Turkish - voron

Moderator:voron

voron
Language Forum Moderator
Real Name:Igor
Country:TRTurkey (Türkiye)
Re: Turkish - voron

Postby voron » 2013-03-11, 15:02

Merhaba İnsan,
Tiflis gerçekten çok güzel, manzaları birbirinden güzel, Tiflis'te unutulmaz 3 gün yaşadım.
Özellikle şaşırtıcı olan geçen yılda kurulmuş şehrin eski merkezini Narikali adlı tarihi kaleyle bağlayan teleferik. Ona binildiği zaman şehrin en güzel bolümlerin biri ayağın altında kalıyor.
Image

Belarusça soruna gelince, Rusça ve Belarusça arasındaki fark az. İskandinav dilleri yani Norveççe İsveççe Danca arasındaki farka benziyor, yani telaffuzda, gramerde ve sözlükte farklar var ama Rusça veya Ukraynaca konuşan biri biraz zorlanırsa Belarusça da anlayabilir. Birkaç örnek:
rusça - belarusça
здравствуйте/добрый день - добры дзень
как дела - як справы, як маешся
как тебя зовут - як цябе завуць
я не говорю по-турецки - я не размаўляю па-турэцку

Maalesef Belarusça yavaş yavaş yok oluyor. Şehirlerde neredeyse konuşulmuyor. Bizim büyük anneler onu konuştular, anneler ise şehirlere taşınınca Rusçaya döndüler. Sovyet etkisi altında Rusça resmi dil olarak yer aldı. Şimdi diğer Sovyet ülkeleri gibi bizim de dilimizi canlandırmamız gerekiyor, ama siyasal durum nedeniyle olmuyor.

Peki senin ana dilin ne? Bosnakça mı?

Insan
Country:BABosnia and Herzegovina (Босна и Херцеговина)

Postby Insan » 2013-03-11, 15:18

Tiflisteki raporu okumak cok zevkli, umarim ki ben de bir gunde oraya gidcem.
Belaruscayin yeri Rusca alio ki daha once duymustum... Birkac Belarus filmi izledim, Ikinci dunya savas hakkinda.
Evet, anadilim Bosnakcadir.

Belarusca-rusca arasindaki fark verdigin icin, ornekleri yazdigin icin tesekkur ederim :)

voron
Language Forum Moderator

Postby voron » 2013-03-16, 11:08

Rica ederim İnsan!
Anadilin Bosnakçaysa Türkçe'yi yabancı dil olarak mı öğrendin? Neden acaba? İş için mi yoksa zevk için? Srdačan pozdrav iz Belorusije!

kalemiye
Country:ESSpain (España)

Postby kalemiye » 2013-04-20, 15:50

voron wrote:Rica ederim İnsan!
Anadilin Bosnakçaysa Türkçe'yi yabancı dil olarak mı öğrendin? Neden acaba? İş için mi yoksa zevk için? Srdačan pozdrav iz Belorusije!

Duyduğum kadarıyla Bosna'da Türkçe öğrencilerin sayısı oldukça yüksek, doğru mu?
Not available

voron
Language Forum Moderator

Postby voron » 2013-04-24, 0:09

Amerika'dayken İspanyolca öğrenesim geldi. :) Ziyaret ettiğim Miami bölgesinde İspanyolca, aşırı derecede konuşulan bir dil.

kalemiye

Postby kalemiye » 2013-04-26, 15:18

voron wrote:Amerika'dayken İspanyolca öğrenesim geldi. :) Ziyaret ettiğim Miami bölgesinde İspanyolca, aşırı derecede konuşulan bir dil.

ABD'nin güney eyaletlerinde İspanyolca çooook konuşuluyor, yani o taraflarda, Florida olsun, Kalifornia olsun hatta Teksas olsun, gerçekten İngilizce'ye hiç ihtiyaç duymuyorsun.
Not available

voron
Language Forum Moderator

Postby voron » 2013-09-25, 12:04

Geçen yıl Kırım'dayken bazı yerlerde Kırım Tatarcası yazılar gördüm. Sizinle paylaşmak istiyordum ama unuttum, şimdi paylaşıyorum işte.

Havaalanındaki ötübüs:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Crime ... eropol.JPG
Kırımga hoş keldiniz

Yalta adlı şehirdeki Kırım Tatar sürgününün hatırasına anıt:
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0% ... %D0%BE.jpg
Sen olmasan
Ne Yalta bar
ne deniz bar
ne Ada
Sen olmasan
Aziz halkım
kimge gerek
bu dunya.

kalemiye

Postby kalemiye » 2013-09-25, 13:23

Paylaştığın için teşekkür ederim. Aslında, Tatarca Türkiye Türkçesinden çok farklı değil. Kaç tane Tatar arkadaşlarım var, konuştukları az çok anlayabiliyorum.

Bu arada, sanki ilk cümlede fazla harfler bulunuyor. Kullandıkları alfabesinden biraz bahsedebilir misin Voron?
Not available

voron
Language Forum Moderator

Postby voron » 2013-09-25, 15:54

kalemiye wrote:Paylaştığın için teşekkür ederim. Aslında, Tatarca Türkiye Türkçesinden çok farklı değil. Kaç tane Tatar arkadaşlarım var, konuştukları az çok anlayabiliyorum.

Tatar arkadaşlarım deyince Rusya'daki Tataristan'dan gelenler mi, Kırım Tatarları mı demek istiyorsun? Bunlar farklı millet, dilleri de farklı. Kırım Tatarcası Türkiye Türkçesine çok daha yakın.

Bu arada, sanki ilk cümlede fazla harfler bulunuyor. Kullandıkları alfabesinden biraz bahsedebilir misin Voron?

Memnuniyetle. Bügünkü Kırım Tatarcası hem Kiril hem de Latin alfabesiyle faydalanıyor. Arasındaki karşılıkları şu tabloya koydum:

абвггъдеёжзийккълмннъопрстуфхцчджшщыэюя
abvgğdye, eyo, öjziykqlmnñoprstufhtsçcşşçıeyu, üya

Gördüğümüz gibi Türkiye Türkçesinde bulanmayan sadece 2 tane harf var:
q /q/ (Arapçadaki 'qaf' ﻕ gibi okunuyor)
ñ /ŋ/ (İngilizcedeki 'ng' gibi okunuyor)
Bunun dışında, ğ harfi her zaman /ɣ/ gibi okunuyor (Azerbaycanca gibi).

Bu tabloyu kullanarak yukarıdaki yazıların Latince karşılıklarını şöyle yazabiliriz:
1) Qırımğa hoş keldiñiz

2) Sen olmasañ
Ne Yalta bar
Ne deñiz bar
Ne Ada
Sen olmasañ
Aziz halqım
Kimge kerek
Bu duñya.

kalemiye

Postby kalemiye » 2013-09-25, 17:12

Tatar arkadaşlarım deyince Rusya'daki Tataristan'dan gelenler mi, Kırım Tatarları mı demek istiyorsun? Bunlar farklı millet, dilleri de farklı. Kırım Tatarcası Türkiye Türkçesine çok daha yakın.

Kırım Tatarlarından bahsediyordum :). Rusya'daki Tataristan'dan gelen kaç tanıdıklarım var ama aralarında hep Rusça konuştukları için dili nasıl olduğunu bilemiyorum :/ , herhalde kendileri de dile pek hakim değiller yoksa anadilini kullanırdı diye düşünüyorum. Maalesef, Rusya Fedesaryonunda yaşayan Türkler genelde kendi anadile sahip çıkmıyorlar ve yavaş yavaş o Türk dilleri elden gider, ve bu, her bakış açısından, çok büyük bir kaybıdır.

Şuanda Kırımda hangi alfabeyi daha çok kullanılır?
Not available

voron
Language Forum Moderator

Postby voron » 2013-09-27, 11:54

kalemiye wrote:Şuanda Kırımda hangi alfabe daha çok kullanılır?

Kesinlikle Kiril alfabesi. Aslında sokaklarda hiç Latin alfabesini görmedim. Bütün gördüğüm yazılar, kitaplar, gazeteler Kiril alfabesindeydi.

kalemiye

Postby kalemiye » 2013-09-28, 21:45

voron wrote:
kalemiye wrote:Şuanda Kırımda hangi alfabe daha çok kullanılır?

Kesinlikle Kiril alfabesi. Aslında sokaklarda hiç Latin alfabesini görmedim. Bütün gördüğüm yazılar, kitaplar, gazeteler Kiril alfabesindeydi.

Evet, o daha çok mantıklı, sonuçta bildikleri diğer iki dil, Rusça ve Ukraynaca, kırıl alfabesinde yazılır. Kırımda, okulda Tatarca öğretilir mi?
Not available

voron
Language Forum Moderator

Postby voron » 2013-09-30, 2:22

kalemiye wrote:Kırımda, okulda Tatarca öğretilir mi?

Bildiğim kadarıyla Kırım Tatar çocukları için bütün dersleri Kırım Tatarcası dilinde verilen okullar var. Rusça ya da Ukraynaca okullarında ise Kırım Tatarcası öğretilmiyor. İnternetten istatistiğe bakıp Kırım Tatarcası okullarının kaç olduğunu daha ayrıntılı yazacağım. Bu arada birkaç tane Kırım Tatarcasının konuşulduğu klipler göstereceğim:
http://www.youtube.com/watch?v=egrIIXuUMHI
http://www.youtube.com/watch?v=KvV39108VhE
http://www.youtube.com/watch?v=hmVSDTcgIN8 (Mülakatı veren adam Kırım Tatar değil, Rusmuş ama Kırım Tatarcasını ana dili gibi konuşuyormuş.)
http://www.youtube.com/watch?v=vwGr9kVT8b8 (Videoda Kırım Tatar Meclisinin bir üyesi Refat Çubarov dil problemine dikkat çektirmek için ana dilinde konuşa konuşa tercümanlık yapan kıza tercüme ettiriyor. Kızın tercümesi bayağı düşük oluyor. Sonunda Çubarov, Kırım Tatarcası meselesine daha fazla önem verilmesi gerektiğini vurguluyor.)

kalemiye

Postby kalemiye » 2013-10-16, 17:38

Tesekkurler voron!! :)
Not available

fasoncho
Real Name:Simeon

Postby fasoncho » 2014-04-27, 5:33

voron wrote:In the "Kısa sorular" topic I mentioned that I would be creating a Turkish dictionary for the Kindle Touch e-reader with the support of look up feature.

Here is a very very rough version of what I have so far. It is Turkish-Russian (Turkish-English will also be coming), and it supports nouns/adjectives only, I haven't got to verbs yet.

Cool aint it :)

Hi Voron,

I was wondering if you got any luck producing the Turkish - English Kindle Dictionary. I am learning Turkish now, and I know by experience that starting reading is the best way to make a fast leap in a language. Unfortunately I couldn't find any good Turkish - English Kindle dictionary on the market - free or paid - non of them is able to recognize even the simple varieties of Turkish inflections, and that is making the dictionary quite unusable. I will appreciate if you share how your efforts are going.

voron
Language Forum Moderator

Postby voron » 2014-04-27, 17:12

Hi fasoncho,
Please check your PM.

fasoncho
Real Name:Simeon

Postby fasoncho » 2014-04-28, 8:55

Thank you!

karakush
Country:AEUnited Arab Emirates (الإمارات العربية المتحدة)

Postby karakush » 2014-11-17, 21:55

Merhaba, Voron.
Ben de turkce ogreniyorum. Kindle icin bir sozluk ariyordum fakat online bir sey bulamadim. Size rica ediyorum belki benim ile da herhangi bir faydali link paylasa bilirsiniz.
Size simdiden tesekkur ederim.

voron
Language Forum Moderator

Postby voron » 2014-11-19, 18:50

Merhaba karakuş, size PM üzerinden mesaj attım.

nadi
Real Name:Nadi Can

Postby nadi » 2014-12-29, 18:54

:) İnanılmaz! Bu başlık altındaki ilk mesajınızı okudum. İngilizce olarak Türkçe öğrenmeye başladığınızı, ilk dersi bitirdiğinizi ve dilbilgisini kolay ama kelimeleri biraz zor bulduğunuzu yazmışsınız. Oysa ki şu anda bütün mesajlarınızı Türkçe yazıyorsunuz ve gayet gelişmiş ve doğru Türkçe kullanıyorsunuz. Sizi bu başarınızdan dolayı kutlarım. Başarınızdan etkilendim ve ilham aldım. :congrats: :congrats: :goodjob:

Return to “Turkish (Türkçe)”