Sadece Türkçe

Moderator:voron

Ektoras
Country:TRTurkey (Türkiye)
Re: Sadece Türkçe

Postby Ektoras » 2013-05-14, 13:13

Minsk'ten Moskova'ya gitmek, benim anladığım kadarıyla, pek de zor değil. Bu hafta olmadı, haftaya gidersin! :-] Beyaz Rusya'da filmler alt yazılı mı yoksa dublajlı mı gösteriliyor? Aynı soruyu Rusya için de soruyorum aslında… :)

voron
Language Forum Moderator
Real Name:Igor

Postby voron » 2013-05-14, 13:59

Minsk'ten Moskova'ya gitmek vize açısından gerçekten çok kolay. Beyaz Rusyalılara Rusya vizesi gerekmiyor; üstelik, Rusya ile Beyaz Rusyanın sınırında gümrük kontrolü hiç olmadığı için Rusya vizesi olmayan yabancı bile Rusya'ya seyahat edebilir (ama Rusya'dayken polis tarafından kontrol edilirsen ceza yersin). Diğer taraftan Minsk Moskova arası trenle 7-8 saat olduğu için her haftasonu da gidilmez.

Filmler konusuna dönünce, hem Rusya hem de Beyaz Rusya'da filmlerin çoğu dublajlı gösteriliyor. Mesela şu sitede Rusça dublajlı Muhteşem Yüzyıl'ı izleyebilirsin:
http://turkcinema.tv/turkey-serials/vel ... uzyil.html

kalemiye
Country:ESSpain (España)

Postby kalemiye » 2013-05-14, 15:35

Ektoras wrote::shock: Bir iki sene mi?
Ben en son filminden bahsediyordum; 3'üncü filmden. Geçen cuma vizyona girdi Türkiye'de. Onu izledin mi?

2inci ve 3üncüsü var mı!?!?!? Haberim bile yoktu :lol:

İspanya'da da neredeyse bütün filmler ve diziler dublajlı olarak gösteriliyor.
Not available

voron
Language Forum Moderator

Postby voron » 2013-05-18, 15:41

Tatil planlarımız hakkında konuşalım mı?

Ben büyük olasılıkla İtalya'ya gideceğim. Bir Arap ülkesine de gitme planım var, ama şimdilik Arapçam zayıf. Kaybolursam yol soramam bile. :)

Siz tatilde neler yapmayı planlıyorsunuz?

kalemiye

Postby kalemiye » 2013-05-19, 5:10

voron wrote:Tatil planlarımız hakkında konuşalım mı?

Ben büyük olasılıkla İtalya'ya gideceğim. Bir Arap ülkesine de gitme planım var, ama şimdilik Arapçam zayıf. Kaybolursam yol soramam bile. :)

Siz tatilde neler yapmayı planlıyorsunuz?

Tatilde ne yapmayı planlıyorum.... Gerçekten tatile ihtiyacım var, artık çok sıkıldım ders calışmaktan ve saire.

Şu anda tezimle o kadar meşgulüm ki, tatil planları düşünmek için vakit ayıramadım. Büyük ihtimalle memleketime gideceğim, ama henüz kesin bir şey de değil. Yine de, Madrid'e gitsem eğer orada tezimle ilgili çok işim var, yani pek tatil sayılmaz.

İstanbul'a çooook gidesim var. Maalesef sabit bir gelirim olmadığı için boş boşa para harcamak istemiyorum, yoksa otobuse atlayıp giderdim.
Not available

Hypocrisy

Postby Hypocrisy » 2013-05-19, 7:45

kalemiye wrote:Büyük ihtimalle memleketime gideceğim, ama henüz kesin bir şey de değil. Yine de, Madrid'e gitsem eğer orada tezimle ilgili çok işim var, yani pek tatil sayılmaz.

İstanbul'a çooook gidesim var. Maalesef sabit bir gelirim olmadığı için boş boşa para harcamak istemiyorum, yoksa otobuse atlayıp giderdim.

Şu an Türkiye'de misin, kalemiye? Ben seni okulun bitti, İspanya'ya döndün zannediyordum.

Ben de bu sıralar tezimle uğraşıyorum. Tatilde rahat etmek istiyorum artık, oldukça bunaldım. Yalnız büyük ihtimalle yine rahat edemeyeceğim. Yaz tatilimin yarısı staja gidecek, diğer yarısını da İzmir'de ailemle birlikte geçiririm herhalde. Belki yakınlara bir yerlere yüzmeye gideriz.

Ektoras

Postby Ektoras » 2013-05-19, 12:32

Millet okulu bitiriyor, tez falan yazıyor. Bense yedi yıldır okuyorum… İnsan bu sürede tıp bitirip uzmanlığını yapıyor oluyor! ;p

Hypocrisy, senin alanın ne, sormamda sakınca yok ise?

Hypocrisy

Postby Hypocrisy » 2013-05-19, 17:04

Tabii ki sakıncası yok. Elektrik-Elektronik mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Bu sene bitiyor hayırlısıyla :) .

Siz ne okuyorsunuz? Hangi şehirde yaşıyorsunuz?

Ektoras

Postby Ektoras » 2013-05-19, 17:24

Süper. Ben maden mühendisliği « okuyorum ».
Ankara'dayım. :-] Ya siz? Şimdi gördüm. ^^

kalemiye

Postby kalemiye » 2013-05-21, 6:12

Hypocrisy wrote:
kalemiye wrote:Büyük ihtimalle memleketime gideceğim, ama henüz kesin bir şey de değil. Yine de, Madrid'e gitsem eğer orada tezimle ilgili çok işim var, yani pek tatil sayılmaz.

Şu an Türkiye'de misin, kalemiye? Ben seni okulun bitti, İspanya'ya döndün zannediyordum.

Ben de bu sıralar tezimle uğraşıyorum. Tatilde rahat etmek istiyorum artık, oldukça bunaldım. Yalnız büyük ihtimalle yine rahat edemeyeceğim. Yaz tatilimin yarısı staja gidecek, diğer yarısını da İzmir'de ailemle birlikte geçiririm herhalde. Belki yakınlara bir yerlere yüzmeye gideriz.

Hayır, henüz bitmedi, büyük olasılıkla bir dönem daha burada olacağım. Tez dönemine geçtiğim için şu anda günler sırf kitap okumakla falan geçiyor. Bir açıdan ders dönemi bittiği için ÇOK mutluyum, artık ödevlerle uğraşmaktan kurtuldum, diğer taraftan okula bile uğramadığım için sınıfarkadaşlarımdan biraz koptum, ve bizim o eski çay muhabbetlermizi özluyorum. Arada sırada buluşmamıza rağmen bana aynı tadı vermiyormuş gibi geliyor.
Not available

Hypocrisy

Postby Hypocrisy » 2013-05-21, 16:08

kalemiye wrote:Hayır, henüz bitmedi, büyük olasılıkla bir dönem daha burada olacağım. Tez dönemine geçtiğim için şu anda günler sırf kitap okumakla falan geçiyor. Bir açıdan ders dönemi bittiği için ÇOK mutluyum, artık ödevlerle uğraşmaktan kurtuldum, diğer taraftan okula bile uğramadığım için sınıfarkadaşlarımdan biraz koptum, ve bizim o eski çay muhabbetlermizi özluyorum. Arada sırada buluşmamıza rağmen bana aynı tadı vermiyormuş gibi geliyor.

ODTÜ'de okuyordun, değil mi?

Kitap okumak iyidir, en azından ders sıkıntısını yaşamıyorsun. Arkadaşlarınla derslerin yoğun olmadığı dönemlerde, okul günlerinin dışında da görüşebilirsin; eminim hepsi seninle görüşmek istiyordur. Türkler yabancılara birbirlerine gösterdiklerinden daha çok yakınlık gösterirler.

Hatta, düşündüm de keşke Unilang Türkçe ailesi olarak bir buluşma ayarlayabilsek. Ektoras da Ankara'da okuyormuş, ben de size çok yakınım, bir trenle oradayım. Böyle bir buluşmanın gerçekleşmesini, sizleri kanlı canlı görmeyi çok isterim.

kalemiye

Postby kalemiye » 2013-05-25, 6:51

Hypocrisy wrote:
kalemiye wrote:Hayır, henüz bitmedi, büyük olasılıkla bir dönem daha burada olacağım. Tez dönemine geçtiğim için şu anda günler sırf kitap okumakla falan geçiyor. Bir açıdan ders dönemi bittiği için ÇOK mutluyum, artık ödevlerle uğraşmaktan kurtuldum, diğer taraftan okula bile uğramadığım için sınıfarkadaşlarımdan biraz koptum, ve bizim o eski çay muhabbetlermizi özluyorum. Arada sırada buluşmamıza rağmen bana aynı tadı vermiyormuş gibi geliyor.

ODTÜ'de okuyordun, değil mi?

Kitap okumak iyidir, en azından ders sıkıntısını yaşamıyorsun. Arkadaşlarınla derslerin yoğun olmadığı dönemlerde, okul günlerinin dışında da görüşebilirsin; eminim hepsi seninle görüşmek istiyordur. Türkler yabancılara birbirlerine gösterdiklerinden daha çok yakınlık gösterirler.

Hayır, kaç yıldır ODTÜ'de okumuyorum. 2008-2009 arasında Erasmus değişim programı kapsamında iki dönem ODTÜ'de eğitim gördüm, o kadar.

Türkler, Alman veya Amerikan falan olmayan yabancılara genelde pek yakınlık göstermezler, özellikle ODTÜ gibi ortamlarda - o üniversiteden tek kalan hatıram uzun süren bir yalnızlıktır aslında. Ancak Türkçe 'iyi' öğrendikten sonra rahatça arkadaş edinebildim.

O açıdan şuanda okuduğum üniversite çok daha iyi, ve tabii ki fırsatım olunca sınıftakilerle buluşurum ama bana 'ekstra' bir yakınlık vs. göstermiyorlar :D Buluşmamamızın asıl sebebi hepimizin (haddinden fazla :D ) tezimiz ya da ödevlerimizle meşgul olmamızdır. Dolayısıyla, fazla buluşamıyoruz, hem de ana buluşma noktamız olan bizim yerleşkemizin şehirden uzak olduğu için ders olmayınca kimse gitmez :D (demek ki 'üşenme' de söz konusu burada)

Hatta, düşündüm de keşke Unilang Türkçe ailesi olarak bir buluşma ayarlayabilsek. Ektoras da Ankara'da okuyormuş, ben de size çok yakınım, bir trenle oradayım. Böyle bir buluşmanın gerçekleşmesini, sizleri kanlı canlı görmeyi çok isterim.

Buluşabiliriz aslında, niye olmasın? Sınavlardan sonra trene atla, gel :)
Not available

Multiturquoise
Language Forum Moderator

Postby Multiturquoise » 2013-05-25, 21:45

Henüz Lise 1'e gitmeme rağmen dillere büyük bir ilgim var. Fakat beni koskoca bir yazılı haftası bekliyor. Özellikle geometri ve matematik insanı öldürüyor. Fakat bu benim dillere çalışmama engel olmuyor. Ve belki de aranızdakilerden en genci benim. Lise 1'i bitirmek üzereyim, umarım bütünlemelere falan girmem. Filolog ya da tercüman olmayı düşünüyorum, fakat beni daha iyi işler de bekliyor olabilir.
native: (tr)
advanced: (en) (el)
intermediate: (fr) (ka)
focus: (de) (sl) (hr)

kalemiye

Postby kalemiye » 2013-05-28, 5:51

boracasli wrote:Henüz Lise 1'e gitmeme rağmen dillere büyük bir ilgim var. Fakat beni koskoca bir yazılı haftası bekliyor. Özellikle geometri ve matematik insanı öldürüyor. Fakat bu benim dillere çalışmama engel olmuyor. Ve belki de aranızdakilerden en genci benim. Lise 1'i bitirmek üzereyim, umarım bütünlemelere falan girmem. Filolog ya da tercüman olmayı düşünüyorum, fakat beni daha iyi işler de bekliyor olabilir.

Başarılar dilerim! :) Hangi ünivesitede okumaya devam etmeyi planlıyorsun?
Not available

voron
Language Forum Moderator

Postby voron » 2013-05-28, 13:26

boracasli wrote:Özellikle geometri ve matematik insanı öldürüyor. Fakat bu benim dillere çalışmama engel olmuyor.

Beni bir matematikçi olarak senin böyle söylemen biraz üzüyor. Matematiği sevmemenin nedeni bence, onu 'reel' dünyada hiç uygulamalı olmadığını ve dillere çalışmana engel olduğu için sana sadece rahatsızlık verdiğini düşünmen.

Belki senin en sevdiğin şey olan diller alanında matematiğin uygulanmasını görsen fikrini değiştirir misin? "Computational linguistics" diye diller incelemek için matematiksel yaklaşımları kullanan bir bilim var. Uraştığı şeyler, bilgisayar destekli çeviri, konuşma metinleştirici ve sentezleyici, bilgisayar destekli dillerin evrimi simülasyonu vbz.

Orta Doğu Teknik Üniversitesinde bunlara ait bir kurs var. İlgini çekerse bir bak:
http://www.metu.edu.tr/~bozsahin/cogs532/

voron
Language Forum Moderator

Postby voron » 2013-05-28, 14:09

Hypocrisy wrote:eminim hepsi seninle görüşmek istiyordur. Türkler yabancılara birbirlerine gösterdiklerinden daha çok yakınlık gösterirler.

İstanbul'da yaşadıklarıma göre; kızlar, Türkçe konuştuğumu duyunca hemen 'Nerelisiniz? Nerden Türkçe biliyorsunuz' filan diye merakla sorarlardı; erkeklerin çoğu ise farklı davranırlardı.
'Yakınlarda bir metro istasyonu var mı' filan diye sorduğumda biri, bana bir iki saniyede yukarıdan aşağıya bakarak (belki 'bu yabancı mı Türk mü? Türke benzemiyor ama' fikrinde), bana sadece istediğim cevabı verirdi, bu kadar.

Tabi ki turistik olmayan mahallelerden bahsediyorum; Sultanahmet'te ise sana takılıp milliyetine bakmadan seni bir geziye çekmek ya da bir şey satmak istiyorlar. Bu durumlarda alçak sesle söylenen "Hayır istemiyorum" yardım eder. :)

Multiturquoise
Language Forum Moderator

Postby Multiturquoise » 2013-06-06, 16:35

voron wrote:Beni bir matematikçi olarak senin böyle söylemen biraz üzüyor. Matematiği sevmemenin nedeni bence, onu 'reel' dünyada hiç uygulamalı olmadığını ve dillere çalışmana engel olduğu için sana sadece rahatsızlık verdiğini düşünmen.

Belki senin en sevdiğin şey olan diller alanında matematiğin uygulanmasını görsen fikrini değiştirir misin? "Computational linguistics" diye diller incelemek için matematiksel yaklaşımları kullanan bir bilim var. Uraştığı şeyler, bilgisayar destekli çeviri, konuşma metinleştirici ve sentezleyici, bilgisayar destekli dillerin evrimi simülasyonu vbz.

Orta Doğu Teknik Üniversitesinde bunlara ait bir kurs var. İlgini çekerse bir bak:

Ben diller alanında matematiğin uygulandığını bilmiyordum. Fikrimi değiştirdim bile. Aslında matematik yazılım iyi geçti (10 sorudan 6 soru yaptım). Yani matematik aslında o kadar zor bir şey değilmiş. Bilgisayar destekli çeviri benim de uygulamayı düşündüğüm bir alan. Söyledikleriniz için çok teşekkürler! Bir de bir şey söylemem gerekiyor. Rusça'yı 2007 yılından beri öğrenmekteyim, Rusça öğrenirsem Belarusça ve Ukraynaca'yı daha kolay öğrenebileceğim. Fakat Rusça'da ismin bir sürü hâli var, hem de cinsiyete göre. Konudan konuya atladığım için özür dilerim.

kalemiye wrote:Başarılar dilerim! :) Hangi ünivesitede okumaya devam etmeyi planlıyorsun?

Henüz belli değil hangi üniversitede okumayı tercih ettiğim... Lise 1 bitiyor, fakat hâlâ çok erken üniversite hayalleri için bence, Renata. Aslında Ankara Üniversitesi DTCF'de (Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi) okumayı hayâl etmiştim. Fakat diğer üniversitelerde de benim ilgilendiğim diller var.

***Alıntılar Dışında***
«Aslında dillere ilgim 2007'ye kadar uzanıyor. İngilizce dışında öğrenmeye başladığım ilk yabancı dil Rusça'ydı (2007). Sonra Gürcüce (2009), sonra diğer dillere de ilgi duymaya başladım. 2012 yılında liseye başladım, Almanca dersleri görmeye başladık. Gerçi ben Almanca öğrenmeye 2012'den önce başlamıştım. Bir sürü dilde konuşma kılavuzu, sözlük, dilbilgisi tarzı kitabım var. İngilizce'den Almanca'ya, Fransızca'dan İtalyanca'ya, İspanyolca'dan Rusça'ya, Gürcüce'den Arapça'ya, hatta Abhazca'ya kadar bir sürü dilde 100'den fazla kitabım var. Rusça'yı çok iyi öğrendikten sonra Belarusça ve Ukraynaca'yı da öğreneceğim, bu dilleri çok iyi öğrendikten sonra bu dillerde sözlük-konuşma kılavuzu tarzı kitaplar çıkaracağım. Yunancam gayet iyi, Esperantom da iyi, Almancam pek iyi değil.»

voron
Language Forum Moderator

Postby voron » 2013-06-07, 13:33

boracasli, sana tek kelimem var: ما شاء الله !

Rusça'yı çok iyi öğrendikten sonra Belarusça ve Ukraynaca'yı da öğreneceğim

Kolay gelsin!

Multiturquoise
Language Forum Moderator

Postby Multiturquoise » 2013-06-07, 14:15

voron wrote:boracasli, sana tek kelimem var: ما شاء الله !

Rusça'yı çok iyi öğrendikten sonra Belarusça ve Ukraynaca'yı da öğreneceğim

Kolay gelsin!

Bu söylediklerinizden dolayı size çok teşekkür ederim! ;)

kalemiye

Postby kalemiye » 2013-06-07, 14:27

boracasli wrote:
voron wrote:Beni bir matematikçi olarak senin böyle söylemen biraz üzüyor. Matematiği sevmemenin nedeni bence, onu 'reel' dünyada hiç uygulamalı olmadığını ve dillere çalışmana engel olduğu için sana sadece rahatsızlık verdiğini düşünmen.

Ben diller alanında matematiğin uygulandığını bilmiyordum. Fikrimi değiştirdim bile. Aslında matematik yazılım iyi geçti (10 sorudan 6 soru yaptım). Yani matematik aslında o kadar zor bir şey değilmiş. Bilgisayar destekli çeviri benim de uygulamayı düşündüğüm bir alan. Söyledikleriniz için çok teşekkürler! Bir de bir şey söylemem gerekiyor. Rusça'yı 2007 yılından beri öğrenmekteyim, Rusça öğrenirsem Belarusça ve Ukraynaca'yı daha kolay öğrenebileceğim. Fakat Rusça'da ismin bir sürü hâli var, hem de cinsiyete göre. Konudan konuya atladığım için özür dilerim.

kalemiye wrote:Başarılar dilerim! :) Hangi ünivesitede okumaya devam etmeyi planlıyorsun?

Henüz belli değil hangi üniversitede okumayı tercih ettiğim... Lise 1 bitiyor, fakat hâlâ çok erken üniversite hayalleri için bence, Renata. Aslında Ankara Üniversitesi DTCF'de (Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi) okumayı hayâl etmiştim. Fakat diğer üniversitelerde de benim ilgilendiğim diller var.

***Alıntılar Dışında***
«Aslında dillere ilgim 2007'ye kadar uzanıyor. İngilizce dışında öğrenmeye başladığım ilk yabancı dil Rusça'ydı (2007). Sonra Gürcüce (2009), sonra diğer dillere de ilgi duymaya başladım. 2012 yılında liseye başladım, Almanca dersleri görmeye başladık. Gerçi ben Almanca öğrenmeye 2012'den önce başlamıştım. Bir sürü dilde konuşma kılavuzu, sözlük, dilbilgisi tarzı kitabım var. İngilizce'den Almanca'ya, Fransızca'dan İtalyanca'ya, İspanyolca'dan Rusça'ya, Gürcüce'den Arapça'ya, hatta Abhazca'ya kadar bir sürü dilde 100'den fazla kitabım var. Rusça'yı çok iyi öğrendikten sonra Belarusça ve Ukraynaca'yı da öğreneceğim, bu dilleri çok iyi öğrendikten sonra bu dillerde sözlük-konuşma kılavuzu tarzı kitaplar çıkaracağım. Yunancam gayet iyi, Esperantom da iyi, Almancam pek iyi değil.»

DTCF fena degil, ama Farsça ya da Ispanyolca'yi ogrenmek istersen fakulteye gitmek yetmez, TOMER'e falan gitmen gerekecek (dile gercekten cok hakim olmak istersen tabii ki). Diger bolumler ne kadar iyi olup olmadigini bilmiyorum, ama istersen arkadaslardan sorabilirim.
Not available

Return to “Turkish (Türkçe)”