Ga language resources (Ga-Dangme, Gã)

Linguaphile
Posts: 2906
Joined: 2016-09-17, 5:06

Re: Ga language resources (Ga-Dangme, Gã)

Postby Linguaphile » 2019-09-11, 1:56

Exercise 3.1 from Learn Ga Now.
1. ekome one
2. enyɔ two
3. etɛ three
4. akwadu banana
5. akwadui bananas
6. blɔfoŋme pineapple
7. blɔfoŋmei pineapples
8. pɛya pear
9. akutu orange
10. daa nɛɛ every day
11. kɛ and

Exercise 3.2
Singular
I mi
you bo
he, she, it
Plural
we
you nyɛ
they amɛ

Exercise 3.3
mi yeɔ
bo oyeɔ
eyeɔ
yeɔ
nyɛ yeɔ
amɛ yeɔ


Exercise 3.4
bananas akwadui
oranges akutui
pinepapples blɔfoŋmei
coconuts akookoshii
pears pɛyai
plantains amadaai
mangos maŋoi
In Ga, the quantity goes after the noun.
blɔfoŋme kome = one pineapple
blɔfoŋmei enyɔ = two pineapples
blɔfoŋmei etɛ = three pineapples

Exercise 3.5
1. Esi eats mangos. Esi eyeɔ maŋoi.
2. I eat fruit every day. Miyeɔ aduawai daa nɛɛ.
3. Ama and Kwabena eat two bananas every day. Ama kɛ Kwabena yeɔ akwadui enyɔ daa nɛɛ.
4. We eat three pineapples every day. Wɔ yeɔ blɔfoŋmei etɛ daa nɛɛ.
5. You (sing.) eat one banana every day. Oyeɔ akwadu kome daa nɛɛ.
6. You (plural) eat coconuts every day. Nyɛ yeɔ akookoshi daa nɛɛ.

Exercise 3.6
I buy = Mi heɔ
You buy = (Bo) oheɔ
She buys = (Lɛ) eheɔ
We buy = Wɔ heɔ
You all buy = Nyɛ heɔ
They buy = Amɛ heɔ

Exercise 3.7
1. I buy pineapples. Mi heɔ blɔfoŋmei.
2. You buy bananas every day. (Bo) oheɔ akwadui daa nɛɛ.
3. He buys oranges. (Lɛ) eheɔ akutui.
4. We eat fruit every day. Wɔ yeɔ aduawai daa nɛɛ.
5. You all buy fruit very day. Nyɛ heɔ aduawai daa nɛɛ.
6. They eat mangos every day. Amɛ yeɔ maŋoi daa nɛɛ.

Linguaphile
Posts: 2906
Joined: 2016-09-17, 5:06

Re: Ga language resources (Ga-Dangme, Gã)

Postby Linguaphile » 2019-09-12, 12:43

Exercise 4.1 from Learn Ga Now
Sunday = Hɔgbaa
Monday = Ju
Tuesday = Jufɔ
Wednesday = Shɔ
Thursday = Soo
Friday = Sohaa
Saturday = Hɔɔ

Exercise 4.2
Ju 4
Hɔgbaa 17
Soo 28
Hɔɔ 2
Sohaa 15
Sohaa 29
Shɔ 27
Sohaa 1
Jufɔ 19
Shɔ 6
Soo 7
Soo 21
Hɔɔ 23
Hɔɔ 30
Hɔgbaa 24
Sohaa 8
Jufɔ 5
Hɔgbaa 3

Exercise 4.3
yesterday, today, tomorrow
nyɛ, ŋmɛnɛ, wɔ
1. Hɔɔ, Hɔgbaa, Ju
2. Shɔ, Soo, Sohaa
3. Soo, Sohaa, Hɔɔ
4. Ju, Jufɔ, Shɔ
5. Jufɔ, Shɔ, Soo
6. Hɔgbaa, Ju, Jufɔ
7. Sohaa, Hɔɔ, Hɔgbaa

Exercise 4.4
Hɔgbaa - both end with -si (Esi, Kwasi)
Ju - both have a -jo- sound; the yoo gbɛi (girl's name) ends with -joa while the nuu gbɛi ends with -jo (Adjoa, Kojo)
Jufɔ - both end with -na (Abina, Kobina, Kwabena)
Shɔ - both have a -ku- sound; the yoo gbɛi ends with -kua while the nuu gbɛi ends with -nu (Ekua, Kweku)
Soo - both begin with ya-; the yoo gbɛi is Yaa while the nuu gbɛi is Yaw
Sohaa - both end with -fi or have a -fi- sound (Efia, Afi, Kofi)
Hɔɔ - both have an -am sound; the yoo gbɛi ends with -ama while the nuu gbɛi ends with -ame
With the exception of Thursday, all the yoo gbɛii begin with vowels and all the nuu gbɛii begin with Ko- or Kw-
These seem to be the Akan names. In a previous post the Ga names given are a bit different.

Exercise 4.5
Ama - yoo - Hɔɔ - Saturday
Kofi Annan - nuu - Sohaa - Friday
Kwame Nkruma - nuu - Hɔɔ - Saturday
Afi - yoo - Sohaa - Friday
Kwabena - nuu - Jufɔ - Tuesday
Kojo - nuu - Ju - Monday
Yaa - yoo - Soo - Thursday
Esi - yoo - Hɔgbaa - Sunday
Kweku - nuu - Shɔ - Wednesday
Kwasi - nuu - Hɔgbaa - Sunday

Exercise 4.6
1. Ani Shɔ afɔ bo?
2. Ani Jufɔ afɔ bo?
3. Ani Hɔgbaa afɔ bo?
4. Ani Soo afɔ bo?
5. Ani Sohaa afɔ bo?
6. Ani Hɔgbaa afɔ bo?
7. Afɔ mi Hɔɔ.
8. Afɔ mi Sohaa.
9. Afɔ mi Hɔgbaa.
10. Afɔ mi Ju.
11. Afɔ mi Jufɔ.
12. Afɔ mi Shɔ.

Exercise 4.9
Meni gbi nɔ yɛ otsi lɛ mii ni afɔ bo? (What day of the week were you born?)
Afɔ mi Sohaa. (I was born on Friday.)
Sohaa-fɔmɔbii agbɛi ji Yaa ke ji yoo, ni kɛji nuu ni huɛ Kofi. (Friday-born people are named Afi if they are girls, and Kofi if they are boys.)
Wow, bɛɛ i Ghana gbɛi ji Afi. Oyiwala doŋŋ akɛ oha mi le enɛ. (Wow, then my Ghanaian name is Afi. Thank you for letting me know this.)
Shi daa bɛ. (You're welcome.)

Meni gbi nɔ yɛ otsi lɛ mii ni afɔ bo? Afɔ mi Soo. Soo-fɔmɔbii agbɛi ji Yaa ke ji yoo. Bɛɛ i Ghana gbɛi ji Yaa.
(What day of the week were your born? I was born on Thursday. Thursday-born people are named Yaa if they are girls. Then my Ghanaian name is Yaa.)

Exercise 4.10
day gbi
you are welcome shi daa bɛ
What day of the week were you born? Meni gbi nɔ yɛ otsi lɛ mii ni afɔ bo?
thank you oyiwala doŋŋ
I was born on ___ Afɔ mi ___
names of the days gbii lɛ agbɛi
week otsi

Linguaphile
Posts: 2906
Joined: 2016-09-17, 5:06

Re: Ga language resources (Ga-Dangme, Gã)

Postby Linguaphile » 2019-09-18, 12:58

Exercise 5.1 from Learn Ga Now
every day daa nɛɛ
last night nyɛ gbɛkɛ
tomorrow
I mi
you bo
he/she/it
we
you all nyɛ
they amɛ
here biɛ

Exercise 5.2
Mi yɛ biɛ nyɛ gbɛke.
Bo, oyɛ biɛ nyɛ gbɛke.
Lɛ, eyɛ biɛ nyɛ gbɛke.
Wɔ yɛ biɛ nyɛ gbɛke.
Nyɛ yɛ biɛ nyɛ gbɛke.
Amɛ yɛ biɛ nyɛ gbɛke.
Mi yɛ biɛ daa nɛɛ.
Bo, oyɛ biɛ daa nɛɛ.
Lɛ, eyɛ biɛ daa nɛɛ.
Wɔ yɛ biɛ daa nɛɛ.
Nyɛ yɛ biɛ daa nɛɛ.
Amɛ yɛ biɛ daa nɛɛ.
Ma hi biɛ wɔ.
Bo, obaa hi biɛ wɔ.
Lɛ, ebaa hi biɛ wɔ.
Wɔ baa hi biɛ wɔ.
Nyɛ baa hi biɛ wɔ.
Amɛ baa hi biɛ wɔ.

Exercise 5.3
1. wɔ tomorrow
2. shwane nɛɛ this afternoon
3. gbɛkɛ nɛɛ tonight
4. bianɛ now
5. wɔ leebi tomorrow morning
6. nyɛsɛɛ nyɔɔŋ lɛ last month
7. ŋmɛnɛ yesterday
8. wɔsɛɛ afi next year
9. daa nɛɛ every day
10. gbɛkɛ naashi nɛɛ this evening
11. nyɛ gbɛkɛ last night
12. daa Sohaa every Friday
13. nyɛ yesterday
14. leebi nɛɛ this morning
15. nyɛsɛɛ afi lɛ last year

This is interesting: "wɔ" means both "tomorrow" and "we"; "nyɛ" means both "yesterday" and "you"

Exercise 5.4
1.
I was here yesterday: Mi yɛ biɛ nyɛ.
I am here now: Mi yɛ biɛ bianɛ.
I will be here tomorrow: Ma hi biɛ wɔ.

2.
We are here everyday: Wɔ yɛ biɛ daa nɛɛ.
We were here last year: Wɔ yɛ biɛ nyɛsɛɛ afi lɛ.
We will be here tomorrow morning: Wɔ yɛ biɛ wɔ leebi.

3.
She will be here tomorrow: Lɛ ebaa hi biɛ wɔ.
She is here today: Lɛ eyɛ biɛ ŋmɛnɛ.
She was here last month: Lɛ eyɛ biɛ nyɛsɛɛ nyɔɔŋ lɛ.

4.
They are here every Friday: Amɛ yɛ biɛ daa Sohaa.
They were here yesterday: Amɛ yɛ biɛ nyɛ.
They will be here tonight: Amɛ baa hi biɛ gbɛkɛ nɛɛ.

5.
You were here last year: Bo oyɛ biɛ nyɛsɛɛ afi lɛ.
You are here now: Bo oyɛ biɛ bianɛ.
You will be here tomorrow morning: Bo obaa hi biɛ wɔ leebi.

6.
You all will be here tomorrow: Nyɛ baa hi biɛ wɔ.
You all were here last night: Nyɛ yɛ biɛ nyɛ gbɛkɛ.
You all are here everyday: Nyɛ yɛ biɛ daa nɛɛ.

Exercise 5.6
I was here on Wednesday: Mi yɛ biɛ Shɔ.
I will be here Friday: Ma hi biɛ Sohaa.
She will be here Friday: Lɛ hi biɛ Sohaa.
They were here Wednesday: Amɛ yɛ biɛ Shɔ.
You all will be here Friday. Nyɛ baa hi biɛ Sohaa.

vijayjohn
Language Forum Moderator
Posts: 24856
Joined: 2013-01-10, 8:49
Real Name: Vijay John
Gender: male
Location: Yuanlin, Changhua County
Country: TW Taiwan (臺灣)
Contact:

Re: Ga language resources (Ga-Dangme, Gã)

Postby vijayjohn » 2019-10-26, 4:17

Whoa, Linguaphile, thanks so much for posting all of this! :shock:

Linguaphile
Posts: 2906
Joined: 2016-09-17, 5:06

Re: Ga language resources (Ga-Dangme, Gã)

Postby Linguaphile » 2020-06-10, 19:24

https://www.youtube.com/watch?v=oqMq47ikgp4

Te oyɔɔ tɛŋŋ? = how are you?
Ofainɛ = please
Ojekoo = good morning
Ojemra = reply to "good morning" (ojekoo)
Te oyɔɔ tɛŋŋ? = how are you?
Ju = Monday
Jufɔ = Tuesday
Oyiwala dɔŋŋ = thank you
Oyiwala dɔŋŋ akɛ obaa tsɔɔ mi kaa = thank you for coming to teach me that
nitsɔɔmo = teaching
Enɛ enyiɛŋ? = how much is this one?
tse nɔ = reduce
Ofainɛ tse nɔ = please reduce [the price]
ekome = one
enyɔ = two
etɛ = three
amo = tomato
Miitao mahe amo = I want to buy a tomato
ekome = one
enyɔ = two
etɛ = three
ejwɛ = four
Ju = Monday
Jufɔ = Tuesday

Linguaphile
Posts: 2906
Joined: 2016-09-17, 5:06

Re: Ga language resources (Ga-Dangme, Gã)

Postby Linguaphile » 2020-06-10, 23:33

https://www.youtube.com/watch?v=1ma2RzIiFK0

ofainɛ ba biɛ nɛɛ = please come right here
    ofainɛ = please
    ba = come
    biɛ = here
    nɛɛ = this
ofainɛ yaa jɛmɛ gbɛ = ofainɛ yaa jɛŋ gbɛ = please go over there
    ofainɛ = please
    yaa = go
    jɛmɛ = there
    jɛŋ = there (shortened form)
    gbɛ = way
ofainɛ = please
    o = you (prefix)
    fai = hat
    = this
miikpa bo fai = I beg you
    kpa = stop; remove
    miikpa = I stop; I remove
    bo = you
    fai = hat
miikpa bo fai ba biɛ = I beg you come here
    miikpa = I stop; I remove
    bo = you
    fai = hat
    ba = come
    biɛ = here
miikpa bo fai yaa jɛmɛ = I beg you go there
    miikpa = I stop; I remove
    bo = you
    fai = hat
    yaa = go
    jɛmɛ = there
gbɔmɔ adesa = human being
    gbɔmɔ = human
    adesa = being
baa ho = pass by
    baa = come
    ho = pass
baa kwɛ = come see; come and see
    baa = come
    kwɛ = see
onuɔ Ga? = do you understand Ga?
    o = you (prefix form of bo)
    nu = drink
    onuɔ = you drink
    Ga = Ga
ɛɛ = yes

daabi = no

ɛɛ, hinuɔ Ga = yes, I understand Ga
    ɛɛ = yes
    hinuɔ = I drink; I understand
    Ga = Ga
daabi, hinuuu Ga = no, I don't understand Ga
    ɛɛ = no
    hinuuu = I don't drink; I don't understand
    Ga = Ga

Linguaphile
Posts: 2906
Joined: 2016-09-17, 5:06

Re: Ga language resources (Ga-Dangme, Gã)

Postby Linguaphile » 2020-06-11, 14:28

Ga pronouns and articles

https://www.youtube.com/watch?v=8DPRZb583So
https://www.youtube.com/watch?v=1NM2IlU4dNM
https://www.youtube.com/watch?v=Tws5gQxRsD8

Nyɛ mɔrimɔri = Good morning
Ŋmɛnɛ ɛ, wɔmiiba ni wɔba kase Ga "articles" kɛ "pronouns" yɛ nikasemɔ kome mli = today, we are coming to learn Ga articles and pronouns in a single lecture

Subject pronouns (prefixed) and object pronouns

1st person singular (I):
ŋ- / hi- = I (for past and present tense)
changes to mii- for present continuous tense
changes to ma- for future tense
changes to mi for the object pronoun (me)
    ŋkɛɛ = I said
    ŋkɛɛ yoo = I said okay
    ŋkɛɛ oba = I said you should come
    ŋkɛɛ ekolɛ oba = I said you should come maybe
    miitaoɔ = I'm searching, I'm looking for
    miisha Youtube video = I'm capturing a Youtube video
    yi mi = beat me; hit me
    amɛwa mi = they helped me
    mayi bo = I will beat you
    makɛɛ lɛ = I will tell him/her

2nd person singular (you)
o- = you (for past and present tense)
changes to oo- for present continuous tense
changes to obaa- for future tense
changes to bo for the object pronoun (you)
    ŋkɛɛ oba = I said you should come
    ootaoɔ = you are searching, you are looking for
    oosha ohe = you are washing (capturing) yourself, you are taking a selfie
    magba bo ma = I will hit you
    obaaba ŋmɛnɛ? = will you come today?
    obaaye nii aloo? = will you eat or not?

3rd person singular (he, she, it)
e- = he, she, it (for past and present tense)
changes to ee- for present continuous tense
changes to ebaa- for future tense
changes to for the object pronoun (him, her, it)
    ekɛɛ eeba = he said he is coming
    ekɛɛ ebaaba = he said he will come
    egba wɔ sane = he told us a story
    eegba wɔ sane = he is telling us a story
    eeye nii = he is eating
    eetaoɔ = he is searching, he is looking for
    eesha Kwami = he is taking a picture (capturing) Kwami
    teremɔ jara tsu ɛ = help him to carry the luggage
    yi = beat him
    ekɛɛ ekolɛ ebaatɔ lɛ = he said maybe he will be tired

1st person plural (we)
wɔ- = we (for past and present tense)
changes to wɔɔ- for present continuous tense
changes to wɔbaa- for future tense
stays for the object pronoun (us)
    jɛ Ga = we come from Accra
    tsɔɔ nii = we teach
    wɔɔtaoɔ = we are searching, we are looking for
    wɔɔsha tsɛŋsii mli = we are washing (capturing) bowls
    egba sane = he told us a story
    nyɛɛwa = you are helping us
    wɔɔwa nyɛ = we are helping you
    wɔbaafã gbɛ = we will travel
    wɔbaakane wolo = we will read

2nd person plural (you)
nyɛ- = you (plural) (for past and present tense)
changes to nyɛɛ- for present continuous tense
changes to nyɛbaa- for future tense
stays nyɛ for the object pronoun (you)
    nyɛwieɔ tsɔ = you talk too much
    nyɛɛtaoɔ = you are searching, you are looking for
    nyɛɛsha foto = you are taking (capturing) a photo
    nyɛɛwa wɔ = you are helping us
    wɔɔwa nyɛ = we are helping you
    nyɛbaaba aloo? = will you come or not?
    ani nyɛbaasuɔ mi? = will you love me?
    nyɛbaala lala = you will sing
    nyɛbaanyɛ amɛ = you will hate them

3rd person plural (they)
amɛ- = they (for past and present tense)
changes to amɛɛ- for present continuous tense
changes to amɛbaa- for future tense tense
stays amɛ for the object pronoun (them)
    amɛsuɔ Nyɔŋmɔ = they love God
    amɛwa mi = they helped me
    amɛɛwa mi = they are helping me
    amɛɛtaoɔ = they are searching, they are looking for
    amɛɛsha mɛi ɛ = they are taping (capturing) the people
    amɛkɛɛ amɛbaaya shia = they said they will go home

indefinite pronoun (one)
a- = one; unspecified "they" (for past and present tense)
changes to aa- for present continuous tense
changes to abaa- for future tense
    akɛɛ owieɔ tsɔ = one (unspecified) says you talk too much
    aaya jɛmɛ = they (unspecified) are going there
    aaba ɛ = one (unspecified) is coming
    aataoɔ = one is searching, one is looking for
    aasha wɔ = one is taping (capturing) us
    aawa mi = one is helping me
    abaatsɔɔ bo = one will teach you

Definite articles follow the noun
Definite article ɛ:
    nuu = boy, man
    nuu ɛ = the boy, the man
    yoo = girl, woman
    yoo ɛ = the girl, the woman
    yoo ɛ miiba = the girl is coming (yoo ɛ miiba is pronounced yoo ɛ mba)
    gbekɛ ɛ miiju ehe = the child is bathing
    fɔlɔi ɛ = the parents
    bii ɛ = the children
    nu ɛ = the water
    loo ɛ = the fish
When a noun ends with a, the article will be a instead of ɛ
    baa = leaf
    baa a = the leaf
    baa a miigbee shi = the leaf is falling down
    jara = market
    jara a = the market
When a noun ends with ɔ, the article will be ɔ instead of ɛ
    jufɔ = Tuesday
    jufɔ ɔ = the Tuesday; on Tuesday
    jufɔ ɔ, mafɔ nibii ahe = on Tuesday, I will wash
    fɔlɔ = parent; corner
    fɔlɔ ɔ = the parent
    kɔɔyɔɔ ɔ = the air
    ŋshɔ ɔ = the sea
    flɔnɔɔ ɔ = the oven
A few words use the article instead of ɛ
    mami = Mrs.; mademoiselle
    papi = mister
    obi = your child

Linguaphile
Posts: 2906
Joined: 2016-09-17, 5:06

Re: Ga language resources (Ga-Dangme, Gã)

Postby Linguaphile » 2020-06-12, 14:50

https://www.youtube.com/watch?v=gAj4IV0wels

daabi = no
kɔkɔɔkɔ = never
ɛɛ-ɛɛ = hɛɛ-hɛɛ = don't (imperative)

ŋyɛ = I have
ŋbɛ = I don't have

ŋyɛ tokota = I have a slipper
ŋbɛ tokota = I don't have a slipper

ŋyɛ omɔ = I have rice
ŋbɛ omɔ = I don't rice

ŋyɛ niyenii = I have food
ŋbɛ niyenii = I don't have food

daabi, ŋbɛ niyenii = no, I don't have food

kɔkɔɔkɔ, ebɛ niyenii = never, she/she has no food (he/she never has food)

ɛɛ-ɛɛ, ŋbɛ niyenii = don't try, I don't have food

ɛɛ-ɛɛ, ŋbɛ foŋ = don't try, I don't have a phone

https://www.youtube.com/watch?v=6ncuPqdhwNI
ba = come
maba = I will come
ŋbaaa = I won't come (present pronoun + overlong vowel in verb)
obaaa = you won't come

ye = eat
ŋyeee = I won't eat

yaa = go
wɔyaaa = we won't go
nyɛyaaa = you won't go
amɛyaaa = they aren't going; they won't go
wɔyaaa shia = we won't go home

nɔkpɛlɛmɔ = to agree
    nɔ + kpɛlɛ = agree (compound verb, works like German separable-prefix verbs)
    = infinitive marker
ŋkpɛlɛɛɛ nɔ = I won't agree
ekpɛlɛɛɛ nɔ = he won't agree
wɔpɛlɛɛɛ nɔ = we won't agree
wɔpɛlɛɛɛ nɔ kɔkɔɔkɔ = we will never agree

niyelimɔ = to eat
    ye = eat
    ni + ye + li = eat (compound verb)
    = infinitive marker
ŋyeee nii = I won't eat
wɔyeee nii = we won't eat
wɔyeee nii da = we won't eat at all
wɔyeee nii kɔkɔɔkɔ = we won't ever eat

le = to know
nilee = to know something (irregular verb; tone change)
ŋlé = I don't know
olé = you don't know
elé = he/she doesn't know
wɔlé = we don't know
nyɛlé = you (plural) don't know
amɛlé = they don't know
alé = one doesn't know

wɔlé lɛ = we don't know him/her
wɔlé dada = we don't know daddy
Umar lé emami = Umar doesn't know his mom/mum
Kofi lé Flɛŋtsi = Kofi doesn't know French
Nii lé nɔko nɔko = Nii knows nothing

(Elsewhere I have seen spelled leee, such as mileee lɛ = "I don't know him", which is the singular of wɔlé lɛ = "we don't know him" and seems to therefore have no reason to have a different spelling. In other words, presumably
wɔlé lɛ = wɔleee lɛ
milé lɛ = mileee lɛ
are alternate spellings of the same two phrases, with the spelling indicating the tonal change and the leee spelling failing to do so. I'm unsure of whether this also means they represent different pronunciations.)

https://www.youtube.com/watch?v=5SMHc2Ip0IE

Negative perfect mood: subject pronoun + verb + ko

ba = come
ŋbako = I haven't come yet
obako = you have not come yet

wɔleko = we haven't known yet
wɔleko sane ɛ = we haven't known about the issue/problem

kane ɛ gboko = the light is not off

kane = light
goga = bucket
osɛlɛ = comb
tsu = room
shia = house, home
ataade = shirt, dress
okpɔlɔ = table
yitswɛi = hair
ŋwɛi = sky, heaven
kɔpoo = cup

ŋyako shia = I haven't gone home yet; I am not yet home

Ju = Monday
Jufɔ = Tuesday
Shɔ = Wednesday
Soo = Thursday
Sohaa = Friday
Hɔɔ = Saturday
Hɔgbaa = Sunday

Hɔgbaa nɛ ɛ, ŋ-nako toiŋjɔlɛ = I haven't had peace of mind since this Sunday

Eyako kɛjɛ shɔ = he hasn't gone since Wednesday
    e = he (prefix)
    ya = go
    ko = negative perfect suffix
    kɛjɛ = since, from
    shɔ - Wednesday
shitamɔ = to sit down (compound verb)
    shi = down
    ta = sit
    = infinitive marker
ŋtako shi = I haven't sat yet
    ŋ = I (prefix)
    ta = sit
    ko = negative perfect suffix
    shi down
etako shi kɛjɛ ju = she hasn't sat since Monday
    e = she/he (prefix)
    ta = sit
    ko = negative perfect suffix
    kɛjɛ = from, since
    ju = Monday
etako shi kɛjɛ nyɛ = she hasn't sat since yesterday
    e = she/he (prefix)
    ta = sit
    ko = negative perfect suffix
    kɛjɛ = from, since
    ju = yesterday
gbɛfaa = to travel (compound verb)
    gbɛ = way
    faa = move
wɔfãko gbɛ kɛjɛ hɔgbaa = we haven't travelled since Sunday
    = we (prefix)
    = move
    ko negative perfect suffix
    gbɛ = way
    kɛjɛ = from, since
    hɔgbaa = Sunday

https://www.youtube.com/watch?v=WuZMTRcnC3g

ŋmɛnɛ ɛ miigba waa = today I'm making mistakes a lot

suffixes:
ni = = thing (as an object)
= person (as an object)

foo = cut
nifoo = nɔfoo = to cut something
mɔfoo = to cross someone (lit. to cut someone)
ŋfoŋ = I will not cut (future negative: subject pronoun + verb + ŋ)
ŋfoŋ nii = I will not cut anything

akwadu = banana
akwadufoo = to cut (down) banana
ŋfoŋ akwadu = I won't cut banana
ŋfoŋ akwadu kɔkɔɔkɔ = I will never cut banana

wiemɔ = to talk (mɔ = infinitive marker)
ŋwieŋ = I won't talk (future negative: subject pronoun + verb + ŋ)

mɔtswaa = to call someone
mɔ nɔtswaa = to hit someone with something
ŋtswaŋ mɔ = I will not call anyone (future negative: subject pronoun + verb + ŋ)
ŋtswaŋ mɔko mɔko = I will not call anyone
etswaŋ mɔko mɔko = he/she will not call anyone

nihefɔmɔ = to wash clothes
    ni = marks the object as a thing
    he = reflexive marker
    = wash with water, give bath (in a different tone, also means give birth)
    = infinitive marker
ŋfɔŋ nii a he = I wouldn't wash clothes
ofɔŋ nii a he = you wouldn't wash clothes
wɔfɔŋ nii a he = we wouldn't wash clothes
amɛfɔŋ nii a he = they wouldn't wash clothes

niimlishamɔ = to wash utensils
    ni = marks the object as a thing
    mli = inside
    sha = scrub, wash with a sponge
    = infinitive marker[/b]
Kofi shaŋ nii a mli = Kofi wouldn't wash the bowls (utensils)
ŋshaŋ n-daŋŋ = I wouldn't brush my teeth; I wouldn't wash my mouth

kuu = to break
yitswɛikuu = to cut hair; to barber
    yitswɛi = hair
    kuu = to break; to cut
ŋkuŋ ŋyitswɛi = I wouldn't cut my hair

Linguaphile
Posts: 2906
Joined: 2016-09-17, 5:06

Re: Ga language resources (Ga-Dangme, Gã)

Postby Linguaphile » 2020-06-13, 20:00

https://www.youtube.com/watch?v=W8Lfct3GfDQ

Review of Ga continuous pronouns (used in sentences that would use is/are + -ing in English) with Nungua dialect pronunciation in parenthesis:
1s = mii (= miŋ)
2s = oo (= )
3s = ee (= )
1p = wɔɔ (= wɔŋ)
2p = nyɛɛ (= nyɛŋ)
3p = amɛɛ (= amɛŋ)
indef = aa (= )

Verbs part 1

ye = eat (simple verb)
niyelimɔ = to eat something (compound verb)
    ni = thing
    ye = eat
    li = ("gives it more meaning")
    = infinitive marker
feemɔ = to do
    fee = (means nothing on its own; with the suffix, then it means "do")
    = infinitive marker
hoomɔ = to cook
fɔɔmɔ = to stop
kaimɔ = to remember
loomɔ = to collect; to pick up
ŋmɛɛmɔ = to release; to let go

Some verbs that do not use the infinitive marker suffix:
ba = to come
yaa = to go
= to take
fãa = to remove; to bring out; to pull out
gba = to divide, to split; to hit, to slap
sha = to scrub, to wash; to pull; to take a photo
ŋa = to close
jaa = to share
fuu = to bury; to smell

ba = to come
miiba (= miŋba) = I am coming
ooba (= oŋba) = you are coming
eeba (= eŋba) = he is coming
aaba (= aŋba) = one is coming
wɔɔba (= wɔŋba) = we are coming
nyɛɛba (= nyɛŋba) = you are coming
amɛɛba (= amɛŋba) = they are coming

yaa = to go
miiya (= miŋya) = I am going
ooya (= oŋya) = you are going
eeya (= eŋya) = he is going
wɔɔya (= wɔyba) = we are going
aaba (= aŋba) = one is going

joo = to dance
miijo (= miŋjo) = I am dancing
oojo (= oŋjo) = you are dancing
eejo (= eŋjo) = he is dancing
wɔɔjo (= wɔŋjo) = we are dancing
nyɛɛjo (= nyɛŋjo) = you are dancing
amɛɛjo (= amɛŋjo) = they are dancing
aajo (= aŋjo) = one is dancing

feemɔ = to do
miifee = I am doing
oofee = you are doing
eefee = he is doing
wɔɔfee = we are doing
nyɛɛfee = you are doing
amɛɛfee = they are doing
aafee = one is doing

ŋmɛɛmɔ = to release; to let go
miiŋmɛɛ = I am letting go
ooŋmɛɛ = you are letting go
eeŋmɛɛ = he is letting go
wɔɔŋmɛɛ = we are letting go
nyɛɛŋmɛɛ = you are letting go
amɛɛŋmɛɛ = they are letting go
aaŋmɛɛ = one is letting go

More -mɔ-type verbs:
nyiɛmɔ = to walk
fɔmɔ = to give birth
nyɛmɔ = to be able to
shiɛmɔ = to preach
amalemɔ = to lie
fitemɔ = to spoil; to ruin
saamɔ = to repair
wiemɔ = to talk; to speak
kwɛmɔ = to watch; to see
jajemɔ = to straighten; to align

More verbs without -mɔ:
jaa = to share
nuu = to drink
ka = to hang; to dry
gbee = to kill; to off

Linguaphile
Posts: 2906
Joined: 2016-09-17, 5:06

Re: Ga language resources (Ga-Dangme, Gã)

Postby Linguaphile » 2020-06-15, 14:43

https://www.youtube.com/watch?v=jCOPcx9n8IY\

te oyɔɔ tɛŋŋ? = how are you?
hiyɛ ojogbaŋŋ = Miyɛ ojogbaŋŋ = I am fine
hiyɛ ojogbaŋŋ ei = I'm really fine

ei = emphatic particle (wow! really!)
ei! obaanyɛ ofee? = wow! can you do it? / can you really do it?

hi hiɛ etse bo! = I have missed you!
hi hiɛ etse bo ei! = I have really missed you!
    hi hiɛ = my face
    bo = you
    ei = wow / really
baahe = come and collect; come and buy
    baa = come
    he = collect
    mahe = I will collect; I will buy
mahe kɔmi = I will buy kenkey
mahe otim = I will buy kenkey
mahe omɔ = I will buy rice

baahe omɔ = come and collect rice; come and buy rice
baahe shika = come and collect money; come for money

baakɔ = come and take
baakɔ shika = come and take money

nɛgbe oyaa? = where are you going?
miiya shia = I am going home
miiya we = I am going home

mɛni sane? = what is the problem?
mɛni eba? = what has happened?
mɛni yaa nɔ? = what is going on?
mɛni nii? = what thing? which thing?
mɛni ni? = what is it? what is that?

niyenii = food (lit. something that you eat)
    ni = thing
    ye = eat
    nii = thing
miiŋa bo ei! = greetings to you!
    miiŋa = I'm greeting
    bo = you
    ei = emphatic particle
miihere bo nɔ! = I respond!
    miihere = I am receiving
    bo = you
    = on
Greetings borrowed from English:
    mɔrimɔri = good morning
    kudafnuu = good afternoon
    kudiimi = good evening
oyiwaladɔŋŋ = thank you

Linguaphile
Posts: 2906
Joined: 2016-09-17, 5:06

Re: Ga language resources (Ga-Dangme, Gã)

Postby Linguaphile » 2020-06-16, 14:04

https://www.youtube.com/watch?v=Em9E491BJLo

Te atsɛɔ bo tɛŋŋ? = How are you called?

Atsɛɔ mi Nii Odai! = I am called Nii Odai
Ni bo hu? = and you?

Mihu atsɛɔ mi Huniah = I am also called Huniah
Enyiɛ oye? = how old are you?

Hiye afii nyɔŋma kɛ nɛɛhu = I am 19 years old
Ni bo hu? = and you?

Mihu hiye afii nyɔŋmai enyɔ kɔ ejwɛ = and I am 24
Hijɛ Niŋo! = I am from Ningo!
Ni bo hu, nɛgbɛ ojɛ? = and you, where are you from?

Hijɛ Nuŋua! = I am from Nungua!
Atsɛɔ hi mami akɛ awula Bɔɔtele = my mom is called Madame Borteley
Ni bo hu? = and yours?

Atsɛɔ hi mami akɛ anti Ayele = my mom is called Anti Ayele

Te oyɔɔ tɛŋŋ bianɛ? = how are you now?

Bianɛ, hiyɛ ojogbaŋŋ = right now I am fine!

Mi hu, hiyɛ ojogbaŋŋ = I am also fine!
Hiwieɔ Ga kɛ Gua wiemɔ = I speak Ga and Guan language!
Ni bo hu, mɛni wiemɔi owieɔ? = and you, what languages do you speak?

Hiwieɔ Ga, kɛ Tswii kɛ Blɔfo = I speak Ga, Twi and English

Ei! Bɛɛ obɔ mɔdɛŋ waa diɛŋtsɛ! = Wow! Then you've done well!

Yoo! Oyiwaladoŋŋ! = Okay! Thank you!

Wɔbɛ shidaa! = Don't mention it!
bianɛ = right now
Nɛgbɛ oyɔɔ bianɛ? = where are you right now?; where do you stay right now?

Hiyɛ Nungua metodisi = I stay at Nungua Methodist

Mi hu bianɛ, hiyɛ Nungua gbɛ ɛ sɛɛ = I am currently at Nungua Gbehser (New Nungua)
Niyenii ni hisumɔ waa ji jɔlɔf! = my favorite food is jollof
Ni bo hu, mɛni niyenii osuɔ waa = and you, what is your favorite food?

Hisumɔ banku kɛ shitɔ kɛ maŋ gbii = I like banku and pepper with dried fish
No ji niyenii ni misuɔ waa = that's my favorite food

No hewɔ, biɛ wɔ kɛ nyɛ baa wa = and so here is where we end it

Linguaphile
Posts: 2906
Joined: 2016-09-17, 5:06

Re: Ga language resources (Ga-Dangme, Gã)

Postby Linguaphile » 2020-06-17, 15:37

A new video from Huniah Tetteh:
https://www.youtube.com/watch?v=HHOiZNeOV1w

feemɔ = to do
    hifee = I do; I did
    ofee = you do; you did
    efee = he/she does; he/she did
    wɔfee = we do; we did
    nyɛfee = you do; you did
    amɛfee = they do; they did
    afee = one does; one did
    mafee = I will do it
    obaafee = you will do it
    ebaafee = he/she will do it
    wɔbaafee = we will do it
    nyɛbaafee = you will do it
    amɛbaafee = they will do it
    abaafee = one will do it
ebaafee niyeenii ha bo = he will prepare food for you
    ebaafee = he/she will do it
    niyeenii = food
    ha = give; for
    bo = you
wɔbaafee kɛha lɛ = we will do it for him/her
    wɔbaafee = we will do it
    = pronoun
    ha = give; for
    = him/her
kwamɔ = to disappoint
    miikwa = I am disappointing
    ookwa = you are disappointing
    eekwa = he/she is disappointing
    wɔɔkwa = we are disappointing
    nyɛɛkwa = you are disappointing
    amɛɛkwa = they are disappointing
    aakwa = one is disappointing
miikwa lɛ = I am disappointing him
Ŋyɔŋmɔ kwaaa mi kɔkɔɔkɔ = God will never disappoint me

kwɛ = hey
kwɛ hemɔ nii ɛ = hey, take the thing/stuff

kwɛmɔ = to look
    hikwɛ = I look; I looked
    okwɛ = you look; you looked
    ekwɛ = he/she looks; he/she looked
    wɔkwɛ = we look; we looked
    nyɛkwɛ = you look; you looked
    amɛkwɛ = they look; they looked
    akwɛ = one looks; one looked
    miikwɛ = I am looking
    ookwɛ = you are looking
    eekwɛ = he/she is looking
    wɔɔkwɛ = we are looking
    nyɛɛkwɛ = you are looking
    amɛɛkwɛ = they are looking
    aakwɛ = one is looking
    makwɛ = I will look
    obaakwɛ = you will look
    ebaakɛ = he/she will look
    wɔbaakɛ = we will look
    nyɛbaakwɛ = you will look
    amɛbaakwɛ = they will look
    abaakɛ = one will look
miikwɛ Kojo = I am looking at Kojo
miikwɛ bɔni ahoɔ niyeenii = I am observing how to cook
    miikwɛ = I am looking
    bɔni = how (in sentences); note: te = how (in questions)
    ahoɔ = one cooks (hoomɔ = to cook)
    niyeenii = food
hisuɔ bɔni oyɔɔ = I like how you are
kwɛmɔ bɔni ahoɔ nii ɛ = look at how you are cooking
    kwɛmɔ = to look
    bɔni = how (in sentences)
    ahoɔ = one cooks
    nii = things
nyiɛmɔ = to walk
amɛɛnyiɛ kɛ miiya shia = they are walking home
nyiɛmɔ kɛba biɛ = walk towards here
nyiɛmɔ kɛya biɛ = walk home

naamɔ = to step on; to stamp

miamɔ = to press; to squeeze
miamɔ lɛ = to squeeze him/her
miamɔ tsofa a = to press/squeeze the medicine

gbalamɔ = to pull
gbalamɔ kpã a kɛba = to pull the rope (come)

shãkamɔ = to practice a ritual during the La festival

bɔlɔmɔ = to shout
ebɔlɔɔ waa kpakpa = he/she really shouts loud

talamɔ = to pile up; to arrange
talamɔ tsɛŋsii ɛ = pile the plates up; arrange the plates
tsɛŋsii = plates
boolu = bowl

fitemɔ = to ruin; to spoil
niyeenii ɛ efite = the food is spoiled
pɛsodɛŋt ɛ efite = the toothpaste has expired (pɛsodɛŋt = toothpaste)

shɔɔmɔ = to scratch; to rub
shɔɔmɔ tsofa a yɛ tɛ nɔ = scratch/rub the medicine on a stone

tsumɔmɔ = to clean
    miitsumɔ = I'm cleaning
    ootsumɔ = you are cleaning
    eetsumɔ = he/she is cleaning
    miitsumɔ bɔɔdi ɛ nɔ = I'm cleaning the board
    miitsumɔ tsɛŋsii ɛ mli = I'm cleaning the plates
shamɔmɔ = to urinate
mashamɔ = I will urinate
shamɔmɔ yɛ biɛ = urinate here

kumɔmɔ = to break into pieces
kumɔmɔ shitɔ ɔ mli = break the pepper into pieces [inside]
Aba ŋ kumɔ shitɔ = Aba is breaking the pepper

damɔmɔ = to stand on
nɛgbɛ hi papa yɔɔ? = where is my father?
hipapa damɔ tɛ ɛ nɔ = my father is standing on the stone
hipapa damɔ shia mli = my father is standing in the house

Suffix -ɔ indicates a habitual, never-ending action:
    hifeɔ = I always do
    ofeɔ = you always do
    efeɔ = he/she always does
    wɔfeɔ = we always do things
    nyɛfeɔ = you always do things
    amɛfeɔ = they always do things
    afeɔ = one always does things
    hifeɔ nii = I am hardworking; I always do things
    hifeɔ nii waa = I am very hardworking
    hinuɔ Ga = I understand Ga
    hiwieɔ Latɛ = I speak Larteh
    ewieɔ Daŋme = he/she speaks Dangme
    Kuami kwɛɔ mɔ = Kwami always looks at people
mɛi = people, tribe, ethnicity
    Nuŋo mɛi = Nungo folks, Nungo people
    Nuŋua mɛi = Nungua folks, Nungua people
    Ga mɛi = Ga folks, Ga people
    Tɛshi mɛi = Teshie folks, Teshie people
    La mɛi = La folks, La people
    Fante mɛi = Fantes, Fante people
    Osu mɛi = Osu folks, Osu people
    Ashaŋte mɛi = Asantes, Asante people
    Gua mɛi = Guans, Gua people
    Blɔfo mɛi = Blɔfo tsɛ mɛi = whites, white people
bii = people (used after foreign-sounding ethnicity names)
    England bii = English people
    Britain bii = British people
    America bii = American people
    Spain bii = Spanish people
    China bii = Chinese people


Return to “African Indigenous Languages”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest