Polski Kącik / Polish Corner / Angolo Polacco

dorenda
Real Name: Dorenda
Country: PL Poland (Polska)

Re: Polski Kącik / Polish Corner / Angolo Polacco

Postby dorenda » 2015-01-07, 22:30

Hej!
Cicho się zrobiło w tym kąciku! Czas na pytanie.

Przyjaciel cały czas mi mówi, że powinnam ćwiczyć tryb przypuszczający. Problem w tym, że nie potrafi mi wyjaśnić, co robię nie tak. A sama tego oczywiście też nie wiem, bo inaczej bym poprawnie mówiła.

Szukałam ćwiczeń w internecie, ale znalazłam tylko proste typu "uzupełnij zdanie: gdyby...", gdzie pierwsza/druga połowa zdania jest podana, a resztę mam wymyślić ja.

Czy znacie może jakieś ćwiczenia na ten temat w necie? Albo chociażby jakiś tekst wyjaśniający wszystkie możliwe sposoby używania trybu przypuszczającego z przykładami?
Przejrzałam już kilka gramatyk, ale nie znalazłam tam nic takiego, czego bym już nie wiedziała, z wyjątkiem tego, że istnieje druga forma trybu przypuszczającego ("byłbym zrobił"), który jednak za bardzo się nie używa...

Z góry wielkie dzięki za wszelką pomoc. :)
нехай мій гаманець порожній
моя дорога невідома
я стану вільним, подорожнім
найголовніше вийти з дому

pittmirg

Postby pittmirg » 2015-01-09, 21:11

Nie wiem, gdzie można by znaleźć taki opis; w końcu kto by się tam interesował składnią, z wyjątkiem „tag sie nie muwi, to pszeż rusycyzm”. Nie wydaje mi się, żeby to była jakaś bardzo problematyczna forma. Może mieszasz kolejność klityk. Użycie niby-subiunktywne ogarniasz (jak w zdaniu z żeby powyżej — o ile to można w ogóle nazwać trybem przypuszczającym)? Powiedz przyjacielowi, żeby wytknął jakieś twoje zdanie, które mu się nie podoba.
занесіть мя в Верховину / де родився, хай загину

dorenda
Real Name: Dorenda

Postby dorenda » 2015-01-13, 22:39

pittmirg wrote:w końcu kto by się tam interesował składnią
Uczący się polskiego. :)
Nie wydaje mi się, żebym mieszała kolejność klityk, z wyjątkiem może w takich słówach jak "przyzwyczailibyśmy się", które są po prostu trudne do wymowy bez myślenia. :) No ale co ja wiem?

pittmirg wrote:Powiedz przyjacielowi, żeby wytknął jakieś twoje zdanie, które mu się nie podoba.
Już mu mówiłam, ale to nie pomogło. Może po prostu wbił sobie do głowy, że robię takie błędy, bo kiedyś robiłam... :)

Dzięki za odpowiedź, Pittmirg.
нехай мій гаманець порожній
моя дорога невідома
я стану вільним, подорожнім
найголовніше вийти з дому

Return to “Polish (Polski)”