Gəlin Azərbaycanca danışaq!

Moderator: eskandar

Iratus
Real Name: Georgi
Country: AZ Azerbaijan (Azərbaycan)

Gəlin Azərbaycanca danışaq!

Postby Iratus » 2009-02-18, 16:51

Əziz forumçular,
Çox istəyərdim ki, siz öz fikirlərinizi, suallarınızı bu topikdə ifadə edərsiz. Amma bir şərtiylə - Azərbaycan dilində :)
Mənim adım Georgidir. Bakıda yaşayıram. Bir neçə aydan sonra, Allah qoysa, toyum olacaq :)

Mert
Real Name: Mert
Country: TR Turkey (Türkiye)

Re: Gəlin Azərbaycanca danışaq!

Postby Mert » 2009-02-18, 18:15

Iratus wrote:Əziz forumçular,
Çox istəyərdim ki, siz öz fikirlərinizi, suallarınızı bu topikdə ifadə edərsiz. Amma bir şərtiylə - Azərbaycan dilində :)
Mənim adım Georgidir. Bakıda yaşayıram. Bir neçə aydan sonra, Allah qoysa, toyum olacaq :)

Valla Azerbaycanca bilmiyorum; ancak, yazdıklarımı Azeri Türkçesine çevirirsen, zamanla öğrenirim Georgi. :D

Madem öyle danışaq; menim adım Mert. Mersin'de okuram; ailem İstanbul'dadır. :)
ه ه
ل
پ

Iratus

Postby Iratus » 2009-02-18, 18:43

Mert wrote:

Valla Azerbaycanca bilmiyorum; ancak, yazdıklarımı Azeri Türkçesine çevirirsen, zamanla öğrenirim Georgi. :D

Madem öyle danışaq; menim adım Mert. Mersin'de okuram; ailem İstanbul'dadır. :)

Salam, Mert!

Mən səni başa düşdümsə, Azərbaycanca bilənlər də başa düşərlər. :)
Neçə yaşın var? Mersində nə oxuyursan?

Mert

Postby Mert » 2009-02-18, 21:05

25 yaşım var. Almanca Mütercim-Tercümanlık okuyuram. Peki, sen?
ه ه
ل
پ

eskandar
Language Forum Moderator
Real Name: Eskandar

Postby eskandar » 2009-02-19, 6:08

Salam əleyküm! Hər şeyi başa düşdüm, amma çox Azəri bilmirəm, və yalnız az danışa bilərəm. Mənim adım İsgəndərdir, çox şadam Georgi can. :) Sizi toyuz mərasimi ilə təbrik edirəm! Zəhmət olmasa, mənim səhvlərimi düzəltiz. Azəriyi öyrənmək istəyirəm!
Currently away from Unilang.

Iratus

Postby Iratus » 2009-02-19, 11:54

eskandar wrote:

Salam əleyküm! Hər şeyi başa düşdüm, amma çox Azəri bilmirəm, və yalnız az danışa bilirəm. Mənim adım İskəndərdir (bizdə də belə ad var. əgər sənin adın İsgəndərdirsə, onda bahışla), çox şadam Georgi can. :) Sizi toy__ mərasimi ilə təbrik edirəm! Zəhmət olmasa, mənim səhvlərimi düzəldin. Azərini öyrənmək istəyirəm!

Salam, İskəndər!

Sizinlə tanış olmağa çox şadam. Toyum hələ ki olmayıb, sentyabr ayında olacaq.
Azərbaycanca yaxşı danışırsız və az səhvlər buraxmısız.
Özünüzdən biz az yazın. Harada yaşayırsız, oxuyursuz yoxsa işləyirsiz?

P.S. Bugün öyrəndim ki, "İskəndər" adında əsasən "g" hərfi yazılır :). Lakin dostumun adı İskəndərdir :)
Last edited by Iratus on 2009-02-19, 17:59, edited 1 time in total.

Iratus

Postby Iratus » 2009-02-19, 12:04

Mert wrote:25 yaşım var. Almanca Mütercim-Tercümanlık okuyuram. Peki, sen?

26 yaşım var. Azərbaycan Dillər Universitetini qurtarmışam. Tərcüməçilik fakültəsində oxumuşam (ingilis dili). Hal-hazırda neft şirkətdə inzibatçı kimi işləyirəm.
Almaniyada olmusan? Mən Drezdendə, Leypsiqdə, Meysendə və Berlində olmuşam.

Mert

Postby Mert » 2009-02-19, 17:42

Iratus wrote:
Mert wrote:25 yaşım var. Almanca Mütercim-Tercümanlık okuyuram. Peki, sen?

26 yaşım var. Azərbaycan Dillər Universitetini qurtarmışam. Tərcüməçilik fakültəsində oxumuşam (ingilis dili). Hal-hazırda neft şirkətdə inzibatçı kimi işləyirəm.
Almaniyada olmusan? Mən Drezdendə, Leypsiqdə, Meysendə və Berlində olmuşam.

Geçen yaz Düsseldorf'ta olmuşam.

Georgi, sen Müslümansan? Yanlış anlama, adın Müslümanların kullandığı bir ad değil; o yüzden sordum. :)
ه ه
ل
پ

Iratus

Postby Iratus » 2009-02-19, 17:54

Müsəlman deyiləm :) xristianam. Milliyətcə Rusam. Bakıda anadam olmuşam. Valideynlərim də Azərbaycanda anadan olmuşdular.

Mert

Postby Mert » 2009-02-20, 15:11

Iratus wrote:Müsəlman deyiləm :) xristianam. Milliyətcə Rusam. Bakıda anadam olmuşam. Valideynlərim də Azərbaycanda anadan olmuşdular.

Georgi, bir şey soracağım. Türkiye Türkçesi, Azerilerin kulağına nasıl geliyor? Mesela, Azeri Türkçesi, bize komik geliyor. Birçok insan, Azeri Türkçesiyle dalga geçiyor burada.
ه ه
ل
پ

Iratus

Postby Iratus » 2009-02-20, 19:39

Mert wrote:
Iratus wrote:Müsəlman deyiləm :) xristianam. Milliyətcə Rusam. Bakıda anadam olmuşam. Valideynlərim də Azərbaycanda anadan olmuşdular.

Georgi, bir şey soracağım. Türkiye Türkçesi, Azerilerin kulağına nasıl geliyor? Mesela, Azeri Türkçesi, bize komik geliyor. Birçok insan, Azeri Türkçesiyle dalga geçiyor burada.

Mert, Sovet Ittifaqı dağılandan sonra, bizim televiziyada və radioda bir neçə türk kanallarını açdılar. Ona görə indi çoxlu adamlar Türkcə həm başa düşürlər həm də danışırlar, türk mahnılarına qulaq asırlar. Bu o deməkdir ki, Türkiyə Türkçəsi onların qulağına çoz gözəl gəlir.
Mən isə Türkcə lap az başa düşürəm, və mənim fikrimcə, Azərbaycan dili daha qəşəngdir :) (mənimlə bir yerdə işləyən həmkarım belə düşünmür, deyir ki, Türk dili Azərbaycan dilindən daha incə və gözəldir)

eskandar
Language Forum Moderator

Postby eskandar » 2009-02-21, 6:55

Iratus wrote:Salam, İskəndər!

Sizinlə tanış olmağa çox şadam. Toyum hələ ki olmayıb, sentyabr ayında olacaq.
Azərbaycanca yaxşı danışırsız və az səhvlər buraxmısız.
Özünüzdən biz az yazın. Harada yaşayırsız, oxuyursuz yoxsa işləyirsiz?

P.S. Bugün öyrəndim ki, "İskəndər" adında əsasən "g" hərfi yazılır :). Lakin dostumun adı İskəndərdir :)

Düzəlişlər üçün təşəkkür elirəm! Üzr istəyirəm, bu hissəni başa düşmüdüm: "oxuyursuz yoxsa işləyirsiz?" Indi Atlanta, Corciyada yaşayırım, amma əslən Kaliforniyadanım. 22 yaşım var, bir universitetde işləyirəm. Mənim atam İrandan Farsdır və mənim anam Amerikadan Yəhudidir, və mənim əmimin arvadı (yenge?) Təbrizdən Azəridir! Rəfiqəyim həm Azəridir, amma Azərbaycan dili bilmir, yalnız ingilis dili və fars dili bilir.

Doğrudan da mənim adım İskəndərdir (Eskəndər), lakin fikirləşdim ki Azeride "İsgəndər"dir. :)

Iratus

Postby Iratus » 2009-02-22, 19:48

İsgəndər, "oxuyursuz yoxsa işləyirsiz?" - "oxuyursuz ya da işləyirsiz" (do you study or work) deməkdir. "Yengə" isə toydan sonra bəyin evinə gəlini aparan qadın.
Siz Fars və Yəhudi dilləri bilirsiz? Məncə Fars dili çox gözəldir.

eskandar
Language Forum Moderator

Postby eskandar » 2009-02-23, 6:46

Aha, anladım. Keçən ildə universitetini qurtardım, hələ işləyirim. Graduate school'da Orta Şərq ədəbiyyatını oxurmaq istəyirəm. Nə İbri, nə də İdiş dilləri bilmirəm, ona baxmayaraq uşaqkan sinaqoqda İbri dilini oxurdum. (I'm sure I mangled that sentence!) Fars dili yaxşı bilirəm və çox sevirəm! :D

Üzr istəyirəm, bunı də anlamadım: ""Yengə" isə toydan sonra bəyin evinə gəlini aparan qadın."

Mert

Postby Mert » 2009-02-23, 10:05

eskandar wrote:
Üzr istəyirəm, bunı də anlamadım: ""Yengə" isə toydan sonra bəyin evinə gəlini aparan qadın."

Sanırım, bu bir atasözü.
ه ه
ل
پ

Iratus

Postby Iratus » 2009-02-23, 16:30

Xeyr, bu atalar sözü deyil :) İsgəndər, sən keçən dəfə yazmısan - "...... əmimin arvadı (yengə)....." Mən isə izah etmək istəyirdim ki, yengə başqa bir şeydir. Yengə - o qadındır ki, toy mərasimindən sonra gəlini (xanımı) bəyin evinə gətirir və yataq otağın yanında gözləyir ki, toy gecəsindən sonra əmin olsun ki, gəlin bakirə imiş.

It wasn't a proverb. Eskandar, last time you wrote "...... əmimin arvadı (yengə)....." . And I just wanted to explain that yenge is quite another thing. Yenge is a woman who takes the bride to the groom's home after the wedding and she's sitting by the bedroom and waiting till the end of the first night to make sure that the bride was virgin.

Mert

Postby Mert » 2009-02-23, 19:42

Iratus wrote:Xeyr, bu atalar sözü deyil :) İsgəndər, sən keçən dəfə yazmısan - "...... əmimin arvadı (yengə)....." Mən isə izah etmək istəyirdim ki, yengə başqa bir şeydir. Yengə - o qadındır ki, toy mərasimindən sonra gəlini (xanımı) bəyin evinə gətirir və yataq otağın yanında gözləyir ki, toy gecəsindən sonra əmin olsun ki, gəlin bakirə imiş.

Bizde ise, arkadaşların hanımlarına ya da amca ve dayıların eşlerine yenge denir. Bu arada, bekaret kontrolü bizde de vardı eskiden; neyse ki, günümüzde nadiren yapılıyor! Azerbaycan'da hala yapılıyor mu, yoksa?! :shock:
ه ه
ل
پ

eskandar
Language Forum Moderator

Postby eskandar » 2009-02-24, 15:13

Sizi anladım. "Yenge"ni yazdım çünki İstanbul Türkcəsidə "əmi arvadı" mə'na verir (öyle değil mi, Mert?)

Iratus

Postby Iratus » 2009-02-24, 18:50

Lüğətdə oxudum ki, dialektik bir mənası kimi bizdə də "yengə" əminin arvadı deməkdir. Amma heç vaxt eşitməmişəm ki, bu söz o mənada istifadə olunsun. Deyəsən bəzi rayonlarda belə deyirlər, lakin bilmirəm hansılarda.

Mert

Postby Mert » 2009-02-24, 20:15

eskandar wrote:Sizi anladım. "Yenge"ni yazdım çünki İstanbul Türkcəsidə "əmi arvadı" mə'na verir (öyle değil mi, Mert?)

Evet, öyle.
ه ه
ل
پ

Return to “Turkic Languages”