[Qırımtatarca]Viдповідь на деякі запита͡ння щодо Кримськотатарської мови

Moderator:eskandar

User avatar
repl2
Posts:84
Joined:2017-04-30, 23:08
Gender:male
[Qırımtatarca]Viдповідь на деякі запита͡ння щодо Кримськотатарської мови

Postby repl2 » 2018-04-24, 13:40

В темі тут: viewtopic.php?f=131&t=51490
виникли певні запита͡ння
, але виявилося, що там я вже писати не можу
, тому пишу тут:

Випаді͡ння голосних в корені реґулярно viдбувається при додава͡нні постфіксів що вказують на зв'язок (т.зв "посфіксів приналежності"). От наприклад:
oğul(син) -- oğ.lum| (мій син,синочок)
Оскілки є ще oğlan(хлопець) та olğan viд ol---(бути,стати)
то замість голосної що випала слід ставити крапочку -- це запобігає виносу мізків!

Кінцеві q p k переходять в ğ b g, подекуди t переходить в d при додава͡нні зновужтаки "посфіксів приналежності".
Причому, для багатоскладових слів це ще виконується більш-менш реґулярно, а для одоскладих -- як виняток. Тому ще багатоскладові слова на -ğ -b -g є радше винятком! Напр.: baĺiğ(розум) може вимовлятися як balıq(риба)!

Й все це вельмишановний автор запита͡ння має знати, до речі!

З діалектами все хитро:
Є розповсю͡джена байка про три діалекти "півде͡ннобережний" "степовий" та "середній". Те що називається "півде͡ннобережним" слід viднести до турецького суржику (причому, половина пісень за їх можна знайти в мережі є як-раз "півде͡ннобережні" як-що не viдверто турецькі)
, а "степовий діалект" слід віднести до літературної мови тако ж: yer-cer burun-murun oğul-ul. Тако ж до Кримськотатарської мови слід додати Урумські діалекти: вони були штучно viдокремлені внаслідок нациської окупації та депортації Урумів в Приазов'я. Тому літературний записа не означає якогось певного варіанту чита͡ння, як-от показано тут: viewtopic.php?f=131&t=52996
Наприклад, початкова k- може читатися й як м'який [т] або [ч]. початкова g- -- й як м'який [д] або [͡дж]! Çç може читатися як м'яка [ш], Qq -- як тверде [х]!!

Return to “Turkic Languages”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests