Translation Croatian to English or German

remil
Posts:5
Joined:2005-12-22, 19:08
Real Name:Rene
Gender:male
Location:none
Translation Croatian to English or German

Postby remil » 2005-12-22, 19:09

1) dolazis danas ali ja sam zaboravio da posle posla kao sto sam ti rekao idem pravo na slavu koliko si dugo u bg-u molim te mi reci da se vidimo.

2) rekao sam da najverovatnije necu jer radim kaok da ti kazem kada mi nisi ni rekao br

3) mogao si barem da kazes da neces doci, jer sam te sinoc cekao. tu sam do cetvrtka

4) macu sutra vremena od 15 casova, ne znam kada radis

5) pa ako si za pice, veceru ili nesto trece javi se

Hvala!

User avatar
kibo
Posts:6942
Joined:2003-12-16, 18:35
Gender:male
Country:RSSerbia (Србија)

Re: Translation Croatian to English or German

Postby kibo » 2005-12-22, 20:35

This is Serbian actually. I'll make some corrections so the learners would know what's correct.

1) Dolaziš danas, ali ja sam zaboravio da posle posla, kao što sam ti rekao, idem pravo na slavu. Koliko si dugo u Beogradu? Molim te reci mi da se vidimo.

You are coming today, but I forgot that after work, like I told you, I'm going straight to a Slava. How long are you in Belgrade? Please tell me so we can see each other.


2) Rekao sam da najverovatnije neću jer radim. Kako da ti kažem kada mi nisi ni rekao br

I told you I most probably won't, because I'm working. How do you want me to tell you, when you didn't even say...


I don't know what "br" means, maybe "broj telefona" (telephone number)

3) Mogao si barem da kažeš da neceš doći, jer sam te sinoć čekao. Tu sam do četvrtka.

You could have at least told me you weren't coming, because I was waiting for you last night. I'm here till Thursday.

4) Imaću sutra vremena od 15 časova, ne znam kada radiš.

I'll have time tomorrow from 3 pm, I don't know when you are working.

5) pa ako si za piće, večeru ili nesto treće, javi se

Well, if you feel like going out for a drink, dinner, or something else, give me a call
Goals:
[flag=]es[/flag] ➜ C1 (DELE)
[flag=]de[/flag] ➜ B2 (Goethe-Zertifikat) / C1
[flag=]sv[/flag] ➜ B1/B2

remil
Posts:5
Joined:2005-12-22, 19:08
Real Name:Rene
Gender:male
Location:none

Postby remil » 2005-12-22, 21:34

Thanks a lot for your help!


Return to “Bosnian/Croatian/Serbian (Bosanski/Hrvatski/Српски)”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests