zdravo srpski

kloie
Posts:99
Joined:2006-07-26, 1:02
Real Name:russell
Gender:female
Location:Houston Texas
Country:USUnited States (United States)
zdravo srpski

Postby kloie » 2012-03-18, 1:54

Trenutno učim i srpski i hrvatski.tražim sajtove za učenje srpskog ili hrvatskog uglavnom za gramatiku,treba mi pomoć s glagolima kao raditi,uraditi i čitati,pročitati itd ako neko može da mi pomogne. hvala :)

User avatar
Saim
Posts:5740
Joined:2011-01-22, 5:44
Location:Brisbane
Country:DEGermany (Deutschland)

Re: zdravo srpski

Postby Saim » 2012-03-29, 15:29

Možeš da koristiš http://en.wiktionary.org, tamo obično imaju sve konjugacije srpskih glagola (i isto deklinacje imenica ako to ti treba). Ako želiš da vežbaš jezik, možeš uvek neke vesti ili diskusije da čitaš na b92.net-u.

EDIT: Jao sad sam primetio da govoriš o aspektu glagola. Ne znam baš kako to da ti objasnim ili neki sajt da ti nađem, izvini.

EDIT2: Pa, kakva slučajnost! Ovo sam naučio danas na času.

Aspekat u glavnom se razlikuje među završenim i nežavršenim akcijama (odnosno, it conveys the completion of the action). Evo ti neki primeri:

Često sam pisao radove u srednjoj školi.
I often wrote assignments in school.

Glagol uz imperfiktivni oblik, jer je akcija ponavljala.

Danas sam napisao rad.

Today I wrote an assignment, and I finished it.

Jel' vidiš? Glagol uz perfektivni oblik podrazumeva da si tu akciju završio.

Evo nekoliko više (imperfektivni, perfektivni):

Putovao sam u Novi Sad od četvrtka do nedelje. Doputovao sam u nedelju do Novog Sada.
I was traveling to Novi Sad from Thursday to Saturday. I arrived in Novi Sad on Saturday.


Pio sam jedno pivo celo veče. Popio sam ga u 11.
I was drinking one beer all night. I finished it at 11.


Uvek perem ruke pre nego što jedem. Mogu sad da jedem, jer sam oprao ruke.
I always wash my hands before I eat. I can eat now, because I've washed my hands.


U subotu popravljao sam bicikl, ali ga nisam popravio jer nisam imao rezervne delove.
On sunday I was trying to fix my/the bike, but I didn't manage to because I didn't have any spare parts.

Učim srpski na fakultetu. Danas sam naučio razlika između glagola "naučiti" i "učiti".

I am learning/taking Serbian at the university. Today I learned the difference between the verbs "naučiti" and "učiti".

Dobro ću naučiti srpskohrvatski pre nego što putujem u države Bivše Jugoslavije, jer želim tamo da studiram.
I'll learn Serbo-Croatian well before I travel to the countries of former Yugoslavia, because I want to study there. (I'm a bit iffy on this last example, and this time the order was reversed by the way.)

Neću imati vremena da popijem kafu pre časa. Volim da pijem kafu.
I won't have time to finish/drink my coffee before class. I love to drink coffee.

So imperfective verbs tend to represent repeated or ongoing actions (like the imperfect tense in Spanish that I see you're learning, or the continuous tenses in both English and Spanish like I was walking or estoy caminando), while perfective verbs represent completed ones.

Ali ne brini se, bitnije je da koristiš i slušaš jezik nego znati pravile, i onda će ti lakše i lakše biti . Ovo je jedan od najtežih aspekata sprskohrvatskog, i zbog toga kao početnik ne moraš da ga savršeno naučiš.

(uređivanje zbog gramatike)

Nadam se da ti je ovo pomoglo. :)


Return to “Bosnian/Croatian/Serbian (Bosanski/Hrvatski/Српски)”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests