Man vajadzīga palīdziba

Moderator:Sol Invictus

schmoo
Posts:17
Joined:2007-01-30, 18:58
Real Name:Nick Hayes
Gender:female
Location: Derbyshire
Country:GBUnited Kingdom (United Kingdom)
Man vajadzīga palīdziba

Postby schmoo » 2008-07-16, 19:37

Sveiks...vai varat man palīdzēt? :(

Es tietoju grāmatu “Colloquial Latvian“ mācīties latviešu valodu. Līdz šim visu saprotu bet sestajā lekcijā ar virsrakstu “Dzimšanas diena“. Vispirms ir teikums “Laiks ir pēkšņi mainījies“ (domāju tulkots ir “The weather is suddenly changing“, vai šis ir pareizs.?) Nu, es zinu šo vārdu no darbības vārdu “Mainīties“ bet kāds ir mainījies.? Vai šis ir darāmās kārtas pagātnes divdabis?

Atkart, teikums “Vejš ir sacēlies“ (The wind is starting?). Atkal es zinu šo no darbības vārdu “Sakt“, tādēļ tāpat jautāums.

Beidzot simt astoņā lapā ir vārds “tiem“ . Ko šis nozīmē.? Es nevaru atrast tulkojumu. Bija lietots frāzē “Apstakļi tiem... “

Ļoti pateicos..! :P

garson
Posts:2
Joined:2008-06-14, 17:22
Real Name:garson
Gender:male
Location:FI
Country:FIFinland (Suomi)

Kaadas domas

Postby garson » 2008-07-21, 11:05

Sveiki,

Mainîjies (=changed.. the weather has suddenly changed). Pareizi, tas ir darâmâs kârtas pagâtnes divdabis.

'Sacêlis' nav no vârda 'sâkt', bet 'sacelties'.
Atkal darâmâs kârtas pagâtnes divdabis. :)

'Tiem' ir daudzskaitlja datîva forma vârdam 'tas'.
(approximately: 'to them').

Cerams, kas tas Tev palîdzês, un es pats nekljûdos.


Visu labu.

Sol Invictus
Language Forum Moderator
Posts:2989
Joined:2007-01-04, 13:59
Gender:female
Location:Rīga
Country:LVLatvia (Latvija)

Re: Man vajadzīga palīdziba

Postby Sol Invictus » 2008-07-26, 14:56

Garson seems to be right (though I never have learned grammar by heart and don't want to look in to it now), but you have made a lot of mistakes in your post (though you are quite good in general), hope you don't mind if I correct them:
Sveiks...vai varat man palīdzēt? :(

Sveiks is masculine singular, varat is plural, you can use bout in singular as II person plural is polite form, however you shouldn't use both plural and singular when talking about same object. Singular II person for varēt is vari and plural for Sveiks is Sveiki, mind that Sveiki is gender neutral and used more often, it is somewhat semi-formal greeting

Es ltietoju grāmatu “Colloquial Latvian“ mācīties latviešu valodu.

mācīties is infinitive, you would use infinitife (I use book X to learn) in English, but in Latvian it is just as if you were saying just "learn" (I use book X learn) in English, you should say lai mācītos (in order to learn) or mācoties (while learning). As you can see this would sound a bit awkward, so it would be better if you emphised learning in this sentence and put it at begining of the sentence , like Es mācos latviešu valodu no grāmatas X (I learn Latvian from book X)
Līdz šim visu saprotu sapratu bet sestajā lekcijā ar virsrakstu nosaukumu “Dzimšanas diena“.

Everything that happened before now should be in past if you're using simple tense, virsrakstu isn't entirely wrong, but it is better style to say ar nosaukumu (with name). Virsraksts mostly refers to a newspaper headline or title of an essay, not to chapters in a book
Vispirms ir teikums “Laiks ir pēkšņi mainījies“ (domāju tulkots ir tiek “The weather is suddenly changing“, vai šis ir pareizsi.?) Nu, es zinu šo vārdu no darbības vārdua “Mainīties“ bet kāds ir mainījies.? Vai šis ir darāmās kārtas pagātnes divdabis?

Use tiek (passive) instead of ir when you are talking about something being done (it means roughly "is being"). When asking if it is correct you should ask if it is correct that way not if it is correct, so you should use pareizi (I think it is adverb, while pareizs is adjective, but I could be terribly wrong about this). No usualy is followed by genative (except in some expresions whith no.. līdz... ).

Atkart, teikums “Vejš ir sacēlies“ (The wind is starting?). Atkal es zinu šo no darbības vārdu “Sakt“, tādēļ tāpat jautāums.

There is no such word "atkart", can't imagine what you posibly meant. Sa- is a prefix, the verb is celt not sākt, it does mean that wind started to blow, but normaly these two words have totaly different meaning. Sacelties means to rise (sudenly) or to revolt, celt is to lift, to build - nothing to do with starting

Beidzot simt astoņā astotajā lapā ir vārds “tiem“ . Ko šis tas nozīmē.? Es nevaru atrast tulkojumu. Bija lietots frāzē “Apstakļi tiem... “

Ļoti pateicos..! :P

Nummeral is astoņi, but you count pages with ordinals, ordinal is astotais. Šis means "this'', tas means ''that'' or ''it'', it sounds better to use tas. Apstākļi tiem (it means "to/for them") is wierd phrase for discussing weather, BTW (though - what has weather to do with Birthday ?), apstākļi means circumstances, hower in this case it could mean weather conditions...

amoeba

Re: Man vajadzīga palīdziba

Postby amoeba » 2008-07-28, 18:14

Sveika schmoo, kāpēc tu mācies latviešu valodu? Vai tu jau esi bijusi Latvijā? Manā pieredzē "Colloquial" grāmatas nav vislabākās lai mācītos valodas. Diemžēl ir grūti atrast labas grāmatas...
Es labāk ieteiktu "Palīgā!" programmu, ko var nosūtīt pa pastu no Latvijas - tā laikam ir vēl lētāka nekā Colloquial

schmoo
Posts:17
Joined:2007-01-30, 18:58
Real Name:Nick Hayes
Gender:female
Location: Derbyshire
Country:GBUnited Kingdom (United Kingdom)

Re: Man vajadzīga palīdziba

Postby schmoo » 2008-09-04, 10:54

Sveiks,

paldies par tavu palīdzību.
Tagad es saprotu.!

Sol Invictus - liels paldies par taviem labojumiem ar sarkanu tinti….
Tie man atradās ļoti izpalīdzīgu!
Amoeba – Jā, tikai vienreiz esmu bijis Latvijā, 2006.g. decembrī. Draudzene ar mani braucām uz Rīgu apmeklēt Rīgas arēnu lai skatītos koncertu. Man ļoti patika valoda, un es sāku mācīties. Valoda izklausījās ļoti patīkamu. Kopš tā laika, esmu lasījis daudz ko par skaistās Latviju……ļoti interesantu. Rīga bija ļoti skaista pilsēta, sevišķi Rīgas centrālais tirgus un Brīvības piemineklis. Ceru drīz vēlreiz apmeklēt.

Man ir divas grāmatas lai mācītos latviešu valodu, viens ir “Colloquial Latvian” un cita ir Asja Svarinskas grāmata “Latvian in 25 lessons”. Es nezinu grāmatu “Palīgā!”….vēlāk meklēšu internetā.

Lasot vairāk no “Colloquial” grāmatas, man ir šie jautājumi –

84. Lapā ir frāze
“ Bet tu, Jāni, esi īsts Jānis, tev jāsaiga Jāņu rīts! ” …..ko tas nozīmē.?
Šķiet nozīmēt “ But you Jani, are the real Janis, you need to welcome Jani morning

87. Lapā ir atbilde
“ Ne tikai tādēļ, Imant ” ……atkal tulkojiet lūdzu….
Šķiet nozīmēt “ Not only therefore, Imants

90. Lapā ir jautājums
“ Ko nedrīkst darīt? ” ……
Vai tas nozīmē “ What can you not do? or What cannot be done?

101. Lapā ir jautājums, atbildēt noraidījumi
Es domāju, ka visiem noraidījumiem ir jābūt ģenitīvā.
Piemēram
J - Uz galda ir tēja
A – Uz galda nav tējas
Pareizi.?
Jautājums nesaprotu-
J – Mežā bija uguns
Grāmatā atbilde tiek “ Mežā nav uguns ”
Es domāju, ka ir jābūt “ Mežā nav uguna ” . Vai tā nav pareizi?

103. Lapā ir frāze
“ Laikam jums ir gājis ļoti grūti Rīgā ar dzīvokļiem šeit Rīgā ” …..ko tas nozīmē.?
Šķiet nozīmēt “ Probably for you it has gone very difficult in Riga with apartments here in Riga
Tas šķistu jālasa “ Probably for you it has been….
….frāze būtu “ Laikam jums ir bijis” …….palīdziet..!


133. Lapā ir frāze
“ 77:68 (septiņdesmit septiņi pret sešdesmit astoņi) ” …..vai tā ir pareizi.?
Es domāju adjektīvu ´pret´ valdītu akusatīvu.?
Piemēram “ …pret sešdesmit astoņus ” - pareizi.?


142. Lapā ir frāze
“ Vai tas ir tā piesārņots pēdējā laikā.? ” …..ko tas nozīmē.?
Šķiet nozīmēt “ Is it as polluted as the last time?

Tagad, man jāstrādā..!
Pagaidām, paldies.!

Sol Invictus
Language Forum Moderator
Posts:2989
Joined:2007-01-04, 13:59
Gender:female
Location:Rīga
Country:LVLatvia (Latvija)

Re: Man vajadzīga palīdziba

Postby Sol Invictus » 2008-09-04, 13:03

schmoo wrote:90. Lapā ir jautājums
“ Ko nedrīkst darīt? ” ……
Vai tas nozīmē “ What can you not do? or What cannot be done?

101. Lapā ir jautājums, atbildēt noraidījumi
Es domāju, ka visiem noraidījumiem ir jābūt ģenitīvā.
Piemēram
J - Uz galda ir tēja
A – Uz galda nav tējas
Pareizi.?
Jautājums nesaprotu-
J – Mežā bija uguns
Grāmatā atbilde tiek “ Mežā nav uguns ”
Es domāju, ka ir jābūt “ Mežā nav uguna ” . Vai tā nav pareizi?

103. Lapā ir frāze
“ Laikam jums ir gājis ļoti grūti Rīgā ar dzīvokļiem šeit Rīgā ” …..ko tas nozīmē.?
Šķiet nozīmēt “ Probably for you it has gone very difficult in Riga with apartments here in Riga
Tas šķistu jālasa “ Probably for you it has been….
….frāze būtu “ Laikam jums ir bijis” …….palīdziet..!


133. Lapā ir frāze
“ 77:68 (septiņdesmit septiņi pret sešdesmit astoņi) ” …..vai tā ir pareizi.?
Es domāju adjektīvu ´pret´ valdītu akusatīvu.?
Piemēram “ …pret sešdesmit astoņus ” - pareizi.?


142. Lapā ir frāze
“ Vai tas ir tā piesārņots pēdējā laikā.? ” …..ko tas nozīmē.?
Šķiet nozīmēt “ Is it as polluted as the last time?

I'm sorry I have a cold and I'm not feeling well, so only short explenations from me this time:
90. nedrīkst = not allowed to
101. uguns is feminine not masculine
103. Something is wrong with that sentence :roll: it means Have you had difficulties with appartments in Riga ? (very rough translation)
133. No, the phrase is correct
142. Has it been polluted so much lately ?

Other than that seems correct

User avatar
Łukasz
Posts:32
Joined:2008-12-03, 9:13
Real Name:Łukasz
Gender:male
Location:Toronto
Country:CACanada (Canada)

Re: Man vajadzīga palīdzība

Postby Łukasz » 2008-12-13, 3:03

amoeba wrote:Manā pieredzē "Colloquial" grāmatas nav vislabākās lai mācītos valodas. Diemžēl ir grūti atrast labas grāmatas...


Vecās grāmatas ir vislabākās! :lol: Pareizs?

Sol Invictus
Language Forum Moderator
Posts:2989
Joined:2007-01-04, 13:59
Gender:female
Location:Rīga
Country:LVLatvia (Latvija)

Re: Man vajadzīga palīdzība

Postby Sol Invictus » 2008-12-13, 5:43

Łukasz wrote:Vecās grāmatas ir vislabākās! :lol: Pareizs?

Pareizi, not pareizs and acctualy I think you're wrong - during last century Latvian has evolved so you could end up sounding like an idiot, though books from 1960s might be ok (provided that they are not by foreign Latvians, who seem to prefer Latvian as it was spoken in 1920s)

User avatar
Łukasz
Posts:32
Joined:2008-12-03, 9:13
Real Name:Łukasz
Gender:male
Location:Toronto
Country:CACanada (Canada)

Re: Man vajadzīga palīdzība

Postby Łukasz » 2008-12-13, 17:03

Sol Invictus wrote:Pareizi, not pareizs and acctualy I think you're wrong - during last century Latvian has evolved so you could end up sounding like an idiot, though books from 1960s might be ok (provided that they are not by foreign Latvians, who seem to prefer Latvian as it was spoken in 1920s)


I was sarcastic there! :roll: Thanks for the correction though. I'm only beginning to learn Latvian. Do you use «pareizi» instead of «pareizs» because it's an adverb?

Sol Invictus
Language Forum Moderator
Posts:2989
Joined:2007-01-04, 13:59
Gender:female
Location:Rīga
Country:LVLatvia (Latvija)

Re: Man vajadzīga palīdziba

Postby Sol Invictus » 2008-12-13, 18:27

Yes, it is an abverb, I don't know why you should use it (I allready said something about this in thread about vocative, I think) probably it is because it dosen't refer to another word in that sentence or whatever that would have gender (i.e. it sounds wrong to me because it is masculine singular)

User avatar
Łukasz
Posts:32
Joined:2008-12-03, 9:13
Real Name:Łukasz
Gender:male
Location:Toronto
Country:CACanada (Canada)

Re: Man vajadzīga palīdzība

Postby Łukasz » 2008-12-14, 6:58

Is the greeting «sveiki» also an adverb (in principle)?

Sol Invictus
Language Forum Moderator
Posts:2989
Joined:2007-01-04, 13:59
Gender:female
Location:Rīga
Country:LVLatvia (Latvija)

Re: Man vajadzīga palīdziba

Postby Sol Invictus » 2008-12-14, 17:26

No, It's plural


Return to “Latvian (Latviešu valoda)”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests