Dreptate să scriu romaneşte

Fausto
Posts:10
Joined:2005-05-31, 2:42
Real Name:Fausto Andre de Jesus
Gender:male
Location:Goiania
Country:BRBrazil (Brasil)
Dreptate să scriu romaneşte

Postby Fausto » 2006-01-14, 17:34

Bună!
Am citit mult in limba română, dar am nevoie să vorbesc sau scriu romaneşte. Astfel, poteţi să m-ajute? N-am cineva cu ce pot sa vorbesc în Brazilia, dar vreau dreptate să scriu. Vă rog să m-a puneţi întrebare pentru mine (şi de exemplu pentru Goiânia – orsasul unde locuiesc)!

Mulţumesc,

Fausto

User avatar
bogororo
Posts:119
Joined:2005-03-03, 21:09
Real Name:Bogdan State
Gender:male
Location:Amherst, Mass.
Country:USUnited States (United States)

Postby bogororo » 2006-01-14, 18:44

Salut Fausto,

Mai jos ai textul tău corectat. Dacă vrei să vorbim, aş fi foarte bucuros să o facem. Cum este oraşul tău? Ce îţi place la el? Ce nu îţi place?

Bogdan

P.S.: Nu înţeleg ce vrei să spui prin dreptate - ai putea poate să traduci altfel?


Hi Fausto,

Your corrected text is below. Should you want us to talk, I would be glad to do it. How's your city? What do you like about it? What don't you like about it?

Bogdan

P.S.: I don't understand what you mean by "dreptate" (en. justice, truth, entitlement) - could you perhaps translate it another way?


Bună!
Am citit mult în limba română, dar am nevoie să vorbesc sau scriu romaneşte. Astfel, puteţi să m-ajutaţi? N-am pe cineva cu care să pot vorbesc în Brazilia, dar vreau [s]dreptate[/s] să scriu. Vă rog să-mi puneţi întrebări despre mine (şi de exemplu pentru Goiânia – oraşul unde locuiesc)!

Mulţumesc,

Fausto

Fausto
Posts:10
Joined:2005-05-31, 2:42
Real Name:Fausto Andre de Jesus
Gender:male
Location:Goiania
Country:BRBrazil (Brasil)

Postby Fausto » 2006-01-14, 22:14

bogororo wrote:Salut Fausto,

b]u[/b]teţi să m-ajutaţi? N-am pe cineva cu care să pot vorbesc în Brazilia, dar vreau [s]dreptate[/s] să scriu. Vă rog să-mi puneţi întrebări despre mine (şi de exemplu pentru Goiânia – oraşul unde locuiesc)!

Mulţumesc,

Fausto


Thanks for the correction, Bogororo! I´ll keep on working!

Fausto
Posts:10
Joined:2005-05-31, 2:42
Real Name:Fausto Andre de Jesus
Gender:male
Location:Goiania
Country:BRBrazil (Brasil)

Postby Fausto » 2006-01-24, 12:31

bogororo wrote:Salut Fausto,

Mai jos ai textul tău corectat. Dacă vrei să vorbim, aş fi foarte bucuros să o facem. Cum este oraşul tău? Ce îţi place la el? Ce nu îţi place?


Here is a short composition. Hope it is of your interest. Corrections are welcome! :D

Nume oficial ţarei mea eşte República Federativa do Brasil, care insemna Republic Federativa a Braziliei. Eşte compus din 27 state şi a o populaţie de 177.000.000.
Capitala al statului Goiás, cu aproape de 1.200.000 de locuitor, eşte Goiânia. Am cascut şi locuiesc aici toata viata meã. Eşte un oraş frumos, dar in cuida dimensiunelor sa, el înca nu ar un metro. Acestul eşte problem cel mai mare aici. Pe de alta parte sistemul autobuzele eşte bun.
Cum sunt oraşele la voi?

jad
Posts:2
Joined:2006-01-23, 13:47
Real Name:Andrei Iosif
Gender:male
Location: Bucharest(Bucureşti)
Country:RORomania (România)

Postby jad » 2006-01-25, 17:05

Salut Fausto,
Ţi-am corectat textul. Vorbim în curând.

Fausto wrote:
Numele oficial al ţării mele este República Federativa do Brasil, care înseamnă Republica Federativă a Braziliei. Este compusă din 27 de state şi are o populaţie de 177.000.000.
Capitala [s]al[/s] statului Goiás, cu aproape [s]de[/s] 1.200.000 de locuitori, este Goiânia. M-am scut şi [s]locuiesc[/s] am locuit aici toată viaţa . Este un oraş frumos, dar în ciuda dimensiunilor sale, [s]el[/s] încă nu are un metrou. Aceasta este problema cea mai mare aici. Pe de altă parte sistemul de autobuze[s]le[/s] este bun.
Cum sunt oraşele la voi?

Fausto
Posts:10
Joined:2005-05-31, 2:42
Real Name:Fausto Andre de Jesus
Gender:male
Location:Goiania
Country:BRBrazil (Brasil)

Postby Fausto » 2006-01-27, 11:07

jad wrote:Salut Fausto,
Ţi-am corectat textul. Vorbim în curând.


Te mulţumesc foarte mult pentru corecturile, jad! Scrie şi spune-mi mare despre tine! Sunt foarte bucuros că sunt persoane care m-ajută să invaţ limba româna! :D


Return to “Romanian (Română)”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests