Фонология на буквата „л”

Moderator:gothwolf

User avatar
Woods
Posts:950
Joined:2007-11-14, 12:43
Gender:male
Country:FIFinland (Suomi)
Фонология на буквата „л”

Postby Woods » 2015-02-09, 21:01

Аз съм от София и за мен следните буквосъчетания се произнасят както следва:

ла = [wa]
лъ = [wə]
ло = [wo]
лу = [wu]
ле = [le]
ли = [li]

ал = [aw]
ъл = [əw]
ол = [ow]
ул = [uw]
ел = [ew]
ил = [iw]

Все пак знаех че някои по-възрастни хора произнасят едно от двете „л”-та по по-различен начин:

ла = [ła]
лъ = [łə]
ло = [ło]
лу = [łu]
ле = [le]
ли = [li]

където [ł] = предно, затъмнено [l], почти като на английски, но малко по-назад, както е по руски; а [l] е както на френски.

Обаче наскоро спорихме с една колежка и тя твърдеше че така както аз говоря не било правилно. Тя самата говори ту така, ту иначе. За мен моята фонология си е най-правилна и смятам да я запазя такава, каквато е. Но покрай нея започнах да се заслушвам и тук-таме чувам по някой човечец който говори със старото, предно „л”. Обаче наблюденията ми кога и как се използва [ł]-то при този вид фонология не са достатъчни.

Питам се, дали [ł] се чува и преди, и след гласна, както аз си мислех, или само преди? Това е защото чух хора, които казват ла = [ła], лъ = [łə], ло = [ło], лу = [łu], ле = [le], ли = [li], но в същото време ал = [aw], ъл = [əw], ол = [ow], ул = [uw], ел = [ew], ил = [iw]. Такъв ли е принципът или това са хора, които първоначално са говорили както аз, но след това са започнали да се правят на интересни?

Не трябва ли да бъде ал = [ał], ъл = [əł], ол = [oł], ул = [uł], ел = [eł], ил = [ił]?

Познавате ли хора, които използват старото „л”, и наблюдавали ли сте как се произнася по „класически”?

User avatar
IvoCarog
Posts:66
Joined:2010-02-22, 20:53
Gender:male
Country:BGBulgaria (България)

Re: Фонология на буквата „л”

Postby IvoCarog » 2015-04-12, 4:36

Здравей Woods :)
аз не бих казал, че така както ти произнасяш "л"-то е направилно, както и не бих казал че начина по който говорят пловдичаните е неправилен - но и до колкото ми е известно не е начина, по който се произнася в стандартния български.
native: Image
fluent: Image Image
well enough: Image

User avatar
Woods
Posts:950
Joined:2007-11-14, 12:43
Gender:male
Country:FIFinland (Suomi)

Re: Фонология на буквата „л”

Postby Woods » 2015-04-21, 16:28

А ти как говориш? Тази тема я написах за да питам именно това, а не за да се похваля аз как говоря. Най-вече ме интересува дали хората, които казват [łə] вместо [wə] ако л-то е преди гласната, казват [əł] или [əw] ако е след.

И от кой край си?

Ако ми позволиш и една лека корекция – начинът.


Return to “Bulgarian (Български)”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests