Srpskohrvatski sajtovi

User avatar
Saim
Posts:5740
Joined:2011-01-22, 5:44
Location:Brisbane
Country:DEGermany (Deutschland)
Srpskohrvatski sajtovi

Postby Saim » 2012-03-10, 14:34

Kao možete da videte na mom profilu, ja sam sad u Srbiji. Ali kad čitam na internet u glavnom čitam na engleskom, a to nije dobro jer koristim internet mnogo. Želim da radim više immersion (ne mogu da nađem ova reč na internetu a ne želim da idem u drugu sobu da uzmem rečnik), ali ne znam šta da čitam. Kada sam čitao vesti na engleskom uvek je bio u forumu. Ali ne želim da čitam bilo koju vrstu foruma, jer ako samo čitam "politički forum" uvek moram de čitam poruke budala ko se plaše od imigracije musalmana ili nešto glupo. Ja sam našao dobre diskusije na nekom forumu ateista, al neznam koji da čitam na srpskohrvatskom.

Koji sajtovi čitate Vi na našem jeziku? Nije mi bitno vrsta sajta, samo recite.

Ludwig Whitby
Posts:3664
Joined:2009-03-30, 13:44
Gender:male
Location:Belgrade
Country:RSSerbia (Србија)

Re: Srpskohrvatski sajtovi

Postby Ludwig Whitby » 2012-03-10, 14:51

Slabo čitam na internetu na našem. Jedino neke sajtove sa vestima, odnosno Blic (http://www.blic.rs/) i Aljazeera Balkans (http://balkans.aljazeera.net/).

Iskoristi priliku, kad si već u zemlji, da kupiš neke zanimljive knjige od uličnih prodavaca ili na buvljaku. Jedna knjiga košta stotinak dinara, a ako imaš živaca možeš i da se cenjkaš s njima.

Ja sam našao dobre diskusije na nekom forumu ateista

Koji forum ateista? Ja sam se svojevremeno registrovao na forum Ateisti Srbije i mislim da su ti ljudi užasni, sa kakvim samo nipodaštavanjem pišu o vernicima i religiji.

User avatar
Saim
Posts:5740
Joined:2011-01-22, 5:44
Location:Brisbane
Country:DEGermany (Deutschland)

Re: Srpskohrvatski sajtovi

Postby Saim » 2012-03-10, 15:18

Dobro, hvala. Mislim da možda i imamo dobre knjige kod kuće. Gledaću ovde, a onda ću ići u knjižaru ili biblioteku.

O forumu ateista, prićao sam o jednom na engleskom http://www.rationalskepticism.org/. Često čitam političko deo tog foruma, i u glavnom sam tamo čitao vesti (i u Time-u, Newsweek-u, i gledao sam Daily Show-a).

Ludwig Whitby
Posts:3664
Joined:2009-03-30, 13:44
Gender:male
Location:Belgrade
Country:RSSerbia (Србија)

Re: Srpskohrvatski sajtovi

Postby Ludwig Whitby » 2012-03-11, 11:51

Baš sam danas pročitao par zanimljivih članaka na srpskom i setih se tebe. Dakle na ovom sajtu taj čovek piše o svim mogućim i nemogućim temama, a ono što je meni zapalo za oko su bili ovaj članak o politici i našem društvu i ovaj o našim užasnim zakonima.

User avatar
Saim
Posts:5740
Joined:2011-01-22, 5:44
Location:Brisbane
Country:DEGermany (Deutschland)

Re: Srpskohrvatski sajtovi

Postby Saim » 2012-03-16, 16:20

Jao, kako odugovlačim! Izvini da nisam brže čitao. Čitao sam malo Narod podeljen na pola pojeo je sve svoje šanse a mislim da se ne slažem sa pisacom. Ja pripadam u jednom od tih iracionalnih delova; odnosno, u proevropskom grupi. Svakako podržavam Haški tribunal, i nema nikakva budućnost u kojem vlada Beograd Kosovom (osim severnim delom). Iako bih hteo da Kosovo ostane u Srbiji, mislim da srbi nisu napravili oslove u kojim bi imali albanci dosta autonomija, i da je sad suviše kasno. Radujem se dan kada su naša Republika i Kosovo rapnopravni partneri u većoj Evropi.

Mislim da govori nešto o političkoj polarizaciji u Srbiji? Pa da, to ima. Ali to ne znači da obe podele su progrešne. Politika u Srbiji me podseti od politike u Americi, a tamo politički "centar" napravi isti argument. Ali i u Srbiji i u Americi identifikujem se sa levnom stranom politike.

(Ne znam kako da kažem "where Belgrade governs Kosovo". Wikirečnik kaže da predmet od "vladati" se declinira u instrumentalu ali ne znam ni u kojem redu ni sa kojim predlogom treba de se nalazi.)

Ludwig Whitby
Posts:3664
Joined:2009-03-30, 13:44
Gender:male
Location:Belgrade
Country:RSSerbia (Србија)

Re: Srpskohrvatski sajtovi

Postby Ludwig Whitby » 2012-03-16, 19:12

Saim wrote:Jao, kako odugovlačim! Izvini da nisam brže čitao. Čitao sam malo Narod podeljen na pola pojeo je sve svoje šanse a mislim da se ne slažem sa pisacom. Ja pripadam u jednom od tih iracionalnih delova; odnosno, u proevropskom grupi. Svakako podržavam Haški tribunal, i nema nikakva budućnost u kojem vlada Beograd Kosovom (osim severnim delom). Iako bih hteo da Kosovo ostane u Srbiji, mislim da srbi nisu napravili oslove u kojim bi imali albanci dosta autonomija, i da je sad suviše kasno. Radujem se dan kada su naša Republika i Kosovo rapnopravni partneri u većoj Evropi.

Mislim da govori nešto o političkoj polarizaciji u Srbiji? Pa da, to ima. Ali to ne znači da obe podele su progrešne. Politika u Srbiji me podseti od politike u Americi, a tamo politički "centar" napravi isti argument. Ali i u Srbiji i u Americi identifikujem se sa levnom stranom politike.

(Ne znam kako da kažem "where Belgrade governs Kosovo". Wikirečnik kaže da predmet od "vladati" se declinira u instrumentalu ali ne znam ni u kojem redu ni sa kojim predlogom treba de se nalazi.)

''Ne postoji budućnost u kojoj Beograd vlada Kosovom i Metohijom."

Ali eto, fino si se pronašao u toj jednoj grupi. Kada bi Republika Kosovo napravila uslove za život Srba (i ostalih ljudi tamo), kada bi rešila pitanje imovine (tj. platila za sve što je Srbija i Jugoslavija posedovala tamo, kao i posede Srba koji su pobegli sa Kosova i Metohije, a demokratska republika Kosovo prisvojila pa potom prodala/privatizovala) i kada bi rešila još par pitanja, mogli bismo biti ravnopravni partneri. Ali to je upravo to što pisac hoće da kaže, nebitna je Evropska Unija kao ideološki simbol (i ta vizija ujedinjene Evrope) i nebitno je Kosovo kao ideološki simbol (i ta vizija velike Srbije), bitno je da se radi na konkretnim stvarima. Što se Haga tiče, mislim da je svima jasno da je to sud gde je pravda na drugom mestu, a politika na prvom. Gledao sam suđenje Šešelju i zaista ne znam šta drugo mogu da kažem. Ono je lakrdija od suda.

Btw, hoćeš da ti ispravim tekst? Sve je razumljivo, ali ima dosta grešaka. Ako ne razumeš nešto što sam ja napisao, reci slobodno.

User avatar
Saim
Posts:5740
Joined:2011-01-22, 5:44
Location:Brisbane
Country:DEGermany (Deutschland)

Re: Srpskohrvatski sajtovi

Postby Saim » 2012-03-16, 20:53

Da, slobodno popravi!

Ludwig Whitby
Posts:3664
Joined:2009-03-30, 13:44
Gender:male
Location:Belgrade
Country:RSSerbia (Србија)

Re: Srpskohrvatski sajtovi

Postby Ludwig Whitby » 2012-03-17, 11:14

Saim wrote:Jao, kako odugovlačim! Izvini što nisam brže čitao. Čitao sam malo Narod podeljen na pola pojeo je sve svoje šanse ali mislim da se ne slažem sa piscem. Ja pripadam jednoj od te dve iracionalne grupe; odnosno, proevropskoj grupi. Svakako podržavam Haški tribunal, i nema nikakve budućnosti u kojoj vlada Beograd Kosovom (ili Beograd vlada Kosovom) (osim severnim delom). Iako bih hteo da Kosovo ostane u Srbiji, mislim da Srbi nisu napravili uslove u kojim bi imali Albanci (ili bi Albanci imali) dosta autonomije, i da je sad suviše kasno. Radujem se danu kada će naša republika i Kosovo biti ravnopravni partneri u većoj Evropi.

Mislim da govori nešto o političkoj polarizaciji u Srbiji? Pa da, toga ima. Ali to ne znači da su obe alternative pogrešne. Politika u Srbiji me podseća na politiku u Americi, jer tamo politički "centar" pravi isti argument. Ali i u Srbiji i u Americi se identifikujem se sa levom stranom politike.

(Ne znam kako da kažem "where Belgrade governs Kosovo". Wikirečnik kaže da predmet od "vladati" se declinira u instrumentalu ali ne znam ni u kojem redu ni sa kojim predlogom treba de se nalazi.)
Vikirečnik kaže da sa glagolom "vladati" ide objekat u instrumentalu, ali ne znam sa kojim predlogom ide, ni kojim redosledom.


Ako treba nešto da ti pojasnim, reci.

User avatar
Saim
Posts:5740
Joined:2011-01-22, 5:44
Location:Brisbane
Country:DEGermany (Deutschland)

Re: Srpskohrvatski sajtovi

Postby Saim » 2012-04-09, 20:41

Ludwig Whitby wrote:Ali eto, fino si se pronašao u toj jednoj grupi. Kada bi Republika Kosovo napravila uslove za život Srba (i ostalih ljudi tamo), kada bi rešila pitanje imovine (tj. platila za sve što je Srbija i Jugoslavija posedovala tamo, kao i posede Srba koji su pobegli sa Kosova i Metohije, a demokratska republika Kosovo prisvojila pa potom prodala/privatizovala) i kada bi rešila još par pitanja, mogli bismo biti ravnopravni partneri.

Slažem se sa tobom. Kad kažem "želim da bude Srbija i Kosovo ravnopravni partneri" ne mislim ravnopravni partneri bez rešanja ovih pitanja. Video sam na vestima da su životni uslovi u kojim žive Srbi na Kosovu i Metohiji užasni.

Ako želi Kosovo da uđe u Evropsku Uniju, moraće da poštuje prava svoja srpska populacija. Zbog toga, čini me si da je Evropska Unija dobar uticaj u regiji.

Ali to je upravo to što pisac hoće da kaže, nebitna je Evropska Unija kao ideološki simbol (i ta vizija ujedinjene Evrope) i nebitno je Kosovo kao ideološki simbol (i ta vizija velike Srbije), bitno je da se radi na konkretnim stvarima.

Razumem. Iako da sam eurofil, za mene najbitnije je Evropska Unija kao alatka za poboljšanje ekonomsku situaciju u Srbiji. To je konkretna stvar, zar ne?

Prava manjina u Srbiji i na Kosovu su takođe konkretna stvar. Evropska Unija ima pravile za ulazak, i s obzirom da ove dve države obe žele ono ekonomsko poboljšanje o čemu sam ranije prićao, mislim da će da probaju da poštuju prava čovečanstva (na primer, vezano s homoseksualcima, koje žive u užasnoj situaciji na Balkanu).

Što se Haga tiče, mislim da je svima jasno da je to sud gde je pravda na drugom mestu, a politika na prvom. Gledao sam suđenje Šešelju i zaista ne znam šta drugo mogu da kažem. Ono je lakrdija od suda.

Šta je problem sa tim videom? Suviše ti je grub, kao interogacija neka?

To što ja čujem je da ovaj Šešelj kaže su bili "nemiri" u selu, a da je onda on i svoju ekipu su ubili neke ljude. Jel' to dobro razumem? Da je njegov argument da si prvo bili "nemiri" i da zbog toga nisu bili sločne protiv čovečanstva?

Smatraš li sebi levičar ili od centra? Koju stranku ćeš glasati? Meni se čini najbolje ona Liberalno Demoktratska Partija. Ali ne znam, još ne pratim izbore toliko. Probam malko po malko da pratim više srpsku politiku ali mi je to nešto dosadno jer još uvek ne mogu tako brzo da čitam, znaš.

Ludwig Whitby
Posts:3664
Joined:2009-03-30, 13:44
Gender:male
Location:Belgrade
Country:RSSerbia (Србија)

Re: Srpskohrvatski sajtovi

Postby Ludwig Whitby » 2012-04-15, 16:15

Pa problem je što je svedok svedočio da su bili nemiri u selu, da je Miloševićev miting stvorio tenzije i nemire u selu. A ti nemiri se ogledaju tako što su pojedini ljudi nosili kape sa srpskim grbom, pevali srpske patriotske pesme i vikali "Ovo je Srbija" u Srbiji. Teško da se to može okarakterisati kao stvaranje nemira. To je samo jedan u nizu svedoka koji ne zna šta govori. Ili recimo, kao što Šešelj ovde kaže, svedok je govorio kako ga je srpska vojska streljala iz mitraljeza sa udaljenosti od 10 metara a on nije zadobio nikakve povrede, iako su 4 metka probila njegovu odeću. Ne mogu sada naći ali znam da sam gledao i svedoka koji je pod zakletvom tvrdio da ga je tužilaštvo nateralo da potpiše izjavu na engleskom iako on ne razume engleski i da je tek kad je došao na red za svedočenje video prevod svoje izjave i rekao da u njoj postoji mnogo neistina. Ovaj svedok tvrdi da je Šešelj pucao na Mostar iz mitraljeza, sa preko 30 kilometara. Iako postoji jedno brdo između mesta gde se Šešelj nalazio i Mostara pa se Mostar čak ni ne vidi odatle. Smejurija.

Ja sam levičar. Ali za LDP nikad ne bih glasao zato što je Čedomir Jovanović njen predsednik, a on je sve samo nije liberalan. Jednom prilikom je okarakterisao odlaske Tadića u službene posete nekim Afričkim zemljama kao "udvaranje ljudožderima" ili tako nešto. On je ceo život u politici i to mu se neverovatno isplatilo, živi u vili i vozi skupa kola. Na izborima pitanje da l ću i za koga glasati, ali naginjem ka Socijaldemokratskoj partiji Srbije. Mada ne isključujem mogućnost da glasam za Srpsku naprednu stranku. Demokratska stranka mi se malo popela na kurac, pravo da ti kažem. (nadam se da razumeš psovke :), drugim rečima, dosta mi je Demokratske stranke).

Human rights = ljudska prava, ne prava čovečanstva :)
Što se ostalog tiče, imaš neke sitne gramatičke greške ali nema veze. Nadam se da će ti se gramatika nekako sama od sebe popraviti što više koristiš jezik i što si više njime okružen.


Return to “Bosnian/Croatian/Serbian (Bosanski/Hrvatski/Српски)”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests