Sadece Türkçe

Moderator:voron

Multiturquoise
Language Forum Moderator
Re: Sadece Türkçe

Postby Multiturquoise » 2013-06-07, 19:38

kalemiye wrote:DTCF fena degil, ama Farsça ya da Ispanyolca'yi ogrenmek istersen fakulteye gitmek yetmez, TOMER'e falan gitmen gerekecek (dile gercekten cok hakim olmak istersen tabii ki). Diger bolumler ne kadar iyi olup olmadigini bilmiyorum, ama istersen arkadaslardan sorabilirim.

İspanyolca, Esperanto, Yunanca ve Lehçe'ye gayet bir ilgim var. Fakülteye gitmenin yetmediğini bilmiyordum, çok teşekkür ederim yazdıklarınız için. Yunanca öğrenmeye 2012'den önce başladım fakat o dil üzerine yoğunlaşmaya Ağustos 2012'de başladım. Esperanto'ya bu aralar başladım, gayet kolay. İspanyolca zaten en başta yoğunlaştığım dillerden birisiydi ve hâlâ da öyle. Henüz Lise 1'e gittiğim için üniversite hayalleri şimdilik çok erken. Ayrıca Lehçe biraz Rusça'ya benziyormuş. Rusça öğrenmeye 2007'de alfabeyi ve klâvyeyi öğrenerek başladım. Fakat tam olarak Rusça öğrenmeye 2012'de başladım çünkü klâvyeyi ve alfabeyi tamamen bilmeme rağmen cümle yapısını ve okunuşları falan bilmiyordum. O zamanlar yanlış okuyordum Rusçayı. İspanyolca'ya geçeyim, aksanlı harfler gerçekten ilgimi çekiyor (á, é, í, ñ, ó, ú, ü).

(edit: Bu başlık bir zamandan beri aktif değil, terk falan mı edildi bu güzel başlık?)
native: (tr)
advanced: (en) (el)
intermediate: (fr) (ka)
focus: (de) (sl) (hr)

kalemiye
Country:ESSpain (España)

Postby kalemiye » 2013-07-14, 7:58

Terk edilmedi, merak etme ;)

İspanyolcada aksanlı harfler, kelimenin vurgulu hecesini işaret eder. İspanyol dilinde vurgu son derece önemlidir çünkü vurguya göre hemen hemen aynı şekilde yazılan kelimelerin anlamı değişebiliyor. Örneğin:

- Bebe = O içiyor / Sen iç
- Bebé = Bebek
Not available

Multiturquoise
Language Forum Moderator

Postby Multiturquoise » 2013-07-14, 11:31

kalemiye wrote:Terk edilmedi, merak etme ;)

İspanyolcada aksanlı harfler, kelimenin vurgulu hecesini işaret eder. İspanyol dilinde vurgu son derece önemlidir çünkü vurguya göre hemen hemen aynı şekilde yazılan kelimelerin anlamı değişebiliyor. Örneğin:

- Bebe = O içiyor / Sen iç
- Bebé = Bebek

Ben ayrıca Yunanca öğreniyorum, aynı İspanyolcada olduğu gibi Yunancada da vurgu önemli. Anlam yine Yunancada da değişebiliyor. Bana Yunanca çok kolay geldi falan da, bazı kelimelerin vurgularını tam bilmiyorum. Vurguları da ezberlemek gerek işte.
Örneğin
πού = nerede
που = ki (ilgi eki)

πώς = nasıl
πως = olduğunu

kalemiye

Postby kalemiye » 2013-07-14, 14:57

Yunanca kolay mı? O dile pek bir aşinalığım yok. Kendi kendine öğreniyor musun? Hangi kitap kullanıyorsun?
Not available

Multiturquoise
Language Forum Moderator

Postby Multiturquoise » 2013-07-15, 14:33

kalemiye wrote:Yunanca kolay mı? O dile pek bir aşinalığım yok. Kendi kendine öğreniyor musun? Hangi kita kullanıyorsun?

Şimdi anlayatım sana, Renata. Yunanca kolay, ve kendi kendime öğreniyorum... Fono'nun Yunanca İlk Adım ve 30 Günde Yunanca'sını kullandım. Şimdi de yine Fono'nun Modern Yunanca'yı, ve Teach Yourself serisinden Complete Greek'i kullanıyorum.

Bir de bu aralar Macarca'ya taktım. Artık Teach Yourself Complete Hungarian'ı da satın alacağım.

Yunanca - İspanyolca - Macarca - Fransızca - Almanca - İsveççe - Rusça - Lehçe - Çekçe
Bu diller benim ana ilgi odağım olan diller.

kalemiye

Postby kalemiye » 2013-07-15, 20:08

Türkçe iyi bilenlere Macarca öğrengmek çok kolay, kısa bir zamanda bu dile hakim olacağına eminim. Maalesef bu iki dilin birbirine çok yakın olmasına rağme bildiğim kadarıyla Türkçe'de yazılan ve Türkçe bilenlere yönelik Macarca öğreten kitaplar nerdeyse yok, ne piyasada ne de kütüphanelerde.

Yunanca'yı ben de çok merak ediyorum. Lisede eski Yunanca öğrenmek çok istedim, ne yazık ki talep az olduğu için ders açılmadı :/ .

Peki, Farsça ilgini çekmiyor mu?
Not available

Multiturquoise
Language Forum Moderator

Postby Multiturquoise » 2013-07-16, 23:31

kalemiye wrote:Türkçe iyi bilenlere Macarca öğrengmek çok kolay, kısa bir zamanda bu dile hakim olacağına eminim. Maalesef bu iki dilin birbirine çok yakın olmasına rağme bildiğim kadarıyla Türkçe'de yazılan ve Türkçe bilenlere yönelik Macarca öğreten kitaplar nerdeyse yok, ne piyasada ne de kütüphanelerde.

Yunanca'yı ben de çok merak ediyorum. Lisede eski Yunanca öğrenmek çok istedim, ne yazık ki talep az olduğu için ders açılmadı :/ .

Peki, Farsça ilgini çekmiyor mu?

İspanya'da liselerde seçmeli Eski Yunanca dersi olduğunu da senden öğrendim açıkçası.

Farsça da ilgimi çekiyor. Gerçi bütün diller benim ilgimi çekiyor. Özellikle İspanyolca, Yunanca ve Macarca. Ve beni rahatsız eden de Hungaroloji bölümü olmasına rağmen Türkiye'de Macarca öğreten bir kitap olmaması. Benim çok büyük bir kitap koleksiyonum var, Renata. Twitter'da bir sürü ülkeden arkadaşım var, onlardan da biraz öğreniyorum. İspanyolca benim en çok öğrenmek istediğim dillerden biri diyebilirim. Livemocha Meksika İspanyolcası öğretiyor. Busuu ise İspanya İspanyolcası öğretiyor. Gerçi ben ikisine de hakim olmak istiyorum (çok fark olmasa da). Türkiye'de üzerinde en çok yoğunlaşılan diller İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Rusça ve Arapça. İstanbul'a dönünce İspanyolca kursuna gitmeyi plânlıyorum.

kalemiye

Postby kalemiye » 2013-07-17, 6:10

Haklısın, Türkiye'de İspanyolca öğrenmek çok moda. Son 4-5 yıldan bu yana TÖMER'de, üniversitelerde, özel kolejlerde ve Active English gibi dershanelerde öğretilmeye başladı, kendim de özel ders veriyordum.

İspanyolca çok standardize edilmiş bir dil, lehçe pek önemli değil.
Not available

Multiturquoise
Language Forum Moderator

Postby Multiturquoise » 2013-07-17, 8:48

kalemiye wrote:Haklısın, Türkiye'de İspanyolca öğrenmek çok moda. Son 4-5 yıldan bu yana TÖMER'de, üniversitelerde, özel kolejlerde ve Active English gibi dershanelerde öğretilmeye başladı, kendim de özel ders veriyordum.

İspanyolca çok standardize edilmiş bir dil, lehçe pek önemli değil.

Türkiye'de İspanyolca alanında yayınlar yazan İnci Kut ve Kübra Sağlam'ı biliyorum. Ayrıca kitaplığımda bir sürü İspanyolca kitap var. Ancak İspanyolcamı geliştirmek için gramer kitabına daha başlayamadım, İstanbul'da kaldı ve döndüğümde başlayacağım. Ayrıca İspanyolca dışında Macarca ve Yunanca'yı da çok severim. İrlandaca'ya ise tam anlamıyla aşığım. İrlandacayı telâffuz etmeyi öğrenmek istiyorum, çok güzel oluyor konuşunca. Ancak maalesef telâffuz edemiyorum.

Bana yurtdışına nereye gideceğimi sorsalar cevabım bu dördünden biri olurdu büyük ihtimalle: İspanya, Yunanistan, Macaristan veya İrlanda. Fakat diğer ülkelere de gitmek isterdim.

Ektoras
Country:TRTurkey (Türkiye)

Postby Ektoras » 2013-08-06, 9:07

DTCF İspanyol Dili ve Edb. bölümünden mezun bir arkadaşım bir keresinde bana, "Ulan dört yıl Cervantes okudum; Meksika'ya gittiğimde garsona bir Burrito siparişi bile veremedim!", demişti. ;p İnsanların üniversitede uzmanlaştıkları dillerde pratiklik kazanamamaları ne kadar üzücü ve tabiî bir o kadar da düşündürücü. Çok iyi Almanca bilmememe rağmen, bazen Almanya ve Avusturya'yla olan yazışmalarımızdaki tümceleri, - ki bunlar genelde o kadar da resmî konuşmalar olmuyor, dil dersleri verdiğim dershanedeki Almanca öğretmenlerinden daha seri bir şekilde anladığım oluyor.

Sanırım, insanlar dört yıl boyunca okurken, o dili iletişim kurmak için öğrendikleri gerçeğini unutuyorlar. Boracasli, sen dilleri seven birine benziyorsun. Sen öyle olmamalısın! :)

Multiturquoise
Language Forum Moderator

Postby Multiturquoise » 2013-08-06, 10:14

Ektoras wrote:Boracasli, sen dilleri seven birine benziyorsun. Sen öyle olmamalısın! :)

Dilleri seviyorum, fakat öyle olmamam gerektiğini pek de düşünüyor değilim. Zaten büyük bir ihtimalle bilgisayar mühendisliğine gireceğim üniversitede. Öyle düşünüyorum yani. Ben Yunanca öğrenmeye başlayalı neredeyse 1 yıl olacak ve İngilizce dışında en iyi olduğum dil Yunanca.

Bilgisayar mühendisi olup ayrıca bir yıl da kursa gitmeyi düşünürüm dilkolik birisi olarak. Buraya yani UniLang'e kaydolma nedenim de dilleri sevmemdi.

voron
Language Forum Moderator
Real Name:Igor

Postby voron » 2013-08-07, 17:31

Unilang ailesine iyi bayramlar! :partyhat:

Ektoras

Postby Ektoras » 2013-08-08, 10:52

Boracasli wrote:Dilleri seviyorum, fakat öyle olmamam gerektiğini pek de düşünüyor değilim.

Yani, "Pratiklik kazanmasam da olur," diye mi düşünüyorsun? ;p Ben de Maden Mühendisliği okuyorum bu arada. Sekizinci yılımdayım :D. Senin de mühendislik okuyacak olmana sevindim :] Hep fencilerin dil konusunda dilcilere kıyasla daha başarılı olduklarını düşünmüşümdür - (umarım etrafta dilci yoktur :D).
voron wrote:Unilang ailesine iyi bayramlar! :partyhat:

Teşekkür ederiz, efendim. :]

Multiturquoise
Language Forum Moderator

Postby Multiturquoise » 2013-08-08, 21:37

Ben bile sayısal seçtim. Lisedeki ikinci yılım olacak bu yıl. Yani dil seçmedim. İlk zamanlar dil seçmeyi düşünmüştüm fakat çok kitap okumak zorunda kalacağım için dilden vazgeçtim, sayısalı seçtim, geleceğimi daha iyi değerlendirdim.

Bir de hayran olduğum müzisyenlere geçeyim. Ben en çok Florence + the Machine'i ve Ellie Goulding'i severim. Bu yıl belki Ellie Goulding konserine gidebileceğim. Rock'n Coke kapsamında.

Florence + the Machine Türkiye'ye gelirse mutlaka gideceğim, eminim.

kalemiye

Postby kalemiye » 2013-08-10, 13:52

Ektoras wrote:DTCF İspanyol Dili ve Edb. bölümünden mezun bir arkadaşım bir keresinde bana, "Ulan dört yıl Cervantes okudum; Meksika'ya gittiğimde garsona bir Burrito siparişi bile veremedim!", demişti. ;p İnsanların üniversitede uzmanlaştıkları dillerde pratiklik kazanamamaları ne kadar üzücü ve tabiî bir o kadar da düşündürücü.

Bence, bu öğrenciye bağlı bir durum.

Arkadaşın haklıdır, DTCF'da İspanyolca çok iyi öğretilmiyor, ama genelde öğrenciler de zorlanmak istemiyorlar, bu kadar basıt. Biraz (genel anlamında) ders çalışsaydı evde, Meksika'da bir burrito siparış edebilirdi.
Not available

Multiturquoise
Language Forum Moderator

Postby Multiturquoise » 2013-08-10, 20:37

kalemiye wrote:Bence, bu öğrenciye bağlı bir durum.

Arkadaşın haklıdır, DTCF'da İspanyolca çok iyi öğretilmiyor, ama genelde öğrenciler de zorlanmak istemiyorlar, bu kadar basıt. Biraz (genel anlamında) ders çalışsaydı evde, Meksika'da bir burrito siparış edebilirdi.

DTCF'de İspanyolca'nın çok iyi öğretilip öğretilmediğini ben bilemem. Ben de zorlanmak istemiyorum, fakat evde de biraz ders çalışmak iyi olur.

kalemiye

Postby kalemiye » 2013-09-25, 13:16

Dünyada İlk ve Tek Osmanlıca Klavye:

Image
Not available

Multiturquoise
Language Forum Moderator

Postby Multiturquoise » 2013-10-04, 12:08

Çok enteresan. Hayatımda ilk kez böyle Osmanlıca klâvye görüyorum. Benim aldığım kitaplar da umarım gelir, şu sıralar Türk dilleriyle meşgûl ettim kafamı. Fakat elbette diğer dilleri de öğrenmeye devam ediyorum. Lehçe, Rusça, İspanyolca, Portekizce, İtalyanca...

Meera
Real Name:Meera
Country:USUnited States (United States)

Postby Meera » 2013-10-11, 16:12

https://scontent-b-iad.xx.fbcdn.net/hph ... 0124_n.jpg
bu farsi gibi görünüyor. Bu Osmanlı Türk nedir?
अहिंसा/เจ
Learning: (hi) (ja) (ko) (fr)

Multiturquoise
Language Forum Moderator

Postby Multiturquoise » 2013-10-11, 16:49

Meera wrote:https://scontent-b-iad.xx.fbcdn.net/hphotos-prn1/603890_669394379759743_1357180124_n.jpg
bu farsi gibi görünüyor. Bu Osmanlı Türk nedir?

Dediklerinizden hiçbir şey anlamıyorum. Burada mümkün olduğunca Türkçe dışında bir dil kullanmamamız gerektiği için (burada İngilizce yaz diyemem) konuyu ben devam ettireyim. Hatta konu atlayalım. Eski Lenovo bilgisayarımın işletim sistemini tamir sonrası Windows'tan Ubuntu'ya çevirmeye karar verdim. :)

Mac kullanıyorum, ve öbür bilgisayarın işletim sisteminin de Ubuntu olmasını istiyorum. Tabii ki tamamen Mac'ten Linux'a geçmeyeceğim... Tabii ki Windows'tan şahsen hoşlanmıyorum, fakat bütün oyunlar falan o plâtformda çalışıyor, tek avantajı da o olsa gerek.

Return to “Turkish (Türkçe)”