LESSONS: Exercises

Moderator: Naava

User avatar
Jonne
Posts: 1379
Joined: 2005-08-25, 15:15
Gender: male
Location: Oulu
Country: FI Finland (Suomi)

LESSONS: Exercises

Postby Jonne » 2005-10-08, 14:33

Some exercises so you can practise Finnish :D


1. Break into syllables.
a) Talo
b) Kaula
c) Outo
d) Tietokone
e) Ampumarata
f) Tietyömaa
g) Kirjoitan foorumilla viestiä suomen kielestä :)

2. Add the inessive ending (ssa,ssä)
a) Laulu
b) Oulu
c) Suu
d) Seinä
e) Painava
f) Helsinki
g) Suomi

3. Put the word into adessive (lla,llä) Remember gradation!!
a) Suku
b) Ranta
c) Parta
d) Matto
e) Katu
f) Poika
g) Tyttö
h) Lahti
i) Kukka
j) Kulta
k) Kyky

4. Put the word into plural
a) Sauna
b) Tytössä
c) Ranta
d) Opettajalla
e) Pieneltä pojalta (=from a small boy)
f) Kaupasta
g) Kadulla
h) Opiskelijallako

5. Break the word into parts by suffixes.
(Eg. Talosiko -> talo/si/ko)
a) Tietokoneemmekin
b) Kauppoihinneko
c) Taloistammekin
d) Tytöilläpäs

6. Translate
a) My car
b) His book
c) Their house
d) Your computer

7. Translate
a) From our books
b) To your house
c) In their computers

8. Add a verb.
a) Sinä _____ talossa.
b) Me ______ ruokaa.
c) ______ sinä ruokaa?
d) Minä _____ _____ jotain.

User avatar
Jonne
Posts: 1379
Joined: 2005-08-25, 15:15
Gender: male
Location: Oulu
Country: FI Finland (Suomi)

Postby Jonne » 2005-10-08, 14:34

I'll add more later when I have time :)

User avatar
CoBB
Posts: 5265
Joined: 2004-08-26, 8:34
Real Name: PG
Gender: male
Location: An island...
Country: HU Hungary (Magyarország)
Contact:

Re: Exercises

Postby CoBB » 2005-10-08, 16:03

1. Break into syllables.
a) Ta-lo
b) Kau-la
c) Ou-to
d) Tie-to-ko-ne
e) Am-pu-ma-ra-ta
f) Tie-työ-maa
g) Kir-joi-tan foo-ru-mil-la vies-ti-ä suo-men kie-les-tä :)

2. Add the inessive ending (ssa,ssä)
a) Laulussa
b) Oulussa
c) Suussa
d) Seinässä
e) Painavassa
f) Helsingissä
g) Suomessa

3. Put the word into adessive (lla,llä) Remember gradation!!
a) Suvulla
b) Rannalla
c) Parralla
d) Matolla
e) Kadulla
f) Pojalla
g) Tytöllä
h) Lahdilla
i) Kukalla
j) Kullalla
k) Kyvyllä

4. Put the word into plural
a) Saunat
b) Tytöissä
c) Rannat
d) Opettajoilla
e) Pieniltä pojilta (=from a small boy)
f) Kaupoista
g) Kaduilla
h) Opiskelijoillako

5. Break the word into parts by suffixes.
(Eg. Talosiko -> talo/si/ko)
a) Tietokone/emme/kin
b) Kauppo/i/hi/nne/ko (I'm quite unsure about where to divide 'hinne')
c) Talo/i/sta/mme/kin
d) Tytö/i/llä/päs

6. Translate
a) My car - (Minun) autoni
b) His book - Hänen kirjansa
c) Their house - Heidän talonsa
d) Your computer - (Sinun) tietokoneesi

7. Translate
a) From our books - Kirjoiltamme
b) To your house - Taloosi
c) In their computers - Heidän tietokoneissänsä

8. Add a verb.
a) Sinä menet talossa.
b) Me syömme ruokaa.
c) Syötkö sinä ruokaa?
d) Minä haluan tehdä jotain.
Tanulni, tanulni, tanulni!

A pő, ha engemély, kimár / De mindegegy, ha vildagár... / ...mert engemély mindet bagul, / Mint vélgaban a bégahur!...

User avatar
Alcadras
Posts: 5508
Joined: 2005-04-16, 11:45
Real Name: Mirac Özdağ
Gender: male
Location: Ankara
Country: TR Turkey (Türkiye)

Postby Alcadras » 2005-10-08, 16:37

a

ta-lo
kau-la
ou-to
tie-to-ko-ne
am-pu-ma-ra-ta
tie-työ-maa
kir-joi-tan foo-ru-mil-la vies-ti-ä suo-men kie-les-tä

b

laulussa
oulussa
suussa
seinässä
painavassa
helsingissä
suomessa

c

suvulla
ranalla
paralla
matolla
kadulla
pojallä
tytöllä
lahdilla
kukalla
kulalla
kyvyllä

4

saunat
tytöissä
rannat
opettajoilla
pieniltä pojilta
kaupaista
kaduilla
opiskelijallaiko

5.
tietokone/emme/kin
kauppo/i/hinne/ko
talo/i/sta/mme/kin
tytö/i/llä/päs

6

autoni
kirjansa /hänen kirjansa
heidän talonsa
sinun tietokonesi

7

kirjammesta
taloonsi
heidän tietokoneissänsä

8

sinä istut talossa
me juomme ruokaa ?
juotko sinä ruokaa ?
minä haluan jotain

User avatar
Alcadras
Posts: 5508
Joined: 2005-04-16, 11:45
Real Name: Mirac Özdağ
Gender: male
Location: Ankara
Country: TR Turkey (Türkiye)

Postby Alcadras » 2005-10-08, 16:54

CoBB why did you use -lla , while saying "from our books" ?

you wrote : kirjoiltamme

but don't we have to use -sta here ?

i think -lta is used with Persons :roll:

User avatar
CoBB
Posts: 5265
Joined: 2004-08-26, 8:34
Real Name: PG
Gender: male
Location: An island...
Country: HU Hungary (Magyarország)
Contact:

Postby CoBB » 2005-10-08, 17:21

Well, the English preposition can actually mean both, so it's ambiguous without a context. The -lta ending means roughly 'from the outside of', while -sta means 'from inside'.
Tanulni, tanulni, tanulni!



A pő, ha engemély, kimár / De mindegegy, ha vildagár... / ...mert engemély mindet bagul, / Mint vélgaban a bégahur!...

User avatar
Alcadras
Posts: 5508
Joined: 2005-04-16, 11:45
Real Name: Mirac Özdağ
Gender: male
Location: Ankara
Country: TR Turkey (Türkiye)

Postby Alcadras » 2005-10-08, 17:23

so mine is illogical ? :D

User avatar
CoBB
Posts: 5265
Joined: 2004-08-26, 8:34
Real Name: PG
Gender: male
Location: An island...
Country: HU Hungary (Magyarország)
Contact:

Postby CoBB » 2005-10-08, 17:30

No, we just think differently. ;) Let's wait for the correction.
Tanulni, tanulni, tanulni!



A pő, ha engemély, kimár / De mindegegy, ha vildagár... / ...mert engemély mindet bagul, / Mint vélgaban a bégahur!...

pierrick18
Posts: 54
Joined: 2005-06-06, 2:54
Gender: male

Postby pierrick18 » 2005-10-08, 17:51

a) Talo
b) Kaula
c) Outo
d) Tietokone
e) Ampumarata
f) Tietyömaa
g) Kirjoitan foorumilla viestiä suomen kielestä

a. Ta-lo
b. Kau-la
c. Ou-to
d. Tie-to-ko-ne
e. Am-pu-ma-ra-ta
f. Tie-työ-maa
g. Kir-joi-tan foo-ru-mil-la vies-ti-ä su-o-men kie-les-tä

This is the only exercise that I can do right now.
Last edited by pierrick18 on 2005-10-08, 17:54, edited 1 time in total.

User avatar
Jonne
Posts: 1379
Joined: 2005-08-25, 15:15
Gender: male
Location: Oulu
Country: FI Finland (Suomi)

Re: Exercises

Postby Jonne » 2005-10-08, 17:52

1. Break into syllables.
a) Ta-lo
b) Kau-la
c) Ou-to
d) Tie-to-ko-ne
e) Am-pu-ma-ra-ta
f) Tie-työ-maa
g) Kir-joi-tan foo-ru-mil-la vies-ti-ä suo-men kie-les-tä :)
right

2. Add the inessive ending (ssa,ssä)
a) Laulussa
b) Oulussa
c) Suussa
d) Seinässä
e) Painavassa
f) Helsingissä
g) Suomessa

3. Put the word into adessive (lla,llä) Remember gradation!!
a) Suvulla
b) Rannalla
c) Parralla
d) Matolla
e) Kadulla
f) Pojalla
g) Tytöllä
h) Lahdilla Lahdella
i) Kukalla
j) Kullalla
k) Kyvyllä

4. Put the word into plural
a) Saunat
b) Tytöissä
c) Rannat
d) Opettajoilla Opettajilla
e) Pieniltä pojilta (=from a small boy)
f) Kaupoista
g) Kaduilla
h) Opiskelijoillako

5. Break the word into parts by suffixes.
(Eg. Talosiko -> talo/si/ko)
a) Tietokone/emme/kin
b) Kauppo/i/hi/nne/ko (I'm quite unsure about where to divide 'hinne')It should be kauppo/i/hin/ne/ko
c) Talo/i/sta/mme/kin
d) Tytö/i/llä/päs

6. Translate
a) My car - (Minun) autoni
b) His book - Hänen kirjansa
c) Their house - Heidän talonsa
d) Your computer - (Sinun) tietokoneesi

7. Translate
a) From our books - Kirjoiltamme Kirjoistamme fits better. Kirjoiltamme sounds like the books are alive :shock:
b) To your house - Taloosi
c) In their computers - Heidän tietokoneissänsä Vowelharmony! Tietokone has back vowels.. so it has to be tietokoneissansa.

8. Add a verb.
a) Sinä menet talossa.
b) Me syömme ruokaa.
c) Syötkö sinä ruokaa?
d) Minä haluan tehdä jotain.


Very good :)

User avatar
Alcadras
Posts: 5508
Joined: 2005-04-16, 11:45
Real Name: Mirac Özdağ
Gender: male
Location: Ankara
Country: TR Turkey (Türkiye)

Postby Alcadras » 2005-10-08, 17:52

and i think you got it :D

User avatar
Alcadras
Posts: 5508
Joined: 2005-04-16, 11:45
Real Name: Mirac Özdağ
Gender: male
Location: Ankara
Country: TR Turkey (Türkiye)

Postby Alcadras » 2005-10-08, 17:54

yuppiii :D

how can i make smiling effects in Finnish ?

Kirjoistamme is the right one :D

User avatar
Jonne
Posts: 1379
Joined: 2005-08-25, 15:15
Gender: male
Location: Oulu
Country: FI Finland (Suomi)

Postby Jonne » 2005-10-08, 17:57

a

ta-lo
kau-la
ou-to
tie-to-ko-ne
am-pu-ma-ra-ta
tie-työ-maa
kir-joi-tan foo-ru-mil-la vies-ti-ä suo-men kie-les-tä

b

laulussa
oulussa
suussa
seinässä
painavassa
helsingissä
suomessa

c

suvulla
ranalla rannalla
paralla parralla
matolla
kadulla
pojallä vowelharmony! pojalla
tytöllä
lahdilla Lahdella
kukalla
kulalla Kullalla
kyvyllä

4

saunat
tytöissä
rannat
opettajoilla Opettajilla
pieniltä pojilta
kaupaista Kaupoista
kaduilla
opiskelijallaiko Opiskelijoillako

5.
tietokone/emme/kin
kauppo/i/hinne/ko Kauppo/i/hin/ne/ko
talo/i/sta/mme/kin
tytö/i/llä/päs

6

autoni
kirjansa /hänen kirjansa
heidän talonsa
sinun tietokonesi tietokoneesi

7

kirjammesta kirja-> kirjoi-, the case ending before personal- kirjoistamme
taloonsi taloosi.. where did you get the n there:P
heidän tietokoneissänsä tietokoneissansa

8

sinä istut talossa
me juomme ruokaa ? can you drink food? Otherwise, correct!
juotko sinä ruokaa ?can you drink food? Otherwise, correct!
minä haluan jotain

Very good as well :)

I noticed that you both make pretty much same mistakes.

User avatar
CoBB
Posts: 5265
Joined: 2004-08-26, 8:34
Real Name: PG
Gender: male
Location: An island...
Country: HU Hungary (Magyarország)
Contact:

Postby CoBB » 2005-10-09, 8:10

Alcadras wrote:Kirjoistamme is the right one

Well, you bring the right case, I have the right structure. We should unite our efforts. :)

Jonne wrote:I noticed that you both make pretty much same mistakes.

I hope you don't accuse us of cheating. ;)
Tanulni, tanulni, tanulni!



A pő, ha engemély, kimár / De mindegegy, ha vildagár... / ...mert engemély mindet bagul, / Mint vélgaban a bégahur!...

User avatar
Jonne
Posts: 1379
Joined: 2005-08-25, 15:15
Gender: male
Location: Oulu
Country: FI Finland (Suomi)

Postby Jonne » 2005-10-09, 13:01

CoBB wrote:
Alcadras wrote:Kirjoistamme is the right one

Well, you bring the right case, I have the right structure. We should unite our efforts. :)

Jonne wrote:I noticed that you both make pretty much same mistakes.

I hope you don't accuse us of cheating. ;)


Haha, yes, for sure! You copy each other's answers :twisted:


Return to “Finnish (Suomi)”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest