I'm new here

Svetla
Real Name: Svetla
Country: RU Russia (Российская Федерация)

I'm new here

Postby Svetla » 2007-02-28, 8:27

Ahoj! Učím se česky)) mám nouzi (potřebuji) praktiku))
(sorry for my mistakes :oops: )
Hi!
I'm new here, I've been studing the Czech language for a couple of months and now I need practice.

hreru
Country: CZ Czech Republic (Česká republika)

Re: I'm new here

Postby hreru » 2007-03-07, 21:15

Svetla wrote:Ahoj! Učím se česky)) mám nouzi (potřebuji) praxi))
(sorry for my mistakes :oops: )
Hi!
I'm new here, I've been studing the Czech language for a couple of months and now I need practice.

Ahoj. :D "Mám nouzi" zní spíš, jako kdyby jsi žila v bídě. Nebudu to opravovat, protože možná to je zrovna to, co jsi chtěla sdělit. :ohwell: Tenhle výraz se podle mě ale moc nepoužívá, možná jen "mít nouzi o". Máme nouzi o kvalitní zaměstnance = je těžké najít kvalitní zaměstnance.
"Praktika" znamená obvyklý způsob, jak se věci dělají, rutina; když chceš říct, že potřebuješ procvičovat, správné slovo je "praxe".

Hi. :D "Mám nouzi" sounds rather as if you lived in poverty. I'm not going to correct it because it's possible that it is just what you wanted to communicate. :ohwell: I don't think that such an expression would be used too much, however, maybe only as "mít nouzi o" = "to be in shortage of".
"Praktika" means something like a usual way to do things, routine; if you want to say you need some training, it's "praxe".

otz
Real Name: Ondra P.
Country: CZ Czech Republic (Česká republika)

Postby otz » 2007-03-20, 22:04

asi chtěla říct že je v nouzi/tísni (časové?)

Return to “Czech (Čeština)”