε χρονών, αλλά ενδιαφέρομαι πολύ για τις γλώσσες και τη μετάφραση.

Δεν μπορώ να γράψω στη μια άλλη γλώσσα εκτός από τα ελληνικά, Το θέμα του thread είναι "Μιλάμε μόνο ελληνικά". Εδώ είναι ο λόγος γιατί γράφω μόνο στα ελληνικά. (Μη γράψτε στη μια άλλη γλώσσα!)
native: (tr)
advanced: (en) (el)
intermediate: (fr) (ka)
focus: (de) (sl) (hr)

User avatar
Babelfish
Posts:4444
Joined:2005-07-21, 12:00
Gender:male
Location:רחובות
Country:ILIsrael (ישראל / إسرائيل)
Contact:

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά

Postby Babelfish » 2013-08-02, 16:10

Γεια σας! Χαίρομαι να συμμετέχω αυτό το θέμα (thread?). Με λένε Ουριά, είμαι Ισραηλινός τριάντα πέντε χρονών. Άρχισα να μάθω τα ελληνικά γιατί ξέρω πολλές "επιστημονικές" λέξεις ελληνικής καταγωγής, μάθαινα προτού τα λατινικά και νόμιζα ότι θα είναι συγκριτικά εύκολο. Όντως νιώθεται (;) εύκολη και ωραία γλώσσα για μένα, αν και με τα ρήματα δυσκολεύομαι... :)

dimos
Posts:303
Joined:2008-10-24, 15:24
Real Name:Δημήτρης
Gender:male
Location:Thessaloniki
Country:GRGreece (Ελλάς)

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά

Postby dimos » 2013-08-04, 10:14

Γεια σου κι εσένα Σαλβαδόρ.
Με λίγη εξάσκηση θα βελτιώσεις πολύ τη γλώσσα. Ήδη είσαι σε καλό σημείο και αφού μιλάς καλά ισπανικά (από ό,τι βλέπω στο προφίλ σου) θα έχεις και καλή προφορά στα ελληνικά.

Ουριά χαίρομαι που μαθαίνω και το δικό σου όνομα :)

dimos
Posts:303
Joined:2008-10-24, 15:24
Real Name:Δημήτρης
Gender:male
Location:Thessaloniki
Country:GRGreece (Ελλάς)

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά

Postby dimos » 2013-08-04, 10:24

Και ιδού λίγες διορθώσεις
Iparxi_Zoi wrote:high school

=λύκειο
Iparxi_Zoi wrote:Μου αρέσει πολύ αυτή τη η γλώσσα.
ελπίζω να σπουδάζω να σπουδάσω ελληνικά

boracasli wrote:ο λόγος ότι που

boracasli wrote:στις σε μερικές πόλες

boracasli wrote:είμαι βαρετός βαριέμαι

είμαι βαρετός = προκαλώ πλήξη, ανία

User avatar
Multiturquoise
Language Forum Moderator
Posts:4169
Joined:2011-10-10, 17:12

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά

Postby Multiturquoise » 2013-08-04, 15:36

Ευχαριστώ Δημήτρη για τη διόρθωση των λαθών!
Και θέλω να πω ότι βαριέμαι κάθε μέρα.

Ας μιλήσουμε για τις γλώσσες. ;)
Μαθαίνω ελληνικά, αραβικά, ρουμανικά και σουηδικά κατά τη στιγμή. Πιστεύω ότι η εκμάθηση γλωσσών είναι το καλύτερο χόμπι. Και μου αρέσει να ακούω μουσική.

;)
native: (tr)
advanced: (en) (el)
intermediate: (fr) (ka)
focus: (de) (sl) (hr)

User avatar
Iparxi_Zoi
Posts:407
Joined:2013-02-13, 23:00
Real Name:Sal
Gender:male
Country:USUnited States (United States)

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά

Postby Iparxi_Zoi » 2013-08-06, 10:31

dimos wrote:Γεια σου κι εσένα Σαλβαδόρ.
Με λίγη εξάσκηση θα βελτιώσεις πολύ τη γλώσσα. Ήδη είσαι σε καλό σημείο και αφού μιλάς καλά ισπανικά (από ό,τι βλέπω στο προφίλ σου) θα έχεις και καλή προφορά στα ελληνικά.

Ουριά χαίρομαι που μαθαίνω και το δικό σου όνομα :)


Ευχαριστώ πολύ για τις διορθώσεις.

Ναι, τα ισπανικά είναι η μητρική γλώσσα μου, και να τα μιλάω μου βοηθά με τη προφορά και τη γραμματική, αλλά υπάρχουν πράγματα που είναι νέα για μένα.

Πιστεύω να μπορώ να μαθαίνω αυτή η όμορφη γλώσσα.

(P.S. Είμαι εδώ αν χρειάζεστε βοήθεια με την αγγλικά ή την ισπανικά. :) )
Native/Mis lenguas maternas: [flag=español mexicano (Mexican Spanish)]es-MX[/flag] [flag=español (Spanish)]es[/flag] American English (en-US) English (en)
Advanced (I hope)/Espero que no se me olvide: [flag=français (French)]fr[/flag]
In love with/Me encantan: [flag=ελληνικά (Greek)]el[/flag] [flag=português (Portuguese)]pt[/flag]
Also intested in/También me interesarían: [flag=العربية (Arabic)]ar[/flag] [flag=italiano (Italian)]it[/flag] [flag=Türkçe (Turkish)]tr[/flag]

gomen

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά

Postby gomen » 2013-08-11, 19:45

Iparxi_Zoi wrote:
Πιστεύω να μπορώ να μάθω αυτή η όμορφη γλώσσα.

να μαθαίνω has a continuous aspect and you want a completed aspect here.

User avatar
Babelfish
Posts:4444
Joined:2005-07-21, 12:00
Gender:male
Location:רחובות
Country:ILIsrael (ישראל / إسرائيل)
Contact:

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά

Postby Babelfish » 2013-08-17, 13:49

Έι! Είπαμε ότι θα μιλάμε μόνο στα ελληνικά! :)
Έτσι και αλλιώς η απόφαση ανάμεσα τους εξακολουθητικούς και τους στιγμιαίους χρόνους και εμένα μπερδεύει, όχι μόνο στα ελληνικά αλλά επίσης στα ρωσικά...
Native languages: Hebrew (he) & English (en)
My language pages: http://babelfish.50webs.com/

מן המקום בו אנו צודקים לא יפרחו לעולם פרחים באביב (יהודה עמיחי)
From the place where we are in the right, flowers will never grow in the spring (Yhuda Amihay)

User avatar
Multiturquoise
Language Forum Moderator
Posts:4169
Joined:2011-10-10, 17:12

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά

Postby Multiturquoise » 2013-08-27, 23:21

Μη μιλάτε σε μια άλλη γλώσσα εκτός από τα ελληνικά. Απαγορεύεται να μιλάμε στα αγγλικά (ή μπορώ να πω πως όλες οι γλώσσες εκτός από τα ελληνικά).

Θέλω να σας ρωτήσω κάτι: Ξέρετε τον Γιώργο Καζαντζή; Εδώ είναι ένα βίντεο, άκουσε:

http://www.youtube.com/watch?v=mNPROVKjNto
native: (tr)
advanced: (en) (el)
intermediate: (fr) (ka)
focus: (de) (sl) (hr)

dimos
Posts:303
Joined:2008-10-24, 15:24
Real Name:Δημήτρης
Gender:male
Location:Thessaloniki
Country:GRGreece (Ελλάς)

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά

Postby dimos » 2013-11-21, 22:26

Ομολογώ πως πρώτη φορά ακούω αυτό το όνομα.
Εσύ από πού τον ξέρεις;

User avatar
Multiturquoise
Language Forum Moderator
Posts:4169
Joined:2011-10-10, 17:12

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά

Postby Multiturquoise » 2013-11-22, 14:10

Τον ξέρω από ένα βίντεο στο YouTube. Μου αρέσει να ακούω μουσική σε κάθε γλώσσα. Και ελπίζω ότι θα πάω στην Αθήνα ή στη Θεσσαλονίκη. Βαριέμαι πολύ εδώ στην Τουρκία. Θέλω πολύ να καλυτερέψω τα ελληνικά μου, αλλά αυτό δεν είναι ο μόνος λόγος που θέλω να πάω στην Ελλάδα. ;)
native: (tr)
advanced: (en) (el)
intermediate: (fr) (ka)
focus: (de) (sl) (hr)

modus.irrealis
Posts:3677
Joined:2007-10-04, 20:41
Gender:male
Country:DEGermany (Deutschland)

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά

Postby modus.irrealis » 2013-11-29, 9:11

Eftychia wrote:...αλλά αυτό δεν είναι ο μόνος λόγος που θέλω να πάω στην Ελλάδα. ;)

Εγώ θα έλεγα ότι θα έπρεπε να πεις "αυτός" αλλά το έκανα google και τώρα δεν είμαι πια σίγουρος... ξέρει κανείς (dimos;) ποιος είναι ο κανόνας;

Αλλά να σε ρωτήσω, μαθαίνουν πολλοί Τούρκοι ελληνικά; πόσο δημοφιλής είναι η ελληνική γλώσσα στα σχολεία και στα πανεπιστήμια;

User avatar
md0
Posts:8188
Joined:2010-08-08, 19:56
Country:DEGermany (Deutschland)
Contact:

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά

Postby md0 » 2013-11-29, 9:26

Εγώ θα έλεγα ότι θα έπρεπε να πεις "αυτός" αλλά το έκανα google και τώρα δεν είμαι πια σίγουρος... ξέρει κανείς (dimos;) ποιος είναι ο κανόνας;

Παίρνω το ρίσκο να πω κάτι που ίσως να μην ισχύει για τα Ελληνικά όπως τα μιλούν στην Ελλάδα :roll: , αλλά για μένα ο Eftychia είναι σωστός.
Όταν πεις
"αυτό δεν είναι ο λόγος", το "αυτό" αναφέρεται στην προηγούμενη πρόταση ("να καλυτερέψω τα ελληνικά μου"), όχι στο "ο λόγος", οπότε δεν χρειάζεται συμφωνία στο αρσενικό γένος.

Μπόρω να σκεφτώ μια πρόταση όπως "γνώρισα μια κοπέλα στην Ελλάδα, αλλά αυτό δεν είναι ο λόγος που θέλω να πάω στην Ελλάδα ξανά" και είναι μια χαρά σωστό. Δεν θα έλεγα απαραίτητα "αυτή δεν είναι ο λόγος".
"If you like your clause structure, you can keep your clause structure"
Stable: Cypriot Greek (el-cy)Standard Modern Greek (el)English (en) Current: Standard German (de)
Legacy: France French (fr)Japanese (ja)Standard Turkish (tr)Elementary Finnish (fi)Netherlands Dutch (nl)

dimos
Posts:303
Joined:2008-10-24, 15:24
Real Name:Δημήτρης
Gender:male
Location:Thessaloniki
Country:GRGreece (Ελλάς)

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά

Postby dimos » 2013-11-29, 10:00

meidei wrote:
Εγώ θα έλεγα ότι θα έπρεπε να πεις "αυτός" αλλά το έκανα google και τώρα δεν είμαι πια σίγουρος... ξέρει κανείς (dimos;) ποιος είναι ο κανόνας;

Παίρνω το ρίσκο να πω κάτι που ίσως να μην ισχύει για τα Ελληνικά όπως τα μιλούν στην Ελλάδα :roll: , αλλά για μένα ο Eftychia είναι σωστός.
Όταν πεις
"αυτό δεν είναι ο λόγος", το "αυτό" αναφέρεται στην προηγούμενη πρόταση ("να καλυτερέψω τα ελληνικά μου"), όχι στο "ο λόγος", οπότε δεν χρειάζεται συμφωνία στο αρσενικό γένος.

Μπόρω να σκεφτώ μια πρόταση όπως "γνώρισα μια κοπέλα στην Ελλάδα, αλλά αυτό δεν είναι ο λόγος που θέλω να πάω στην Ελλάδα ξανά" και είναι μια χαρά σωστό. Δεν θα έλεγα απαραίτητα "αυτή δεν είναι ο λόγος".

Αν και αυτό έχει μια λογική, δηλαδή "Αυτό (το πράγμα) (το ότι θέλω πολύ να καλυτερέψω τα ελληνικά μου) (το ότι γνώρισα μια κοπέλα) δεν είναι ο λόγος που θέλω..."
Ωστόσο αυτή η σύνταξη δεν χρησιμοποιείται από τους Έλληνες. Προτιμότερο είναι:
"Αυτός δεν είναι ο μόνος λόγος που θέλω να πάω στην Ελλάδα"
δηλαδή
"Αυτός (ο λόγος) δεν είναι ο μόνος λόγος που θέλω να πάω στην Ελλάδα."
Όπως έχω πει παλιότερα, μερικές φορές δεν χρειάζεται να ψάχνουμε την λογική των πραγμάτων στις γλώσσες, αλλά να μιμούμαστε, εξάλλου η γλώσσα εμπεριέχει σε μεγάλο βαθμό το στοιχείο της μίμησης.

User avatar
Multiturquoise
Language Forum Moderator
Posts:4169
Joined:2011-10-10, 17:12

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά

Postby Multiturquoise » 2013-12-18, 22:42

Μερικές φορές κάνω ηλίθια λάθη... Πρέπει να είπω "Αυτός δεν είναι ο λόγος". Μπορούμε να αναστήσουμε αυτό το θέμα, αν δεν βγαίνετε εκτός θέματος. Θέλω να δω ελληνικές τηλεοπτικές σειρές, όπως «Κλέμμενα Όνειρα». Αλλά θέλω να σας ρωτήσω κάτι... Τι νομίζετε για τα Χριστούγεννα;
native: (tr)
advanced: (en) (el)
intermediate: (fr) (ka)
focus: (de) (sl) (hr)

User avatar
Babelfish
Posts:4444
Joined:2005-07-21, 12:00
Gender:male
Location:רחובות
Country:ILIsrael (ישראל / إسرائيل)
Contact:

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά

Postby Babelfish » 2013-12-21, 13:50

Φαίνεται μια καλή γιορτή, αλλά πραγματικά δεν ξέρω γιατί είμαι Ιουδαίος :P


Return to “Greek (Ελληνικά)”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests

cron