Τürkçe öğrenmek için Deutsch Warum Nicht? ve Radio D

Moderator:voron

mithridates
Real Name:Dave MacLeod
Τürkçe öğrenmek için Deutsch Warum Nicht? ve Radio D

Postby mithridates » 2008-01-28, 16:46

Merhaba - ben geçen yıl Türkçe çok öğreniyordum ve şimdi biraz yazmak, okumak vs. yapabiliyorum. Türkiye'ye hiç gidemedim ama gitmek istiyorum.

Başka diller de sevdiğim için Türkçe'yi öğrenirken başka dil de öğrenebileceğim acaba düşündüm ve çok ilginç bir kursu buldum. Burada:

http://www.dw-world.de/dw/0,2142,3495,00.html

Bu Türkler için bir Almanca kursu. Orada Andreas adlı bir Alman ve Ex adlı bir 'görünmez varlık' (bir cin) o kursun kahramanlar. Bölüm 1'de Almanca çok basit, bölüm 2 de zor değil, ve bölüm 3 ve 4'te içerik biraz zor olabiliyor ama bölüm 1 ve 2 yapsanız o kadar zor değil.

O kursda pdf var, mp3 var, tüm bedava. Benim en hoslandığım kurs.

Deutsche Welle'de şimdi Radio D adlı yeni kurs da var ve aynı şekilde Türkçe ve Almanca'yı öğrenebiliyorsunuz ama bence Deutsch Warum Nicht kadar ilginç değil. Ben Andreas ve Ex'i seviyorum.

Okay, and some English too. I just wanted to bring up the method I used to study Turkish last year - the link above goes to a German course called Deutsch - Warum Nicht? made for Turks (actually it's in about 20 languages), and is an interesting way to learn Turkish while picking up some German at the same time. The course itself is really interesting and I like all the characters, the whole thing is in pdf and mp3 format and is all free. There's another course recently called Radio D that can be used in a similar way though personally I don't like the characters half as much.

kalemiye
Country:ESSpain (España)

Postby kalemiye » 2008-01-28, 17:53

Merhaba Mithridates! Türkçe forumuna hos geldin!! Aslinda, Türkçen çok güzel.

Belki bu almanca kursu okuyacagim, ama almanca ilgini çekmiyor :( .
Not available

mithridates

Postby mithridates » 2008-01-28, 18:04

renata wrote:Merhaba Mithridates! Türkçe forumuna hos geldin!! Aslinda, Türkçen çok güzel.

Problem yok. 1 bölümdeki Almanca çok basit ve hikaye de ilginç. Almanca'da varken Türkçe'de bulunduğu sözcük de biraz var (örneğin kasa).

Ve Almanya'da (Berlin vs.) Türkler çok olduğunu unutmayın. Onların kültürünü anlamak için basit Almanca da anlarsan iyi olacak değil mi?

http://tr.wikipedia.org/wiki/Almanya_T%C3%BCrkleri

(Almanya Türkleri hakkında bir madde)

Nerede yaşıyorsun? Ben Kore'de yaşıyorum. Bu forum çok güzel.

kalemiye
Country:ESSpain (España)

Postby kalemiye » 2008-01-28, 19:25

mithridates wrote:
renata wrote:Merhaba Mithridates! Türkçe forumuna hos geldin!! Aslinda, Türkçen çok güzel.

Problem yok. 1 bölümdeki Almanca çok basit ve hikaye de ilginç. Almanca'da varken Türkçe'de bulunduğu sözcük de biraz var (örneğin kasa).

Ve Almanya'da (Berlin vs.) Türkler çok olduğunu unutmayın. Onların kültürünü anlamak için basit Almanca da anlarsan iyi olacak değil mi?

Biliyorum, 2 sene önce Berlin'deyken pek çok türkleri gördüm!! Eminim Almanca çok yardimci fakat o dil ögrenmem su anda :( Almanca ögrendigim vakitim yok ve Türkçe ve Arapça okumak tercih ediyorum.

Ben ispanya'da yasiyorum, ispanyolum. Koreli misin? Niye Türkçe ögrendin mi?

p.d: Türkçe dilbilgisi Korece dibilgisine benziyor mu?
Not available

mithridates

Postby mithridates » 2008-01-29, 11:10

renata wrote:
mithridates wrote:

Biliyorum, 2 sene önce Berlin'deyken pek çok türkleri gördüm!! Eminim Almanca çok yardimci fakat o dil ögrenmem su anda :( Almanca ögrendigim vakitim yok ve Türkçe ve Arapça okumak tercih ediyorum.

Ben ispanya'da yasiyorum, ispanyolum. Koreli misin? Niye Türkçe ögrendin mi?

p.d: Türkçe dilbilgisi Korece dibilgisine benziyor mu?

Koreli değilim ama Japonca ve Korece öğrendim. Aslında Kanadalıyım. Evet, Japonca ve Korece Türkçe dilbilgisine çok benzer. Sözcüklerin yapılması da benzer. Örneğin Korece bir fiili 'gi' sesiyle isime değiştirebiliyorsun. Aynı fiille yapılmıyor ama gi'yi kullanabiliyorsun için çok benzer.

Türkçe:
Bilmek - bilgi

Korece
Chada (차다) - tekmelemek - chagi (차기) tekmeleme

Ama Korece'de Türkçe'nin 'onun bir şeyin var' gibi yöntem değil, daha basit şekilde 'ben bir şey var' kullanılıyor. Japonca da aynı. Örneğin:

Arkadaşım var
=
(나는) 친구가 있다 - (na neun) chingu ga itta
doğru çeviri: (ben 'hakkında') arkadaş var.

Bence daha çok Koreliler Türkçe öğrenmeli. Birçok insan her gün İngilizce öğreniyor ama çok zor, ve hiçbir zaman iyi kullanamıyorlar. Ama Türkçe Çin'den Akdeniz ve Almanya'ya kadar kullanabiliyor için İngilizce daha Türkçe yayarlı bir dil olabilecek.

Alcadras
Real Name:Mirac Özdağ
Country:TRTurkey (Türkiye)

Postby Alcadras » 2008-01-29, 15:43

Hoşgeldin mithridates!
Türkçen gayet iyi, siteye göz atacağım. Almanca ilgimi pek çekmiyor ama okuyacağım. :wink:

Hypocrisy
Country:TRTurkey (Türkiye)

Postby Hypocrisy » 2008-01-29, 19:11

Hello Mithridates . Your turkish is pretty good except some suffix wrongs .

By the way , absolutely german is one of the language that should be learnt in this age . But kind of hardest languages around the world , even hardest one . It is hard for me to learn nowadays . Because I have been already trying to learn a few languages at the same time over 2 months . After them If i have enough time , I might try. Anyway , Welcome to turkish forum . Enjoy...

Merhaba Mithridates . Türkçen bazı ek hataları dışında gayet güzel .

Her neyse , kesinlikle almanca bu devirde öğrenilmesi gereken dillerden birisi . Ama dünyadaki zor dillerin bir örneği , hatta en zoru .Benim almanca öğrenmem bu aralar zor görünüyor . Çünkü zaten 2 aydan daha fazla bir süredir bir kaç dil öğrenmeye çalışıyorum . Onlardan sonra eğer yeterli zamanım olursa , deneyebilirim. Her neyse , türkçe forumuna hoşgeldin . İyi Eğlenceler...

mithridates

Postby mithridates » 2008-03-03, 14:36

Hypocrisy: çok teşekkürler. Türkçe oğrenmeden önce Korece ve Japonca öğrendiğim için Türkçem hala biraz onlara benziyor. Örneğin Korece'de "muhalefetin olmadığı bir ülke"yi "muhalefet olmadığı ülke" (야당이 없는 나라) diye deniyor.

Neyse, blogumda 'Almanca - neden olmasın'daki Türkçeyi yazmaya başladım. Hata varsa bana bildirin lütfen.

English: I started writing the Turkish content in the course on my blog. My Turkish still needs work so please let me know if/where there are mistakes. There's a lot of content to do so it'll take a long time but I'll do as much as I can and bump this thread every time I finish an entire lesson. Each one is fifteen minutes.

Here it is:

http://mithridates.blogspot.com/2008/03 ... t-1-1.html

Return to “Turkish (Türkçe)”